31 Ekim 2002 Perşembe 00:00
Beni, AKP'li Yalçıntaş Moon'cu yaptı
Seçimlere 3 gün kaldı. Bununla birlikte hararetli tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Milletvekili adaylarının itirafları ve şok açıklamarı da bunlara dahil. İşte bu çerçevede en çarpıcı açıklama CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Yaşar Nuri Öztürk'ten geldi. Öztürk, kendisini Moon tarikatına bizzat aralarında Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş'ın da bulunduğu bir grup arkadaşı tarafından sokulduğunu itiraf etti.

Yaşar Nuri Öztürk'ün Hıristiyan Moon tarikatı ile olan ilişkileri daha önce Yeni Mesaj gazetesinde Ali Riza Bayzan'ın hazırladığı 'dizi yazılarda' belgeleriyle ortaya konulmuştu. Türk Medyası gecikmeli de olsa çalışmalarımızı kaynak göstermeden özet olarak yayınladı.Yaşar Nuri Öztürk, Mooncuların toplantılarına birçok kez katıldığını 1996'da yayınlanan söyleşisinde bizzat kendisi de itiraf etmişti.

İşte o söyleşi...

Yaşar Nuri Öztürk, 1996 yılında Nokta dergisinde yayınlanan mülakatta, Moon tarikatı ile ligili şu görüşleri savunmuştu.

Nokta: Moon Tarikatı'nın Türkiye'de~|~ki üyeleri arasında ve en başlarda sizin adınız var.

Öztürk: Daha bir çok ilahiyatçı da var... Diyanet İşleri eski Başkanı Lütfi Doğan'dan (CHP eski senatörlüğü de yapan Dr. Lütfi Doğan'ı kastediyor), ... son olarak oraya giden 40 civarında ilahiyatçıya kadar pek çok kişi var. 40 gün için gittiler orada kaldılar... Esasında ben onların birkaç kongrelerine, konferanslarına katıldım. Yine çağırsalar giderim... Ben, kendi sesimi duyurmak için bana verilen imkanlara bakarım... Bunların parası bol. Ama bunun arkasında ne melanet gizli, ne şeytanlık gizli, onu bilmiyorum ben.

Nokta: Bu toplantılara çağrıldığınızda, endişelendiğiniz gitmemeyi düşündüğünüz oldu mu?

Öztürk: Ben toplantılara topu topu üç kez katıldım...

Nokta: Bu toplantılar neredeydi?

Öztürk: Birisi İspanya'da. Nevzat Bey, (Yalçıntaş) ve Mehmet Aydın ile gittik. İkisi Amerika'da oldu. (...) İstanbul'daki toplantıya katılmadım. (...)"

Öztürk, sahte peygamber ve sözde mesih Moon ile bağlantısının, toplantılarına topu topu üç kez katılmaktan ibaret olduğunu söylüyorsa da kendi kitaplarındaki biyografik bilgiler oldukça derin ilişkiler için ipucu veriyor. Yeni Mesaj gazetesi yazarı Ali Riza Bayzan, bu ipuçlarını da değerlendirerek Öztürk'ün, sahte peygamber ve sözde mesih Moon ile çok daha derin ilişkilerinin bağlantılarını belgeledi.

Öztürk, Moon'un çıkardığı World Scripture'de editör

Yaşar Nuri Öztürk'ün kendi web sitesindeki biyografisinde yurtdışı çalışmaları hakkında şu bilgileri veriyor: "A.B.D., Avrupa ülkeleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Japonya ve Kore'de alanıyla ilgili araştırmalar yaptı; konferans ve kongrelere katıldı. New York'ta misafir profesör olarak bir yıl İslam düşüncesi dersleri okuttu. Aynı süre içinde uluslararası bir yayın olan World Scripture'in İslam bölümünün hazırlanışında görev aldı."

Öztürk, biyografisinde uluslararası bir yayın olan "World Scripture"un adını veriyor ancak kimler tarafından yayınlandığını belirtmiyor. Sahte peygamber ve sözde mesih Moon'un resmi web sitesinden "World Scripture"'un Moon tarafından yayınlanan uluslararası bir yayın olduğunu öğreniyoruz. (Bkz., www.unification.net/ws) Biz bu bilgiyle de yetinmedik; öyle ya aynı isimle başka dergiler olabilirdi. Uzun çalışmalardan sonra Yaşar Nuri Öztürk'ün sahte peygamber ve sözde mesih Moon'un yayınladığı World Scripture'in "editör kurulu"nda yer aldığını belgeledik.

Öztürk, Mooncuların

International Middle East

Alliance'ında danışman

İlginç olan Öztürk'ün Moon ile ilişkisi bunun da ötesine gitmektedir. Bunun için Öztürk'ün 1988'de Bursa'da Sidre yayınları arasında çıkan, "Tasavvufun Ruhu ve Tarikatlar" adlı kitabındaki biyografik bilgilere göz atmamız gerekiyor. Öztürk, kitabının arka kapağında New York'taki "International Middle East Alliance" adlı kurumda danışma kurulu üyesi olduğunu da belirtiyordu. Bu kurum hakkında bir araştırma yaptık ki karşımıza yine sahte peygamber, sözde mesih Moon çıktı. "International Middle East Alliance" (: Uluslararası Ortadoğu Birliği) Moonculara ait bir kurumlar arasında yer almaktadır.

Deniz Baykal ve Moon

CHP Lideri Deniz Baykal da Moon'un organize ettiği toplantılara katılmıştı. Deniz Baykal'ın Mooncular tarafından organize edilen "Dünya Barış Konferansı" konulu toplantıya katılması kendi partisinde bile eleştiri konusu olmuştu. Örneğin Parti Meclisi'nde konuşan Şahap İnce, Baykal'ı "Atatürk ve İnönü olsaydı öyle bir toplantıya katılmazdı. Siz niye katıldınız?" diye sorguluyordu. Moon'un CIA güdümünde bir tarikat olduğunu belirten PM üyesi Salman Kaya ise Baykal'ın toplantıya katılmasının CHP'ye büyük zarar verdiğini belirtti. PM üyesi Kenan Coşar ise Baykal'ı bu yüzden istifaya çağırıyordu. Baykal'ı savunan yazarlar bile bu gezisini bir anlamda 'saklamak' istemesini garipsemekteydi. Bu vesileyle de öğreniyoruz ki Baykal, aynı organizasyonun 1996'da Seul'de düzenlediği toplantısına da katılmış.

Bir de Moon'un ünlü CHPli Kasım Gülek ile oldukça ileri düzeyli ilişkisi vardı ki bu durum bizde Kasım Gülek'in yerini Baykal'ın almış olabileceği kuşkusunu uyandırmaktadır. Kasım Gülek'in Moon ilişkisi çok konuşuldu ise de şimdiye dek ilişkinin belgesi yayınlanmadı. Kasım Gülek, doğrudan Moon'a bağlı olan Professors World Peace Academy (PWPA)'da görevli idi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137