20 Ekim 2010 Çarşamba 00:00
Başörtüsü yasağı laikliğe aykırıdır


Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, "Laikliğe aykırı olan şey kamu sahasında bir öğrencinin başını örtmesi değil, bilakis bu öğrencinin başını örtmesine mani olmak laikliğe aykırıdır" dedi
~|~

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Balıkesir'de organize edilen Ekoanaliz programına katıldı. Prof. Dr. Baş, Türkiye'nin önemli gündemlerini yorumlarken laiklik ve başörtüsü meselesine özel bir yer ayırdı. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, önce laiklik nedir sorusuna şöyle yanıt verdi: "Laiklik nedir? Dinin devlete müdahalesini önlemek, artı devletin de dine müdahalesini önlemek. Hepimizin anlayacağı açık bir mantıkla neymiş laiklik? Ne devlet din işlerine, ne de din devlet işlerine karışmayacak. Laiklik budur." Konuşmasında laikliğin nasıl ihlal edilmiş olacağını izah eden Prof. Dr. Haydar Baş, kamudan hizmet alan insanların başlarını örtüyor olmasının laikliğin ihlal edildiği anlamına gelmeyeceğini söyledi. Öğrencilerin de kamudan hizmet alan birer vatandaş olduklarını hatırlatan Prof. Dr. Baş, bundan dolayı öğrencilerin başlarını örtmek ya da açmak konusunda özgür olduklarını söyledi.

Laiklik nasıl ihlal edilir?

Balıkesir'de katıldığı Ekoanaliz programında laikliğin ne demek olduğunu etraflı bir şekilde tanımlayan Prof. Dr. Haydar Baş kamudan hizmet alanların başörtüsü takmasının laikliğe aykırı olmayacağını vurguladı. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Bir iş din kaynaklı olacak. Bu din kaynaklı iş kamunun işi olacak, kamuyu ilgilendiren bir kişi bunu yerine getirecek ve din adına bunu yapacak. Bunu yaptığı zaman laiklik ihlal edilmiş olur. Herhangi bir vatandaş mesela adliyeye gidiyor. Bir başörtülü vatandaş adliyeye gittiğinde ona başındaki örtüyü çıkartacaksın diye bir mecburiyet var mı? Yok. Niye yok? Çünkü vatandaş, kamunun verdiği hizmetten istifade eden kişidir. O hizmet veriyor, vatandaş da oraya gidiyor. Kamunun hükümlerini kamu adına ve din kaynaklı kendisi yürütmediği için onun mesulü değildir, mükellefi de değildir. Kamuda çalışan bir insana eğer kamu bir mecburiyet getirmişse o takdirde o vatandaş için kamunun emrine uyma mecburiyeti vardır. Yani orada çalışan kişide bu mecburiyet vardır. Ama sende bende veya herhangi bir vatandaşta oranın hukukuna uyarak başını örtme ve başını açma diye bir kavram asla gündeme gelmez."

Başörtüsüne hukuki bir engel yok

Bu detaylı açıklamanın ardından BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin durumuna açıklık getirdi. "Öğrenciler kamudan hizmet aldıkları için onların da başörtüsü problemi olamaz" diyen Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Öğrenci de alelade vatandaşlardan biridir. Kamunun takdim ettiği hizmetlerden istifade eden şahıstır. O başını devlet adına örtmediği ve kamu işi de olmadığı için istediği gibi üniversite de başını örtebilir de açabilir de. Onun için hukuken bunun önünde hiçbir sakınca yoktur. Laikliğe aykırı olan şey kamu sahasında bir öğrencinin başını örtmesi değil, bilakis başını örtmesine mani olmak laikliğe aykırıdır."

Başörtüsü bir rant kapısı oldu

Üniversitelerde başörtüsü takılabilmesinin önünde hukuki bir engel olmadığı halde ve bu sorun basit bir yönetmelikle çözülebilecekken neden bugüne kadar halledilmedi? Sorusuna cevap veren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş rant hususuna şöyle dikkat çekti: "AKP'ye başörtüsü bir rant kapısıdır. Ne zaman bu ranttan daha fazla gelir elde edemeyeceğini tespit ettiği gün o zaman bu işi halledecekler. Şu anda bunu halletmezler. Niye? Bakıyorlar çok daha rant var bunda. Bir seçimi daha ben bununla alırım, şu kadar insan oy verse oyumuz bu kadar olur, hesabı içerisine giriyor. Onun için bu insanlara iyi bakacaksınız, iyi değerlendireceksiniz." Konuşmasının son bölümünde başörtüsü sorunu tam olarak ne zaman çözülür sorusuna Prof. Dr. Haydar Baş, "Bağımsız Türkiye Partisi'nin iktidar ettiğiniz gün öğrencilerimizin tamamı bu mağduriyetten kurtulacaktır" şeklinde cevap verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137