30 Haziran 2014 Pazartesi 00:06
Bazı bölümler işsiz fabrikası

RECEP BAHAR/İSTANBUL

ÖSYM, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarını açıkladıktan sonra üniversite tercihlerinin 7-17 Temmuz'da alınacağını, üniversite kayıtlarının ise 1-5 Eylül'de yapılacağını bildirdi. Peki, tercih yaparken nelere dikkat etmeli? Birinci önceliği bitirebileceğimiz, ilgi duyduğumuz, ne olduğunu ve neye yaradığını bildiğimiz bir bölüme vermek gerekiyor. İkinci öncelik ise Türkiye'deki işsizlik sorununu dikkate alarak meslek seçmekte olmalı. Zira yeteneği, ilgisi, çalışma şartları, ücreti kısaca her durumu kendisine uyan bir kişinin önüne o meslekte istihdam edilmeme yani iş bulamama sorunu çıkabilir.

İş bulmayı kolaylaştıran faktörler

İyi bir devlet ya da vakıf üniversitesi mezunu olmak iş bulmayı kolaylaştırıyor. Mesela dünyada 'en iyi üniversite' sıralamasında yer alan Boğaziçi, İTÜ, İstanbul Üniversitesi, ODTÜ, Bilkent Üniversitesi (burslu bölümler), Koç Üniversitesi (özellikle burslu bölümler) ve Hacettepe Üniversitesi'nden mezun olmak iş bulmayı kolaylaştırıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılı verilerine göre, Türkiye'de resmi işsiz sayısı 2.75 milyon, işsizlik oranı ise yüzde 9.7... Üniversite mezunu işsiziz sayısı ise 557 bin... Üniversitelerden mezun olup iş bulamayanların oranı ise her geçen yıl artış göstermekte. Yüksekokul veya fakülte mezunları arasında 2012'de yüzde 10.1 olan işsiz sayısı yüzde 10.3'e yükseldi. TÜİK verilerine göre, en son mezun olunan okul ve mezun olunan alan itibariyle Türkiye'de 28 milyon 271 bin kişilik iş gücünün 5 milyon 388 binlik kısmını yüksekokul veya fakülte mezunları oluşturuyor. Üniversite mezunları arasında işsizlik oranının en yüksek olduğu alan imalat ve işletme... Bu alanlardan mezun olanların yüzde 16.8'i işsiz durumda bulunuyor. İşsizlik oranında imalat ve işletmeyi, sanatla ilgili alanlar izliyor. Sanat bölümlerinden mezunların yüzde 15.9'u işsizlik sorunu yaşıyor.

Bu bölümlere dikkat!

Eğitimli iş gücünde işsizlik oranının yüksek olduğu bir diğer alan ise yaşam bilimleri… Bu alandan mezun olanların yüzde14.5'i iş arıyor. Sosyal ve kişisel hizmetler, bilgisayar, ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma, iş ve yönetim, gazetecilik ve enformasyon, tarım, ormancılık ve balıkçılık, fizik bilimleri ile mimarlık ve inşaat mezunlarının işsizlik oranı üniversite mezunlarının genel işsizlik oranının üzerinde bulunuyor. Sosyal ve kişisel hizmetler mezunlarının yüzde 14.3'ü, bilgisayar mezunlarının yüzde 14.2'si, ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma mezunlarının yüzde 14.1'i, iş ve yönetim mezunlarının yüzde 13.5'i, gazetecilik ve enformasyon mezunlarının yüzde 13.2'si, tarım, ormancılık ve balıkçılık mezunlarının yüzde 12.2'si, fizik bilimleri mezunlarının yüzde 11.9'u, mimarlık ve inşaat mezunlarının yüzde11.2'si iş sahibi değil.

Nispeten kolay iş bulan mezunlar

Buna karşın bazı alanlarda işsizlik oranı oldukça düşük seviyelerde bulunuyor. Yüksekokul veya fakülte mezunları arasında işsizliğin en az olduğu alan güvenlik hizmetleri olarak dikkati çekiyor. Bu alanlardan mezun olanların işsizlik oranı yüzde 2.1'le sınırlı kalıyor. İşsizliğin düşük olduğu bir diğer alan ise sağlık... Sağlıkla ilgili alanlardan mezun olanlar arasındaki işsizlik oranı ise yüzde 2.4 düzeyinde bulunuyor. Veterinerler de büyük ölçüde işsizlik sorunu yaşamıyor. Veterinerler arasındaki işsiz oranı yüzde 4.7'de kalıyor. Hukuk yüzde 6'lık, öğretmen eğitimi ve eğitim bilimleri yüzde 7.4, mühendislik işleri yüzde 8.4, matematik ve istatistik yüzde 9.3, beşeri bilimler yüzde 9.8, sosyal bilimler ve davranış bilimleri yüzde 10'luk işsizlik oranıyla, üniversite mezunlarının genel işsizlik oranının gerisindeki alanları oluşturuyor. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137