30 Eylül 2013 Pazartesi 00:08
Bastıkları yerler kuruyor
RECEP BAHAR / GİRESUN

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Giresunlulara hitaben yaptığı konuşmada sözlerine “Anadolu yaylasında Türk’ün bayrağını dalgalandıran nesillersiniz” ifadesiyle başladı.  

Giresun’da düzenlenen Milli Kahramanları Anma Programı’nın kapanışında coşkulu vatandaşlara hitap eden BTP Lideri, yaklaşık 70 dakika süren konuşmasında gündemdeki gelişmeleri ev ve gönül sohbeti havasında değerlendirdi. Giresunlular Prof. Dr. Baş’ın konuşmasına alkışlarla karşılık verdi. Grup Nefes’ten sonra sahneye çıkan BTP Genel Başkanı, bugün Başbakan Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacak demokratikleşme paketinden Suriye konusuna kadar gündemdeki gelişmelerle ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. 
Prof. Dr. Haydar Baş’ın açıklamalarında öne çıkan noktalar şöyle: 

Medeni insan

Ekonomiyi çok iyi biliyorum. Rusya daha bir ay olmadı, en güçlü iktisatçısını bana gönderdi. İslam’a en müsait insanlar... Ahır zamanda oradan bir kavim, bir millet, bir büyük devlet Müslüman olacak diye duydum. Ben ‘Türkler Ural - Altay kökenlidir’ dedim. Rus iktisatçı Prof. Dr. Viktor Minin de bana, “Bizim de kökümüz de Ural - Altay’dır” dedi. 
Bütün insanlık medeni insanı arıyor. Nedir bu? Medeni insan, insanlara saygısı ve sevgisi olan; aç insanın karnını doyuran; fakir - fukara ile meşgul olan; altında yatak, üstünde yorgan olan; hastanın, düşkünün, ihtiyarın yanında olan ve hizmet ederek onun duasını almak isteyen ve alan; iş imkânı tanıyan; çoluk çocuğuna yardım edip giydiren, yediren ve okul harçlığını verendir. Siz şimdi bunu yaptığınızı düşünün! Bu dünya size gelir mi gelmez mi? Gelir... İşte Türk bu... 

Memlekette yeşillik kalmayacak!

Türkiye’de hayvancılık, tarım, sanayi, denizcilik bitti. Gidin balıkçılara sorun, kurudu denizler. Nereye basıyorlarsa, orası kuruyor. Eğer bunları daha fazla seçerseniz, memlekette hiç yeşillik bulamayacaksınız. 

Örgütler, Suriye’de masum insanları katlediyor

El Kaide, El Nusra örgütleri ve uzantıları var Suriye’de... Bunlar sahtekâr adamlar... Çok sayıda masum insanı katlettiler. Onların Müslüman olması ya da olmaması mühim değil. Allah’ın Sevgilisi buyuruyor ki, “Bir Müslümana kılıç çeken bizden değildir.” “Kasten bir Müslümanı öldüren ebediyen cehennemliktir.” Esad Şii olsa, bu insan Müslüman değil mi? Birinci sınıf Müslüman... Sen İmam  
Ali’nin tarafında diye Şiileri eleştiriyorsun. Peygamber (sav) Efendimiz Kadir-i Hum denilen yerde İmam Ali’yi “Bu Ali’dir, benden sonraki Halifenizdir” diyerek ilan etmiştir. Bir başka hadis: “Ali’yi seven, beni sever; Ali’yi sevmeyen, beni sevemez.” İmam Ali, kurtuluş kapısıdır, velayetin başıdır. Sen şimdi ona bir insan inanıyor, güveniyor diye “Bunlar Şii’dir, onları öldürelim” diyorsun. Bir sürü hoca kılığında şeytanlar “Bunların katli vaciptir” diye fetva veriyor. Bunu diyenlerin Allah belasını versin... Böyle Sünnilik olmaz. Bunlar Sünniliği de ayağa düşürdüler. Bunlar şeytan’ın avukatları...  Sünni kim? İmam Azam, İmam Şafii, Ahmed bin Hanbel... Bunlar Ali’yi nasıl bakıyor? Ebu Hanife, “Biz İmam Ali’nin yanında ve safındayız” diyor. Bu mücadeleyi verdiği İmam Azam’ı hapishaneye atıyorlar ve dövülerek orada şehit ediliyor. Benim mezhep imamım - Allah şefaatından mahrum eylemesin- İmam Ali’nin yolunda şehit olmuştur. Dahası Ehl-i Beyt Kur’an-ı Kerim’de sevilmesi ayetlerle emredilen bir zümredir. Bunlar tertemizdir. Sünnilik hakkında bir tane ayet de, hadis de yok!  İmam Azam, “Ehl-i Beyt yolunda gitmenin adına Sünnilik diyor.” İmam Şafii ise “Ehl-i Beyt’i sevmenin adına Sünnilik” diyor. 

