05 Haziran 2012 Salı 11:37
Baz istasyonlarına dava açın

GSM şirketlerinin masraftan kaçınmak amacıyla baz istasyonlarını yerleşim yerleri dışına kurmak istemediğini ifade eden Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar, “BTK VE GSM yetkilileri bilimsel gerçekleri çarpıtıyor ve doğruyu söylemiyor” dedi. Tüketici Hakları Derneği, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'ndan çıkan baz istasyonu kararı sonrasında Kızılay'da bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun baz istasyonlarının yerleşim yerleri dışına kurulmasına karar vererek tartışmada son noktayı koyduğu, baz istasyonlarının yerleşim yerlerine kurulamayacağı konusunun Yargıtay Hukuk Genel Kurul kararıyla tartışmasız hale geldiği ifade edildi.

45 bin baz istasyonu var

GSM şirketlerinin ve Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun(BTK), belediyelerin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın ve ilgili diğer kamu kuruluşlarının Yargıtay Hukuk Genel Kurul kararına göre hareket etmek zorunda olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bugün, Türkiye'de 45 bin dolayında baz istasyonunun çok büyük bir çoğunluğu mahallelerde, çocuk parklarında, cami minarelerinde, okul, hastane ve kreş yanlarında kurulmuştur. Özellikle de yerleşim yerlerine, mahallelere, çocuk parklarına, hastane, okul ve kreş yakınlarına ve insanların çalıştıkları işyerlerine kurulan on binlerce baz istasyonu sağlık ve güvenlik açısından çok büyük tehlike oluşturmaktadır” denildi. Açıklamada GSM şirketlerinin masraftan kaçınarak baz istasyonlarını yerleşim yerlerinin dışına kurmak istemediği ileri sürülerek, BTK'nın da kamu yararını, tüketicinin sağlık ve güvenlik hakkı ile tüketicinin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını ön plana alması gerekirken, yargı kararlarına rağmen baz istasyonlarının yerleşim yerlerine kurulmasını savunduğu belirtildi. BTK'nın bilimsel gerçekleri çarpıttığının iddia edildiği açıklamada, “Bir çok belediye aynı yanlışı yaparak para karşılığında yerleşim yerlerine, çocuk parklarına baz istasyonu kurulmasına onay vermektedir. Türkiye'deki GSM şirketleri, dünyada olduğu gibi baz istasyonlarını ortak kullanmıyorlar. Eğer ortak kullanım gerçekleşseydi üç baz istasyonu yerine bir baz istasyonu olacaktı” denildi.

Özellikle çocuklar ve hamileler etkileniyor

Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların, en çok çocuklar, hamileler ve yaşlılarda etkisini gösterdiğinin, bu dalgaların özellikle çocuklarda lösemi ve beyin tümörünün artışına neden olduğunun belirtildiği açıklamada, elektromanyetik dalgaların verdiği zararlar, “Hücrenin kanserleşmesine neden olmaktadır, sinir sisteminin tahribine yol açmaktadır, bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olmaktadır, kadınlarda adet bozuklukları, düşükler, erken doğumlar ve ucube bebeklerin doğmasına yol açmaktadır, erkeklerde kısırlığa yol açmaktadır, baş ağrısına, baş dönmesine, bunamaya unutkanlığa, sinirliliğe, uykusuzluğa, tansiyon yüksekliğine ve parkinson hastalığına neden olmaktadır, gen bozukluklarına neden olmakta, kansere karşı bağışıklık sisteminden sorumlu olan P53 genine hasar vererek lenfomaya neden olmaktadır, kan hücrelerinin azalmasına ve kan kimyasının bozulmasına neden olmaktadır, bellek, dikkat, öğrenme, ayırt etme ve zaman algılamada azalmaya neden olmaktadır” şeklinde sıralandı. BTK'ya, belediyelere ve diğer ilgili kamu kuruluşlarına “Yargıtay Hukuk Genel Kurul kararı ile tüketicinin sağlık ve güvenlik hakkına ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına saygılı olunuz” diye seslenen dernek üyeleri, tüketicileri de evlerinin yakınına kurulan baz istasyonlarını söktürmek için yargı yoluna gitmeye çağırdı. ANKA

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137