01 Mayıs 2005 Pazar 00:00
Baykal: Türk ekonomisi Albaraka kadrosunun elinde
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Hükümet'in, çok tehlikeli bir kadrolaşmanın altyapısını oluşturmaya çalıştığını iddia ederek, "Maalesef Türkiye ekonomisi ve maliyesi, bugün Albaraka kadrosunun eline geçmiştir" dedi.
Buna göz yummalarının mümkün olmadığını kaydeden Baykal, şöyle konuştu:
"Maalesef çok tehlikeli bir kadrolaşmanın altyapısını oluşturmayaçalışıyorlar. Ellerindeki yetkileri, dar bir kadronun Türkiye'nin olanaklarını kullanmasını sağlamak amacıyla değerlendiriyorlar. Maalesef Türkiye ekonomisi ve maliyesi bugün Albaraka kadrosunun elinegeçmiştir. Albaraka'da çalışanlar Türkiye'nin maliyesine bütün bankalar sistemi üzerinde çok etkin bir konumda bulunan yetkilerle donatılmış olan TMSF yönetimine yerleştirilmişlerdir. Bu kadrolaşmanınTürkiye'nin dikkatinden kaçırılmasına göz yumamayız. Türkiye maliyesi Albarakacılar'ın eline geçmiştir."
Erol Evcil hakkındaki hapis cezasına onama istemi
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Nesim Malki cinayetinden ömür boyu ağır hapis cezasına çarptırılan işadamı Erol Evcil hakkındaki kararın onanmasını istedi.
Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Malki cinayeti davası ile cinayetin azmettiricisi olarak yakalanan Erol Evcil'e gözaltındayken işkence yaptıkları iddia edilen emniyet mensupları ve bu sorgulamada kötü muamele yapılmadığına dair sağlık raporu verdikleri öne sürülen Adli Tıp Kurumu doktorlarıyla ilgili verdiği karara ilişkin tebliğnamesini tamamladı.
Başsavcılık, sanıklar Evcil, Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi'nin, Nesim Malki cinayeti nedeniyle ömür boyu ağır hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin kararın onanmasını istedi.
Emin Menge ve Mücahit Çakal hakkındaki beraat kararının onanmasını talep eden Başsavcılık, Mine Sümbül, Ömer Eker, Hamide Aykaç ve Yusuf İlhan hakkında ''suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak'' suçundan açılan davanın zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasını da usul ve yasaya uygun buldu.
Başsavcılık, Erol Evcil'e kötü muamele yapılmadığına dair sağlık raporu veren Adli Tıp Kurumu doktorları Feridun Abdullah Karadağ ve Gündüz Sümeyya Döl'e TCK'nın görevi kötüyü kullanma fiilinden verilen para cezası ve bunun ertelenmesini ilişkin kararın bozulmasını istedi. Başsavcılık, bu eylemin TCK'nın ''görevi ihmal'' suçunu oluşturduğuna işaret etti.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Evcil'e işkence yaptıkları iddia edilen emniyet mensupları Sırrı Tuğ, Candemir Özdemir, Metin Soner Şentürk, Hakan Ünsal Yalçın, Ragıp Doğandemir, Harun Özkaya, Kemal Nayir, Mehmet Kaçmaz, Yaşar Usta ve Muzaffer Akın'a verilen beraat kararlarını müdahil sıfatıyla temyiz edildiğini, ancak temyizin süresinde yapılmadığı için reddi yönünde görüş bildirdi.
Karayalçın AKP ve CHP'ye tepkili
SHP Genel Başkan Murat Karayalçın, siyasi partilere yapılan Hazine yardımını yeni esaslara bağlayan yasaya oy veren CHP ve AK Partili milletvekillerinin "yasama görevini kötüye kullanma suçu işlediklerini" öne sürdü.
Karayalçın yaptığı yazılı açıklamada, "utanç ittifakının Cumhurbaşkanı'nın bir demokrasi, anayasa ve yurttaşlık dersi olan iadegerekçesine aldırış etmeden Siyasi Partilere Yardım Yasası'nı yine kendi çıkarları doğrultusunda Meclis'ten geçirdiğini" ileri sürdü. Karayalçın, şunları kaydetti:
"Bu yasayı teklif eden CHP ve ortağı AKP'nin artık demokrasi, anayasa, insan hakları ve hukuk devleti gibi kavramları ağızlarına almaları ve bu konularda taraf olmaları ve fikir ileri sürmeleri beklenemez.
Bu yasaya oy veren ve onaylayan tüm CHP ve AKP milletvekilleri yasama görevini kötüye kullanma suçu işlemişlerdir."
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.