09 Mart 2002 Cumartesi 00:00
Başbakanlık: Deprem raporu bize gelmedi
Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, 1999 yılındaki Gölcük ve Düzce depremlerinden sonra bilim adamları arasında tartışılması gereken depremle ilgili konuların, basında, uzman olmayan kişilerce kamuoyuna açıklandığı kaydedildi.

Bu durumun vatandaşları gereksiz yere kaygı ve endişeye sevk etmesi göz önünde bulundurularak, 21 Mart 2000 tarihinde, 2000/9 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile uzmanlardan oluşan Ulusal Deprem Konseyi'nin kurulduğu ifade edilen açıklamada, Konseyin, 8'i yer bilimci, 8'i inşaat mühendisi ve 4'ü diğer alanlarda olmak üzere toplam 20 seçkin bilim adamı ile uzmandan oluştuğu ve bağımsız olarak görev yaptığı vurgulandı. Açıklamada, Avrupa Konseyi'nce kabul edilen ''Depremin önceden tahmini ile ilgili etik kuralları''nda da sorunun tanımlandığı ve kuralların belirlendiği, her ülkede ''Ulusal Değerlendirme Komitesi'' kurulması önerildiği kaydedildi. Türkiye'de kurulan Ulusal Deprem Konseyi'nin, uluslararası kurallara ve dünyadaki benzerlerine uygun, bağımsız çal~|~ışması esas olan bir kuruluş olduğu ve çalışmalarını da bu doğrultuda sürdürdüğü ifade edildi.

''Konsey tarafından hazırlanmakta olduğu belirtilen Ulusal Deprem Stratejileri Raporu'nun, Nisan ayında tamamlanacağı'' şeklinde haberler yayınlandığı ifade edilen açıklamada, bu konuda Başbakanlığa henüz bir şeyin ulaşmadığı bildirildi. Açıklamada, şöyle denildi: ''Hükümetimiz, Ulusal Deprem Konseyi'nin kurulmasının yanında, biryandan deprem bölgesinin sağlıklı bir biçimde yeniden yapılandırılmasını sağlarken, öte yandan olası depremlere hazırlıklı olunması için çeşitli önlemleri uygulamaya koymuş bulunmaktadır. Yapı denetim sisteminin yeniden düzenlenmesi, zorunlu deprem sigortasının kurulması, İstanbul Deprem Acil Müdahale ve Erken Uyarı Projesi oluşturulması, Afet Hazırlık Eğitim Projesi'nin uygulamaya konulması, arama ve kurtarma hizmetlerinin etkili ve yaygın bir yapıya kavuşturulması, afet öncesi ve sonrasında sağlıklı bir eşgüdümün sağlanması amacıyla örgütlenmeye gidilmesi, bu önlemler arasında yer almaktadır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137