26 Ocak 2006 Perşembe 00:00
Başı açık namaz!..
Kadınlar cemaatle namaz kılabilir mi? Kadın erkek bir arada aynı safta namaz kılabilir mi? Namazda kadın başını kapatmak zorunda mı? Uğur Kepekçi'nin yazısı... ~|~
KADINLARLA ERKEKLER AYNI SAFTA NAMAZ KILAMAZ


Milletimiz ve dinimiz üzerinde oynanan oyunlardan bir yenisi sahneye sunuldu. Bir camide organizeli bir grup tarafından, Cuma namazı sırasında; kadın erkek bir arada, kadınların başı açık ve erkeklerle aynı safta durarak cemaatin huzuru ve namazları bozulmaya çalışılmıştır. Arkasından medyada kafa karıştıran sorular ve cevaplar(!)
Kadınlar cemaatle namaz kılabilir mi? Kadınlar cenaze namazı kılabilir mi? Kadın erkek bir arada aynı safta namaz kılabilir mi? Namazda kadın başını kapatmak zorunda mı? 
Senaryo aynı, oyun aynı
Müslüman olan hemen herkes tarafından bu konuların gayet iyi bilinmesine rağmen, birileri suni bir gündemle milletimizin kafasını ütülemeye başladılar.
Senaryo hazır, önce oyun sahneleniyor, sonrada sözüm ona din uzmanı diye görüşlerine başvurulan, milletimizce malum zevatın ölçüsüz atışları. Bu tip hareket sergileyenlere "Din Haramileri" yazımızda; "Değil mi ki ehliyetten yoksun yol bilmez, iz bilmezken, insanlara yol tarif etmeye kalkışır; neticesinde de insanları sapıklığa düşürür. Bu tip insanlar yol haydudu, yol hırsızı değil de nedir? Allah bu insanların şerrinden muhafaza eylesin." İfadesini kullanmıştık. Sonrada bu konudaki hadisi şerifi hatırlatmıştık.

Her şey tüm ince ayrıntısına kadar bellidir
"Müslümanlıkta iyi bir yol açan kimseye o yolun sevabı verileceği gibi o yolda gidenlerinde sevabı verilir; bunun yanında onların sevabından bir şey eksilmez. Müslümanlıkta kötü bir yol açana o yolun günahı verileceği gibi o yoldan gidenlerin günahı da verilir; bunun yanında o yoldan gidenlerin günahı eksilmez." (Riyazüssalihin / Müslim)
Hâlbuki bu konuda son sözler söylenmiş, Mezhep İmamları tarafından en ince ayrıntısına varıncaya kadar hüküm olarak ortaya konmuştur. 
Ömer Nasuhi Bilmen hocaefendi tarafından hazırlanan "Büyük İslam İlmihali" adlı eserinde bu konu, "Kadınların aynı hizada durmaları" başlığı altında incelenmiştir. Bir kısmını aktarmaya çalışalım:
"Cemaat değişik insanlardan ibaret olunca, imamın arkasında önce erkekler, sonra erkek çocuklar, sonra kadınlar saf bağlarlar. Bu sırayı erkeklerle erkek çocukların gözetmesi sünnettir. Erkeklerle kadınların bu sırayı gözetmesi ise farzdır. Bunun için bir kadın veya buluğ çağına yakın bir kız, bir erkeğin önünde veya tam hizasında aynı namazı cemaatle kılacak olsa, erkeğin namazı bozulur. Buna: "Muhazatü'n?Nisa=Kadınların erkeklerle bir hizada bulunması" denir."

İslam terbiyesine riayet etmelidir
"Aynı imama uyan kadınlar erkeklerin önünde bir saf tutsalar, bütün erkeklerin namazı bozulur. Erkeklerin arasında üç kadın bulunsa, bunların hem sağ ve hem sol yanlarındaki birer erkeğin ve arka taraflarındaki her saftan üç erkeğin namazı bozulmuş olur. Erkekler arasındaki kadınlar iki kişi olursa, yanlarındaki birer erkek ile yalnız bunların arkasında bulunan saftaki iki erkeğin namazı bozulur. Daha geride olanların namazına bir şey olmaz. Aradaki kadın bir tane olunca, sağ ve sol yanındaki birer erkek ile arka tarafındaki saftan bir erkeğin namazı bozulur, diğerlerinin namazı bozulmaz. Namazları bozulan erkekler, diğer erkek ve kadınlar arasında birer engel durumuna geçeceklerinden artık bu namaz bozuluşu diğerlerinin namazına geçmez."
"Erkeklerin namazlarını böylece bozmaya sebep olan ve onların huzurlarını kaçıran kadınlar ise, şüphe yok ki bundan dolayı günah işlemiş ve Yüce Allah'ın azabına layık bulunmuş olurlar. Onun için buna sebebiyet vermekten kaçınmalı, İslam terbiyesine riayet etmelidir."(a.g.e.)

Örtünmenin şekli bellidir
"Kadınlar cemaate devam edecek olurlarsa, mescitlerde kendilerine ayrılan yerlerden ileri geçmemelidirler. Değilse bekledikleri sevap, kazanacakları günahı karşılayamaz."(a.g.e.) 
Namazda örtünecek yerler ise namazın farzlarında "setri avret" bahsinde izah edilmiştir." "Kadınların yüzleri ile ellerinden başka, bütün bedenleri avrettir." (a.g.e) Kadının başını örtmesi, kur'an? sünnet? icma'i ümmet? kıyası fukaha tarafından ittifakla kabul edilmiş bir görevdir.

Kadınlar için evde namaz kılmak daha sevap
Bunun dışında, "örtünmek tercih meselesidir, isteyen başı açık namaz kılar, isteyen başı kapalı namaz kılar" gibi garabet bir cevapla geçiştirilemez. Zaten bütün ibadetler kulun tercihine bırakılmıştır. Yerine getiren ahirette mükâfat, getirmeyenlerde ceza ile karşılık bulacaktır. Burada kulun tercihine bir şey dediğimiz yoktur. Ancak, dinin hükümleriyle oynamaya kalkışmak; kişilerin tercihine bırakılamaz.
Madem ki namaz Allah rızası için kılınıyor. O zaman kılınış şeklide; Allah'ın rızasına, dolayısıyla İslam dininin esaslarına göre olmak zorundadır. Namaz kılmak bir tercih meselesidir. İsteyen kılar, isteyen kılmaz, hesabını yüce Allah'a vereceklerdir. Kılanlar da kendi kafalarına göre kılamaz. Aslında kadınların kıldıkları namazın sevap olarak evlerinde kıldıkları daha fazla olmasına rağmen nerden çıktı bu cemaatle namaz işi, hâlbuki insanlar her şeyde kârlı olanı tercih ederken, namaz konusunda neden zararlı olanı tercih etsinler ki?

Bir hadis?i şerifte: "Kadınların namazlarının en faziletlisi, evlerinin içinde kıldıkları namazlardır" (a.g.e.) buyrulmuştur.
Allah (cc) fitneyi uyandıranların şerrinden muhafaza eylesin.

Uğur KEPEKÇİ / ugurkepekci@hotmail.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100