02 Haziran 2005 Perşembe 00:00
Belediye Kanunu sil baştan
Anayasa Mahkemesi'nin, Anayasa'ya aykırı bularak iptal ettiği Belediye Kanunu yerine hazırlanan yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarı, Danıştay'dan onay alınmak şartıyla nufüsü 2 binin altındaki belediyelerin köye dönüştürülmesini öngörüyor
Yeni Belediye Kanun tasarısı, belediyenin kuruluşunu, organlarını, yönetimini, görev yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esaslarını düzenliyor.
Belediye olma kriterleri
* Tasarıya göre, nüfusu 5 bin ve üzerinde olan yerleşim birimlerinde belediye kurulabilecek. İl ve ilçe merkezlerinde belediye kurulması zorunlu olacak.
* Belediye sınırları, belediye meclisinin kararıve kaymakamın görüşü üzerine valinin onayı ile kesinleşecek. Kesinleşen sınırlar zorunlu olmadıkça 5 yıl süre ile değiştirilemeyecek. Sınır uyuşmazlıklarında il idaresi kanunu hükümleri uygulanacak.
* Nüfusu 2 binin altına düşen belediyeler, Danıştay'ın görüşü alınarak, İçişleri Bakanlığı'nın önerisi üzerine müşterek kararname ile köye dönüştürülecek. Nüfusu 2 bin ila 5 bin arasındaki belediyelerin tüzel kişilikleri devam edecek.
Kreş ve anaokulu
açabilecekler
* Belediyeler, asli görevlerinin yanında, okul öncesi öğretim kurumları açabilecek, devlete ait her derecedeki okul binalarını yapabilecek veya bunların bakım ve onarımları ile her türlü araç gereç ve malzeme ihtiyacını karşılayabilecek.
* Belediyeler ayrıca, sağlıkla ilgili her türlü tesisi açabilecek ve işletebilecek, özürlü, yaşlı ve düşkünlerin kolayca hizmet almasını kolaylaştıran tedbirleri alacak.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.