04 Aralık 2005 Pazar 00:00
Başörtüyü öğretmen çıkaracak!
Başörtüsü yasağını çözme vaadiyle iktidara gelen AKP hükümetinin son icraatı oldukça ilginç. Başörtüsü yasağını çözmek yerine daha da katmerleştiren hükümet, ÖSS'ye girecek başörtülü adayların başörtüsünü okulda çıkaracak. Toplam 500 bin dolar harcanarak ayarlanan yeni sistemde kayıt için okula giden başörtülü adayın fotoğrafını öğretmenler çekecek. ~|~ Şipşakçı öğretmenler dönemi başlıyor
ÖSS'ye başvuracak adayların resimlerini artık başvuru anında öğretmenler çekecek. Başörtülü adaylar, üniversiteyi kazanması beklenmeden, kayıttan önce okullarda başlarını açmaya zorlanacak.
ÖSYM, bu yıl adayların fotoğraflarını çekme işini ÖSS başvurularının yapılacağı okulda görevli öğretmenlere yükledi. İşlemin uzun süreceği hesaplanarak başvuru süresi de uzatıldı. Artık başörtülü adaylar, yaşları ne olursa olsun, üniversiteyi kazanmaları beklenmeden başlarını açmaya zorlanacak.
ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, dün yeni başvuru ve sınav sistemine ilişkin açıklama yaptı. Armağan, daha önce Kasım sonu ile Aralık başında yapılan ÖSS başvurularının bu yıl 1 Şubat?10 Mart 2006 tarihleri arasında yapılacağını bildirdi.
Yarımağan'ın verdiği bilgiye göre, adaylar başvuru formlarını doldurup sınav ücretini yatıracak ve belirlenen okullardan başvuru için "randevu" alacaklar. Okulda görevlendirilen öğretmenler başvuruları alarak ÖSYM'nin internet sitesine girecek ve bilgileri aktaracak. Bu sırada öğretmenler, daha önce ÖSYM tarafından gönderilen fotoğraf makinasıyla adayın fotoğrafını çekecek ve forma ekleyecek.
Yarımağan, "Adaylar bizzat başvurabilecek. Başvuru sırasında, merkezlere koyduğumuz dijital kamerlarla adayın fotoğrafı da alınacak. Başkası annesi babası kardeşi onun adına başvuramayacak. Hastanede yatanlar, yurt dışında bulunanlar ve tutuklular mektupla başvuru yapacak" dedi.

Şüpheli notlar düşülecek

Yarımağan bazı özel okulların uygunsuz bir şekilde ÖSS'deki başarı puanı uygulamasını suistimal ettiğini belirlediklerini, bu yıl hesaplamada yaptıkları değişiklikle bunu engellemeye çalıştıklarını da bildirdi. Yarımağan, "Ortaöğretim başarı puanının hesaplanması ile ilgili değişiklik var. Değişiklik notların dağılımın çarpık olduğu okulları etkileyecek. Diploma notunun en az 2 olması lazım. Fakat af gibi veya son sınıfta bekleme gibi nedenlerle, diploma notu 2'nin altında olan adaylar var. Bunun aksine bazı okullarda neredeyse mezun olan tüm öğrencilerin notu 5... Bazı özel okullar bunu 'bu okula gelirseniz en yüksek başarı notunu alırsınız' diye tanıtma aracı yapıyorlar. Çok yüksek notları aşağıya doğru çektik. Belki en önemli değişiklik budur" dedi.
Yarımağan, ÖSS dışındaki tüm sınavların sorularını da 2006'dan itibaren yayınlayacaklarını bildirdi.

5 bin fotoğraf makinası satın alındı

1 Şubat'ta başlayacak ÖSS başvurularında "resim" çekebilmek için ÖSYM, 5 bin okul belirledi ve buralara bilgisayar donanımı kurdu, tanesi 50?150 dolar arasında değişen internet uyumlu sayısal (digital) fotoğraf makinası göndermeye başladı. Fotoğraf makinası kullanımı ve internete aktarımı konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nca öğretmenlere eğitim verildi. Bu hazırlığın toplam maliyetinin, 500 bin doları aştığı öğrenildi.

Öğretmenler ÖSYM'nin şipşakçısı değil

ÖSS'ye girecek adayların fotoğraflarının başvuru anında görevli öğretmenler tarafından çekilmesi uygulaması, "başörtülü adayları başvuru anında elemeye" yönelik bir girişim olarak değerlendirildi. Ayrıca, öğrencilerin beğendikleri fotoğrafları kullanma özgürlüklerinin de kısıtlandığı belirtildi. Mazlum?Der Başkanı Cevat Özkaya, uygulamayı "YÖK'ün inadı" olarak değerlendirirken, "Binlerce öğrenci YÖK'ün hükümetle inatlaşmasının kurbanı oldu. İnsanlar en tabii eğitim haklarından, yine en tabii inanç hakları dolayısıyla mahrum bırakılıyor. YÖK'ün tavrını kınıyoruz" dedi.
Eğitim?Bir?Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da, uygulamaya tepki göstererek, "Eğitim kurumunun yapacağı uygulamalar değil bunlar. Öğretmenler devletin polisi, fotoğrafçısı değil. Öğretmenleri de kendi yasaklarına alet ediyorlar. Sadece başörtülüler için değil, tüm adaylar için bir özgürlük sınırlaması olacak. Öğrenciler istedikleri, beğendkleri fotoğraf yerine ÖSYM'nin çektiği yakışıksız, kötü fotoğraflarla kaydedilecek" diye konuştu.
Öğretmen?Sen Başkanı Yusuf Tanrıverdi ise tepkisini, "ÖSYM fotoğrafçılığa mı soyundu. Niçin sorunlara pratik çözümler üretmek yerine yasağı pratik hale getirme peşindeler? Fotoğrafçılar ile rekabet mi edecekler? Bu komedidir" sözleriyle dile getirdi.
Haber7.com
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137