27 Ağustos 2001 Pazartesi 00:00
Bazıları yabancı sever
Ulusal Program adı altında devreye konan Derviş kaynaklı tedbirlerle ulusal sanayinin çökertilmesi ve ulusal şirketlerin yabancı yatırımcılara peşkeş çekilmesi sonrasında, Ecevit'in açıklamasıyla uygulamaya konan "dış yatırımcılara avantajlar tanınması" önerisi yeni bir sömürüye kapı açacağa benziyor

Başbakan Bülent Ecevit, yaptığı basın toplantısında, başta Türk Lirası'na yeniden geri dönüş olmak üzere reel ekonomiyi yeniden canlandırmak, istihdamı artırmak ve yabancı yatırımcıları Türkiye'ye çekmek konusunda açıklamalarda bulundu.

Ecevit, sözlerine Türk parasına yeniden değer kazandırmak ve dövize kaçışı önlemek için iş çevrelerinin bir kampanya başlatmış olmalarını överek başladı.

Bu kampanyaya halktan da büyük destek geleceğine inandığını belirten Ecevit, şöyle dedi:

"Bir devletin parası o devletin onurudur. Zayıf parayla güçlü ekonomi kurulamaz. Paramıza yeniden saygınlık kazandırmak zorlayıcı önlemlere de gerek yoktur. Alışverişlerde ve mali işlemlerde Türk parasına ağ~|~ırlık vermek başlı başına etkili bir önlemdir. Ancak şu gerçeği de kabul etmeliyiz. Paramızın değer yitirişini ekonomideki sorunlarımızın nedeni değil sonucudur. Onun için bir yandan Türk Lirasına işlerlik ve saygınlık kazandırırken, bir yandan da reel ekonomiyi, üreten ekonomiyi güçlendirme çabalarına hız kazandırmalıyız"

Yatırımlar için dış kaynak

Etkili parasal politikalar uygulanmaya başladığını ifade eden Başbakan Ecevit, "ancak sadece parasal politikalarla ekonomik sorunlar çözülemez. Aynı zamanlarda yatırımları arttırmak ve kapanan işyerlerini yeniden canlandırmak gerekir. Bunun için gerek iç gerek dış kaynaklarımızı daha etkili olarak devreye sokmalıyız. Bu bakımdan elimizde geniş olanaklar vardır. O arada Hazine'nin elindeki taşınmazları hızla değerlendirmek için bir yasa çıkarttık. Doğal kaynaklarımızı da daha verimli olarak değerlendirmeye kararlıyız" dedi.

Batır batır sat

Ben dün bütün valiliklere bir mektup göndererek, illerindeki kapanan veya üretimlerini kısmak zorunda kalan sanayi kuruluşları hakkında bilgileri istediğini belirten Ecevit, bu bilgileri Türkiye'de yatırım yapmayı düşünenlere sunacağız. Kapanan fabrikaları devralmak veya bunlarla ortaklıklar kurmak için o bilgilerden yararlanabileceklerdir.

Kısacası bir yandan Türk Parasına yeniden saygınlık kazandırmak için gerekli etkinlikleri arttırırken, bir yandan da iç veya dış kaynakları yatırımları özendirmeye kararlıyız. İş çevrelerimizin ve geniş halk kesimlerinin başlattıkları Türk Lirası'nı destekleme kampanyası, hem ekonomiyi canlandırmamıza güç katacaktır. Hem de devletimize ve ulusumuza dünyada bir saygınlık kazandıracaktır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.