30 Temmuz 2001 Pazartesi 00:00
Bergama kapatılmıyor
Danıştay, 25 Temmuz'da verdiği yürütmeyi durdurma kararı ile Bergama'daki siyanürle altın işlemenin yolunu kapatmadı. Madende günde 657 kilo siyanür kullanılıyor

Bergama'da siyanürle altın çıkarılan madenle ile ilgili tartışmalar, Danıştay'ın son kararıyla yeni bir boyut kazandı. İzmir 1. İdare Mahkemesi'nin, madenin kapatılması için verdiği 30 günlük süre dolmadan, Danıştay Nöbetçi Dairesi, bu kararın yürütmesini durdurduğunu açıkladı. Danıştay, usulden bozma kararına gerekçe olarak da, Başbakanlık'ın bir koordinasyon organı olmasını ve yaptığı işlemin idari davaya konu olamayacağını gösterdi. Karar, hukukçuları ikiye bölerken, maden faaliyetine devam edecek.

Adli tatil nedeniyle Nöbetçi Heyet'in 1'e 4 oyla verdiği bu karara karşı, davacı Bergama köylülerinin yapacağı itirazı Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu karara bağlayacak.

Jet karar

Danıştay'ın kararını değerlendiren Bergama köylülerinin avukatı Senih Özay, bu jet karar karşısında bir hukukçu olarak da şaşkınl~|~ık içerisinde olduğunu belirtti. Bergama köylülerinin, Nöbetçi Daire'nin kararını temyiz edeceğini açıklayan Özay, "Gerekçe hukukçuları da ikiye bölmüş durumda. Bu karar çok tartışılacaktır. Bir içtihat olarak hukuk ders kitaplarına geçebilecek nitelikte bir yorum yapıldı. Şimdi gözümüz, itirazımızı değerlendirecek olan Genel Kurul'da. Bir de tabii dava dosyasına bakan 6. Daire var. Adli tatilden sonra davanın esastan görüşülmesine devam edilecek" diye konuştu.

Bergama madeni hakkında ilk kapatma kararı Danıştay tarafından verilmişti. Daha sonra Başbakanlık'ca TÜBİTAK'a hazırlattırılan bir raporun ardından ilgili bakanlıklardan üretim için izin alınmıştı. Bu iznin iptali için yapılan başvuruyu değerlendiren İzmir 1. İdare Mahkemesi'nin 22 Haziran'da açıklanan kararında ise, "ilgili bilim çevrelerinin ve mahkemece oluşturulan bilirkişi raporunun, aksi yönde olduğu" vurgulanarak, madenin çalışması için verilen izinlerin hukukla bağdaşmadığının altı çizilmişti.

Günde 657 siyanür kullanılıyor

Bir süre önce, madeni kuran Eurogold firmasının tüm hisselerini alan Avustralyalı Normandy şirketi, "bir yıllık deneme üretimi" iznini, 4 Mayıs'ta uygulamaya koydu. Madende, günde bin tona yakın cevher işleniyor ve 657 kilo siyanür kullanılıyor.

?YENİMESAJ/İZMİR
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.