09 Ekim 2011 Pazar 00:00
Batı borç batağında
Son yıllarda isimleri ekonomik sorunlarıyla anılan Yunanistan, İtalya ve ABD'nin başı, gelirlerinin 3-4 katını aşan borçlarıyla dertte. ABD'nin kamu borcu bu yılın sonunda 11 trilyon 207 milyar 309 milyon Euro olacak. ABD'nin kamu geliri ise 3 trilyon 540 milyar 35 milyon Euroda kalacak ~|~

Dünyanın, miktarı açısından en borçlu ülkesi ABD ile ekonomik krizlerle sarsılan İtalya'nın kamu borçları, gelirlerinin 3 katından fazla iken, bir çok ekonomist tarafından "battı, batacak" denilen Yunanistan'ın borçları ise gelirinin 4 katını aşıyor. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) verilerine göre, Fon, miktarı açısından dünyanın en borçlu ülkesinin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ABD olacağını tahmin ediyor. Tahminlere göre, ABD'nin kamu borcu bu yılın sonunda 11 trilyon 207 milyar 309 milyon Euro olacak. ABD'nin kamu gelirinin ise 3 trilyon 540 milyar 35 milyon Euroda kalacağı ön görülüyor. Rakamlar karşılaştırıldığında ABD'nin kamu borcu, gelirinin 3.16 katı olacak.

En borçlusu Yunanistan
Yunanistan'ın kamu borcu bu yılın sonunda 365 milyar 638 milyon Euroyu bulacak, ancak geliri 88 milyar 497 milyon Euro civarında seyredecek. Buna göre Yunanistan'ın, gelirinin 4 katından fazla borç ödemesi yapması gerekiyor. IMF'in verilerine göre, Yunanistan'ın kamu borcu, önümüzdeki yıl gelirine göre daha da artacak. Yunan Hükümeti, 2012'de neredeyse gelirinin 5 katı kadar borç ödeyecek.
Son yıllarda ardı ardına gelen ekonomik krizlerle sarsılan İtalya'da da durum çok farklı değil. Yunanistan kadar olmasa da İtalya da kamu gelirlerinin neredeyse 3 katı kadar borç ödemesi yapması gerekiyor. Yıl sonuna kadar 729 milyar 944 milyon Euro kamu geliri elde edecek İtalya'nın yine bu yıl ödemesi gereken kamu borcu tutarı 2 milyar Euroya yaklaşmış durumda. Fon, İtalya'da gelirle borç arasındaki makasın ise önümüzdeki yıl nispeten kapanacağını öngörüyor.

İrlanda korkutuyor
Euro bölgesindeki borç krizi ve ABD'nin ekonomik yapısındaki belirsizliğin, İrlanda ekonomisindeki toparlanma sürecini de olumsuz yönde etkileyeceğini düşünen ekonomistler, verilere bakıldığında haklı çıkmış gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl, bu yıl ve gelecek yılın verileri karşılaştırıldığında İrlanda'nın kamu borcu ile kamu geliri arasındaki makasın gittikçe arttığı görülüyor. 2010'da kamu borcu, gelirinin 2.79 katı olan İrlanda'da söz konusu oran bu yıl 3.15'e çıkarken, önümüzdeki yıl 3.27'ye yükseleceği öngörülüyor.
İrlanda bu yıl 54 milyar 433 milyon Euro gelir elde edecekken, 171 milyar 901 milyon Euro borç ödemesi yapması gerekiyor. Portekiz'de de durum çok farklı görünmüyor. Ülkenin kamu borcu, gelirinin 2.5 katında seyrederken, önümüzdeki yıl bu oranın daha da artacağı düşünülüyor. Portekiz'in ardından benzer durumda olan ülkeler ise Belçika, Almanya ve Slovenya...

"Tuzu kurular" da var
Avrupa'da bir çok ülke borçlarıyla uğraşırken, "tuzu kuru" olan ülkeler de yok değil. Finlandiya ve nispeten "küçük bir ekonomiye" sahip olan Lüksemburg, borçlarından daha fazla gelir elde ediyor. Lüksemburg'un geliri, borcunun iki katını aşarken, Finlandiya'nın borcu ise gelirinin yüzde 90'ı seviyelerinde...
Bu yıl 17 milyar 475 milyon Euro kamu geliri elde etmesi beklenen Lüksemburg'un borç ödemesi sadece 8 milyar 756 milyon Euro iken, Finlandiya'da bu rakamların; 101 milyar 361 milyon Euro gelir, 96 milyar 173 milyon Euro borç olarak gerçekleşeceği öngörülüyor.
Türkiye ise bu konuda Avro Bölgesindeki bir çok ülkeden çok daha iyi görünüyor. Kamu geliri ile kamu borcu arasındaki makasın açıklığı açısından karşılaştırıldığında 16 Avro Bölgesi ülkesi ve ABD arasında Türkiye; Lüksemburg, Finlandiya ve Slovenya'nın ardından 4. iyi durumda bulunuyor.
Dünya'nın 16. büyük ekonomisi olan Türkiye'nin kamu gelirleriyle kamu borçlarını karşılama kapasitesi geçtiğimiz yıl, bu yıl ve önümüzdeki yıla bakıldığında her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıl 187 milyar 457 milyon Euro borçla karşı karşıya olan Türkiye'nin kamu geliri 145 milyar 318 milyon Euro düzeyindeyken, bu yıl kamu gelirinin 171 milyar 13 milyon Euro, borcunun ise 203 milyar 659 milyon Euro olması bekleniyor. Yine tahminlere göre Türkiye, önümüzdeki yıl 185 milyar 952 milyon Euro gelir elde edecekken, 210 milyar 613 milyon Euro borç ödeyecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.