Sünnet nasıl yaşanır?

Sünnet, Kur’an-ı Kerim’in Peygamber tarzında yaşanmasıdır. Mesela Allah’ın Sevgilisi nasıl sabretti, kanaat ehli oldu, tevekkül ve tefekkür etti, Allah’tan korktu, Allah’ı sevdi. Bunların hal olarak hayata yansımasının adına sünnet denir. Sünnet, misvak kullanmaktır. Tamam ama sokak ortasında ağzında dolaştırmanın bir manası yok ki! Yemeğini yersin, temizliğini yaparsın! Orada biter, senin yaptığın mürailik. Bu temizliği bugün fırça ile de yapabilirsin. Bu görüşler İslam coğrafyasında yer aldığı zamandan bu yana insanlık gerçek manada huzuru, saadeti bulamadı ve yaşayamadı. 

Terörü biz bitireceğiz

Şimdi içinizden bir Bağımsız Türkiye hareketi çıktı. Bizi seçerseniz, bizi öldürmeye gelen, bizde dirilecek. Güneydoğu’da terörü bitirecek olan biziz. Oradaki kardeşlerimizi ‘kardeş yapacak’ olan biziz. Birçok konuşmamda şunu söyledim: Ahmet Türk’le bu işi halledeceğim. Ama birbirimize namluyu çevirerek değil, gönüllerimizi birleştirerek, kalplerimizi bir araya getirerek, birbirimizi severek, elimizdekini pay ederek, müşterek değerleri aramızda yayarak kardeş olacağız. Bu millet ikram etmesini bilir, başka bir şey bilmez. O bölgeyi ihya etmek için Sosyal Devlet - Milli Devlet eserini yazdım. Bu işin kitabını yazdım, palavra atan bir insan değilim. Neyi, nasıl yapacağımızı tek tek izah ettik. Gelin şu insanları, çocukları, delikanlıları, kızları, yaşlıları hepimizi kurtaralım. Bugüne kadar elimizdeki bu imkânı değerlendiremedik. Bu işi halledelim. Bakıyorum, hep önüme taşlar atıyorlar. 

Yerel yönetimde BTP farkı

Akçaabat’ta iki tane dere var. 2009’daki Mahalli İdareler Seçimleri’nde Nurettin bey bizim adaydı. Ona dedim ki, Akçaabat’a çok yenilikler getireceğim. Bu adamlar bu işleri bilmez, akılları kesmez. Adam başkan olup nasıl yutacağının hesabını yapıyor. Ama biz öyle değiliz. Bizim arkadaşları tespit ederken, nasıl hizmet yapacağız bunu düşünürüz. Akçaabat’tan misal verirsek... İlçedeki iki dereyi Allah’ın lütfüyle Venedik’teki kanallara dönüştüreceğiz. İki tane en az 100 metre genişliğinde bir kilometreye yakın mesafede kanal açacaktım. Kenarlarını otellerle ve işyerleriyle, dinlenme tesisleri ve çocuk oyun alanlarıyla dolduracaktım. Turizm böyle yapılır, turist böyle yere gelir. Of girişinde böyle bir dere var mı? Var... Of’u da böyle yapacaktım. Bunlar öyle teknoloji gerektiren işler değil ama emek istiyor, kafayı yoracaksın. Halkına düşüneceksin, halka hizmeti ibadet olarak telakki edeceksin. Derseniz ki Giresun’a ne yapacaksın? Eğer seçeceğinize söz verirseniz, gelip burada inceleme yaparım ve size öyle projeler geliştiririm ki, dünyanın şahı yeni bir Giresun ortaya çıkar.  

Türk milleti Asakirullah’tır

Allah Türk milletine tarih boyu bütün insanlığa canını, malını, namusunu, dinini koruma vazifesi vermiştir. Cenab-ı Hakk, insanlık coğrafyasında Türk milletine “Asakirullah - Allah’ın askeri” unvanı vermiştir. Dünyada var mı?  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.