20 Temmuz 2006 Perşembe 00:00
Başkandan tercih önerileri
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan, adayların tercih yaparken, 2006?ÖSS'nin birinci bölümü olan SÖZ?1, SAY?1 ve EA?1 puanlarını geçen yılın verileriyle karşılaştırmalarını önerdi. ~|~

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, adayların tercih yaparken, 2006?ÖSS'nin birinci bölümü olan SÖZ?1, SAY?1 ve EA?1 puanlarını geçen yılın aynı puan türündeki verileriyle karşılaştırmalarını önerdi.

Yarımağan, ÖSS'nin ikinci bölümündeki SÖZ?2, SAY?2 ve EA?2 puan türlerinin geçen yıl karşılıklarının bulunmadığına işaret ederek, ''Aday, geçen yılki SAY puanlarını, bu yıl SAY?1'den aldıkları puanla karşılaştırsınlar" dedi.
Yarımağan, adayların tercihlerini yaparken göz önünde bulundurmaları gereken esasları anlattı.

Yarımağan, her adayın sınavın birinci bölümündeki SÖZ?1, SAY?1 ve EA?1 puanları bulunduğunu, ikinci bölümden soru cevaplayan adayların da cvapladıkları testlere göre SÖZ?2, SAY?2 ve EA?2 puanlarının hesaplandığını kaydetti. Lisenin Fen kolundan mezun olan bir adayın kendi alanı olan  sayısal puan türünden bir lisans programını tercih edecekse, bu adayın SAY?2 puanına göre yerleştirileceğini ifade eden Yarımağan, ancak bu adayın tercih yaparken SAY?2 puanı yerine SAY?1 puanını geçen yılın aynı puan türündeki verileriyle karşılaştırmasının daha sağlıklı olacağını belirtti.

İkinci bölümdeki puanlar aldatabilir
Yarımağan, adayların tercihlerini sağlıklı yapabilmeleri için ne yapmaları gerektiğini şu örneklerle açıkladı:
"Diyelim ki bir aday, bu yıl EA?2'de Türkiye'de 347. olmuş. Çok başarılı görünüyor. Bu aday, Galatasaray hukuka girmek istiyor. Galatasaray Üniversitesinin hukuk bölümünün yüzdelik dilimi geçen sene 0.39 olmuş. Yani bu yaklaşık binde 4'e denk geliyor. Buradan hesaplanacak olursa, geçen sene EA puanı hesaplanan 583 bin kişinin binde 4'ünü bulacağız. Bu da 2 bin dolayında kişi eder. Demek ki geçen sene bu bölüme ilk 2 binde yer alan adaylar girmiş. Şimdi, geçen sene EA puanının bu seneki benzeri EA?1'dir. O yüzden adayın EA?1'deki puanını ve yüzdelik dilimini göz önünde bulundurması gerekiyor. Galatasaray hukuku tercih etmek isteyen adayın EA?2'deki başarı sırası 347 olmasına karşın, EA?1'de 8 binlerde yer alıyor. Dolayısıyla bu bölümü tercihinde belirtmesi gerekir ama girmesi biraz zor gibi görünüyor.

Örneğin, bir aday EA?1 puanına göre 15 bininci olmuş. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi işletmeye girmek istiyor. Geçen sene bu bölüme 2.42 yüzdelik dilimle girilmiş. Geçen sene EA puan türünde her bir yüzdelik dilimde yaklaşık 5 bin 800 kişi var. Dolayısıyla geçen seneki EA puanıyla bu bölüme ilk 14 binde yer alan adaylar arasından girenler olmuş. Eğer bir adayın bu seneki EA?1'deki başarı sırası bu rakama yakınsa buraya girme şansı var. Aday  EA?2 puanına bakmayacak, çünkü bu aldatıcı. EA?2'nin geçen sene karşılığı yok. O nedenle ben adaylara hep SAY?1, SÖZ?1 ve EA?1 puanlarına göre tercihlerini yapmalarını önerdim."

Adayın başarı sırası çok önemli

Yarımağan, bu yıl sınavın birinci bölümündeki puanların herkese göre hesaplandığını, geçen sene de puanların herkese göre hesaplandığını belirterek, "Onun için birinci bölümdeki puanlarla karşılaştırmak en yakın fikri verir" dedi.

Adayların sınav sonuç belgelerinde, sınav puanlarının yanı sıra başarı sıraları ile yüzdelik dilimlerinin de yer aldığını anımsatan Yarımağan, şunları kaydetti:  "Biz zaten bu yıl adayların başarı sırasını veriyoruz, yüzdelik dilimi de veriyoruz. İkisi birbiriyle çarpılırsa o puan türünde kaç kişinin puanının hesaplandığı belli olur. En değerli bilgi adayın başarı sırası. Adayın yapacağı şey şu: Kendi başarı sırası var. Girmek isteği programın başarı sırasını bulacak. Başarı sırasını bulmak için yüzdelik dilimle aday sayısını çarpacak. Geçen sene o programa kaçıncıkişinin girdiğini bulacak."

Tam puan alan yok
ÖSS sonuçlarına ilişkin de değerlendirmede bulunan ÖSYM Başanı Ünal Yarımağan, derece alanların ham puanlara göre sıralandığına, buna yerleştirme puanlarının dahil edilmediğine dikkati çekti. Bu adayların ortaöğretim başarı puanlarının birbirinden farklı olduğunu vurgulayan Yarımağan, bu nedenle ortaöğretim puanları dahil edildiğinde sıralamanın değiştiğini kaydetti.

Yarımağan, en fazla doğru soru cevaplayan adayın 300 tam puan aldığını, tam puan almak için tüm soruları doğru cevaplamanın şart olmadığını ifade etti.
Ortaöğretim başarı puanları da katıldığında ve adaylar arasında ''giydirilmiş puan" olarak bilinen puanların tavanının 380 olduğunu belirten Yarımağan, "Bu sene hiç kimse 380 puan alamadı" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137