02 Mart 2008 Pazar 00:00
Başörtüsü karşıtları Danıştay'a gitti
Başörtüsü karşıtı üniversite öğretim üyeleri YÖK Başkanı Özcan'ın rektörlere, 'başörtülü öğrencilerin üniversitelere alınması' talimatı veren genelgesinin yok hükmünde... ~|~Başörtüsü karşıtı üniversite öğretim üyeleri YÖK Başkanı Özcan'ın rektörlere, 'başörtülü öğrencilerin üniversitelere alınması' talimatı veren genelgesinin yok hükmünde sayılması için Danıştay'a başvuruda bulundular.

Anayasanın 10 ve 42. maddelerinde yapılan değişikliğe gözlerini kapatan, değişiklikleri kendince yorumlayarak başörtüsü ve millet karşıtlığını soyunan Tüm Öğretim Üyeleri Derneği (TÜMÖD), Van Üniversite Öğretim Elemanları Derneği (VANÜDER), Gazi Üniversiteli Öğretim Üyeleri Derneği, Orta Doğu (ODTÜ) Öğretim Elemanları Derneği, Üniversite Konseyleri Derneği Danıştay'a başvurdu. Öğretim üyeleri, yaptıkları başvuruyla YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan'ın "23 Şubat 2008 Tarihli ve 26796 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe Giren Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Yapılan Değişiklik İle İlgili Açıklama"sının yürütmesinin durdurulması ve yok hükmünde sayılarak anılan genelgenin iptal edilmesini talep ettiler.

Dava dilekçesinde, Prof. Dr. Özcan'ın rektörlere, 'başörtülü öğrencilerin üniversitelere alınması' talimatı veren genelgesiyle, yüksek yargı kararlarının, Anayasa değişikliği ile hükümsüz ve uygulanamaz olduğunu sağlayarak, yükseköğretim kurumlarının kapılarını "siyasi giysi/örtü giyenlere" açılması buyruğunu verdiği kaydedildi. Genelgenin yetkisizlik nedeniyle yok hükmünde olduğuna dikkat çekilen dilekçede şu görüşlere yer verildi:
"YÖK Başkanının görev ve yetkileri içinde, tek başına 'genelge yayımlama' 'anayasa ve değişikliklerini yorumlama', 'yüksek yargı kararlarının geçersizliğini ve ortadan kaldırılmış olduğunu belirleme', 'üniversite rektörlerine ve onlar üzerinden öğretim üyelerine buyruk verme, onları tehdit etme ve korkutma' görev ve yetkileri bulunmamaktadır. Görev ve yetkisi bulunmayan bir alanda, YÖK Başkanının yayımladığı, 24. 02. 2008 günlü genelge geçersiz olup, yok hükmündedir. Özü açısından da Anayasa ve yasalara yüksek yargı kararlarına aykırıdır. Bu nedenle de yürütmesinin durdurulması ve iptali gerekmektedir."

Rektörlerin böyle bir hakık var mı?
Başörtüsü düşmanı öğretim üyeleri, üniversite rektörlerinin "tek başına 'anayasa ve değişikliklerini yorumlama', 'yüksek yargı kararlarının geçersizliğini ve ortadan kaldırılmış olduğunu belirleme' görev ve yetkileri bulunup bulunmadığı" konusunda değerlendirme yapmadılar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.