04 Ağustos 2005 Perşembe 00:00
Belediyeler ihya olacak
2006 yılı başından itibaren motorlu taşıtlar vergisinden konaklama
vergisine, şans oyunlarından elektrik ve doğalgaz tüketim vergisine
kadar birçok kaynaktan yerel yönetimlere trilyonlar, katrilyonlar akacak
~|~ Belediyeler ve il özel idareleri, yeni gelir kaynaklarına kavuşuyor. 2006 yılı başından itibaren motorlu taşıtlar vergisinden konaklama vergisine, şans oyunlarından elektrik ve doğalgaz tüketim vergisine kadar birçok kaynaktan yerel yönetimlere trilyonlar, katrilyonlar akacak.
Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in koordinatörlüğünde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda hazırlanan ve ilgili kuruluşların görüşüne sunulan İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanun Taslağı, yeni yasama dönemini bekliyor. Taslağın, bu yıl içinde yasalaşarak 1 Ocak 2006'da yürürlüğe girmesi planlanıyor.
Belediyeler ve il özel idarelerinin gelirlerini yeniden düzenleyen taslak ile merkezi idareden mahalli idarelere aktarılan payların miktarında en az yüzde 20'lik bir artış öngörülüyor.
Taslağın gerekçesinde vergi ve harçlarda öngörülen muafiyet ve istisnaların daraltılması, oran ve miktarların yeniden belirlenmesi gibi etkenlerle, mahalli idarelerin öz gelirlerinde de ciddi bir yükselme olacağı vurgulanıyor.
94 maddeden oluşan taslak ile getirilen düzenlemelerden bazıları şöyle:
Emlak vergileri
-Emlak vergisi: Konutlarda binde 1.5, diğer binalarda binde 3 olarak uygulanacak.
-Arsa ve arazi vergisi: Arsalarda binde 5, arazilerde ise binde 2 olacak. Bu oranlar, büyükşehir belediye sınırlarında yüzde 100 artırımlı uygulanacak.
Verginin 1. taksiti Mart-Nisan-Mayıs aylarında, 2. taksiti Kasım ayı içinde ödenecek. Verginin tamamının ilk taksit süresi içinde ödenmesi halinde, 2. taksit tutarı yüzde 10 indirimli tahsil edilecek.
Büyükşehir Belediyesi Kanununun uygulandığı yerlerde, verginin yüzde 25'i Büyükşehir Belediyesi payı olarak ayrılacak.
İlan ve reklam vergisi
-Dükkan, ticari ve sınai müesseseler ile serbest meslek erbabı tarafından levha, yazı, resim ve benzeri vasıtalarla yapılan sabit ilan ve reklamların beher metrekaresi için yıllık olarak 100 YTL -İlan ve reklamların; Karada ve suda sefer yapan her türlü taşıt aracının içine veya dışına konulanların metre karesinden yıllık olarak 40 YTL, gökyüzünde uçak, helikopter, balon, zeplin ve benzeri araçlar kullanılarak yapılanların metre karesinden günlük olarak 10 YTL.
Eğlence vergisi
-Bilet, jeton, marka veya manyetik kartla girilen hipodrom, araba yarışı, sinema, konser, lunapark, sirk, spor müsabakaları ve benzeri eğlencelerden yüzde 10.
-Bilet, jeton, marka veya manyetik kartla girilmesi zorunlu olmayan; Bar, pavyon, gece kulübü, taverna, diskotek, kabare ve dansing gibi eğlence yerlerinden günlük 80 YTL, İnternet salonları ve hür türlü makine ile oyun oynanan yerlerden günlük 5 YTL, Kahvehane, kıraathane ve kafe gibi eğlence yerlerinden günlük 4 YTL, Büyükşehir Belediye Kanunu uygulanan yerlerde, verginin yüzde 25'i büyükşehir payı olarak ayrılacak.
Elektrik ve Gaz
tüketim vergisi
-Elektrik, havagazı, doğalgaz ve likit petrol gazı tüketimi, elektrik ve gaz tüketim vergisine tabi olacak. Vergi, satış bedeli üzerinden alınacak.
-Verginin oranı, havagazı, doğalgaz ve likit petrol gazı ile imalat ve üretimde kullanılan elektrikte yüzde 1 diğer elektrik tüketimlerinde yüzde 5 olarak uygulanacak.
Büyükşehir Belediyesi Kanununun uygulandığı yerlerde, verginin yüzde 35'ini büyükşehirler, yüzde 65'ini ise ilçe ve ilk kademe belediyeleri alacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137