03 Kasım 2005 Perşembe 00:00
Belçika terörist cenneti!
Belçika adaleti, Özdemir Sabancı suikastını gerçekleştiren Fehriye Erdal'ı korumak için elinden gelen her türlü çabayı gösteriyor. Benim görüşüm şu: Erdal Belçika istihbaratının bir elemanıdır. Milliyet'ten Taha Akyol hukuki boyutu yorumluyor ~|~ Terörist Fehriye Erdal
yargılanamıyor!
Belçika'nın hem adli mahkemeleri, hem Anayasa Mahkemesi Fehriye Erdal'ın yargılanmasını engelliyor!
Çünkü "Avrupa Terörizmle Mücadele Andlaşması"nın birinci maddesinde terörizm tarif edilirken 'otomatik silah' diye bir terim geçiyor!
Mahkeme, Fehriye Erdal'ın cinayet silahını "otomatik silah" saymıyor!
Utanç içindeki Belçika hükümeti, Fehriye Erdal'ı Almanya'ya teslim etmek, orada yargılanmasını sağlamak istiyor! Belçika Danıştay'ı bunu engelliyor! Belçika hükümeti parlamentodan bir "adli yetki" kanunu geçiriyor: "Terör eylemleri hangi silahla işlenirse işlensin, Belçika mahkemeleri tarafından yargılanır."
Fehriye Erdal'ın avukatı Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor. Anayasa Mahkemesi, "Bu kanun geçmişe yürümez" diye karar veriyor, Fehriye yine kurtuluyor!
Brüksel Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Ruşen Ergeç'in görüşü: "Belçika Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı yanlıştır. Çünkü ceza kanunları geriye yürümez ama prosedür (usul) kanunları geriye yürür! Mahkeme, hukukun bu temel ilkesini ihlal etmiştir!"

Saçma sapan uygulama
Otomatik silah meselesi... Sabancı Ailesi'nin Belçikalı avukatı Schmitz, Belçika'nın en saygın hukuk uzmanlarından "bilirkişi raporu" alıyor:
"Fehriye Erdal'ın kullandığı silah, terör fiili işlemeye müsaittir! Bu eylem terör eylemidir! Belçika'da yargılanması gerekir!"
Fakat Belçika mahkemesi bu bilirkişi raporuna itibar etmiyor! Bunun üzerine Av. Schmitz, "Belçika Harp Akademisi"ne başvuruyor. Akademide silahlar konusunda ders veren askeri uzmanlardan "bilirkişi raporu" istiyor. Onlar da rapor veriyor: "Fehriye Erdal'ın kullandığı silah, bir terör eylemini gerçekleştirmek için otomatik silah kapasitesine sahiptir! Terörizmle Mücadele Andlaşması kapsamına girer."
Belçika mahkemesi bu askeri bilirkişi raporuna da itibar etmiyor!
Uluslararası saygınlığa sahip bir hukukçu olan Prof. Ruşen Ergeç'in görüşü: "Mahkeme olaya iyi niyetle bakmıyor. Aşırı dar bir teknik yorumla ve bilirkişi raporlarını da dikkate almadan karar vermiştir!"

Dava AİHM'de
AİHM, yani Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu konuda ne karar verecek? Dosya geçtiğimiz hafta AİHM'ye intikal etti. Çünkü Av. Schmitz, Belçika Anayasa Mahkemesi'nin Fehriye Erdal lehine verdiği karara karşı geçen hafta AİHM'de dava açtı. Şimdi, "Fehriye yargılanamaz" diyen adli yargı kararı kesinleştikten sonra AİHM'de ikinci davayı açacak.

AİHM ne karar verir?
Prof. Ruşen Ergeç diyor ki: "AİHM'nin yerleşmiş bir içtihadı vardır: Herkes yaşama hakkına sahiptir. Bu hakka karşı işlenen suçları ve suçluları soruşturmak, yargılamak ve cezalandırmak devletlerin yükümlülüğüdür! AİHM'nin buna göre karar vermesi hukuki bir zorunluluktur." AİHM bu yerleşik içtihadını, Türkiye aleyhine PKK'lıların açtığı davalarda oluşturmuş.
Prof. Ergeç, Belçika hükümetinin iyi niyetli olduğunu, özellikle Adalet Bakanı Bayan Laurette Onxelinex'ın yargı sürecini işletmek için çok çaba gösterdiğini ama yargı makamlarının "maalesef önyargılı davranarak hukuki sürecin işlemesini engellediğini" söylüyor.
Terör suçu mahkeme kararıyla yargılanamıyor! Skandaldır bu!
Şimdi ben başta Bin Ladin olmak üzere bütün azılı teröristlere bir çağrı çıkarıyorum: "Fahriye Erdal'ın silahından çokça satın alın! Bu silahlarla dünyanın istediğiniz yerinde insanları öldürtün ve katillerinizi Belçika'ya götürün! Hiç korkmayın! Mahkeme kararlarıyla sabittir ki, Belçika bir terörist cennetidir!"
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.