11 Aralık 2002 Çarşamba 00:00
Baykal'dan Anayasa çalımı

Seçimlerden sonra uyumlu muhalefet imajı doğrultusunda AB'ye Uyum Paketi'ne destek veren CHP, AB'nin en çok karşı çıktığı 312. maddenin Anayasa'ya dahil etmesini isteyerek sertleşme mesajı verdi

Anayasa'da değişiklik öngören teklif komisyonda kabul edildi. TBMM Anayasa Komisyonu'nda ele alınan 3 maddelik Anayasa değişikliği teklifinin birinci maddesi CHP'nin bastırmasıyla değiştirilerek kabul edildi. Hükümeti Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in temsil ettiği toplantıda, öncelikle Anayasa değişikliği teklifi görüşüldü.

CHP'li Araslı'dan şok girişim
Toplantıda söz alan CHP'li Oya Araslı "Affa uğrasalar bile" ibaresinin anayasa metninden çıkarılmamasını ve TCK'nın 312. maddesinin 2. fıkrasında sayılan suçların aynen Anayasa'ya monte edilmesini önerdi. Oya Araslı ve söz alan diğer CHP'li milletvekilleri "Affa uğrasalar bile" ifadesinin Anayasa metninden çıkarılm~|~ası durumunda yüz kızartıcı suçlardan, yolsuzluk, hırsızlık gibi birtakım suçlardan ceza alanların da milletvekili seçilmesinin gündeme gelebileceğini bunun da sakıncalı olduğunu anlattılar. AK Parti Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu ise TCK'nın 312. maddesinin 2. fıkrasının anayasaya taşınmasının özgürlüklerin kısıtlanması bakımından son derece tehlikeli olduğunu söyledi. Kutlu, muhalefet partisi CHP'yi de özgürlükler bakımından geri bir tavır sergilemekle suçladı.

Bu arada söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, önceki akşam CHP grup başkanvekilleri ile yaptıkları yaklaşık 5 saatlik toplantıda "Affa uğrasalar bile" ibaresinin Anayasa'da aynen kalması konusunda mutabakata vardıklarını ifade etti. Kapusuz, ayrıca Anayasa değişikliği teklifi, içtüzük değişikliği ve uyum paketinin perşembe gününe kadar tamamlanması konusunda görüş birliğine vardıklarını bildirdi.

Daha sonra Oya Araslı ve 4 arkadaşının verdiği 312. maddenin Anayasa metnine monte edilmesine ilişkin önerge AK parti milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. AK Partili milletvekillerinin verdiği ve CHP`lilerin de desteklediği önerge ile "Affa uğrasalar bile" ibaresinin Anayasa metninde kalması kabul edildi. Önergenin kabulünden sonra yapılan oylamada da değişiklik teklifinin birinci maddesi yeni şekliyle kabul edildi.

Diğer maddelerde uzlaşma
Anayasa'nın 'Milletvekili seçilme yeterliliği'ni düzenleyen 76'ncı maddesinde değişiklik yapan birinci maddenin kabul edilmesinin ardından ara seçimlere ilişkin 78. Maddeyi değiştiren ikinci madde, seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile ilgili 67. maddede değişiklik öngören geçici madde, AK Parti ve CHP'nin verdikleri benzer önergeler doğrultusunda değiştirilerek benimsendi. Değişikliklerle ara seçime TBMM tarafından karar verilebileceğine ilişkin hüküm teklif metninden çıkartıldı. Anayasa'nın 78. maddesindeki ara seçimin her seçim döneminde bir defa yapılacağı ve genel seçimden otuz ay geçmedikçe ara seçime gidilemeyeceğine ilişkin hükümler korunarak, maddeye "Bir ilin veya seçim çevresinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde üyesi kalmaması halinde boşalmayı takip eden doksan günden sonraki ilk pazar günü ara seçim yapılır" fıkrası eklendi.

76. madde böyle değişti
Anayasa'nın milletvekili seçilme yeterliliğini düzenleyen 76. maddesinin ikinci fıkrasında öngörülen değişiklik ile "ideolojik ve anarşik eylemlere" ibaresi, "terör eylemlerine" şeklinde düzenleniyor. Bu düzenleme gerçekleştiğinde Anayasa`nın 76. Maddesi'nin2. fıkrası şöyle olacak: "En az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam 1 yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler."

İnsan Hakları Günü'nde CHP'den şok eden teşebbüs
CHP Lideri Deniz Baykal, önceki gün Meclis'teki ofisinde görüştüğü Başbakan Abdullah Gül'e, partisinin insan hakları konusunda Meclis'te yapılacak her türlü yasal düzenlemeye destek vereceğini dile getirmişti. Oysa Anayasa Komisyonu'nda yer alan CHP'li üyeler, üstelik İnsan Hakları Günü'nde, Anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinden istifade ederek, TCK'nın 312. maddesini Anayasa'ya aktarma girişiminde bulundular. CHP'liler böylece inszan hakları konusunda "ne kadar tutarsız olduklarını, bu çerçevede Türk halkının kendilerine güvenmemekte ne kadar haklı olduğunu" ispat ettiler. Çünkü sözkonusu madde yargı tarafından her görüşten insanın önüne kesmek için "Truva atı" olarak kullanılıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.