06 Kasım 2003 Perşembe 00:00
Beyaz ikaz

SSK, Devlet, Üniversite hastaneleri ve sağlık ocaklarında çalışan doktor ve sağlık görevlileri dün Türk Tabibleri Birliği'nin aldığı karar uyarınca görev yapmadılar

Beyaz yakalılar olarak nitelenen doktorlar ve sağlık çalışanların bir bölümü, uzun bir aradan sonra ilk kez iş bırakma eylemi yaptı. Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) aldığı karar uyarınca, sağlık alanındaki sorunlara dikkat çekmek için dün ülke genelinde başlatılan iş bırakma eylemine, devlet, SSK, üniversite hastaneleri ve sağlık ocaklarında görev yapan sağlık çalışanları da katıldı.

Adamakıllı maaş istiyoruz

İstanbul'da Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bahçesinde toplanan hekimler ve diğer personelden oluşan sağlık çalışanları, hükümetin 2004 yılı bütçesinde sağlığa ayırdığı payı protesto ettiler.

"Maaşlarımız insanca yaşayacağımız seviyeye çıkarılsın", "Reform diye hastanelerimizin satılmas~|~ına izin vermeyeceğiz" yazılı dövizler taşıyan sağlık çalışanları, "kamunun talanına hayır" sloganı attılar.

Açıklamada, şu görüşler savunuldu: "Türkiye'de sağlık sisteminde finans yetersizliği yaratılmıştır. İki büyük sağlık hizmeti üreticisi kurumun, Sağlık Bakanlığı ve SSK'nın finansal kaynakları iyice kısıtlanarak, bu iki kurum neredeyse hiçbir yatırım yapamaz hale getirilmiştir. Diğer taraftan da sağlık hizmeti veren özel kuruluşların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için özel teşviklerle bu kuruluşlara kaynak aktarımı yoluna gidilmiştir. 1989 yılında özelden sağlık hizmeti almak için kamudan ayrılan kaynak oranı yüzde 1.5 iken, bu oran 1998'de yüzde 24.3'e yükseltilmiştir."

Vatandaşlardan

destek istediler

Bu arada, iş bırakma eylemi nedeniyle hastanelerin acil teşhis ve tedavi ihtiyacı olan hastaların bakımı aksatılmadı; acil servislerin poliklinikleri de görevli hekimlerce takviye edildi, çocuk, hamile, diyaliz ve yoğun bakım ile kanserli hastaların her türlü tedavisi acil olmasa bile aksatılmadan sürdürüldü.

Öte yandan hekimler, eylem nedeniyle görev yaptıkları sağlık kuruluşlarında hizmet üretmemekle birlikte, hastaneye gelen vatandaşlara sağlık sistemindeki sorunları anlatarak destek istediler.

Hasta sayısı yüzde

75 azaldı

Ötte yandan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, sağlık çalışanlarının ülke genelinde yaptıkları iş bırakma eylemine İstanbul'daki hekimlerin de çok yaygın olarak katıldığını öne sürdü. Prof. Dr. Gürsoy, "Hasta başvuruları ortalama 4'te 1'e indi. Bu da, onlara mesajımızı ilettiğimizi gösteriyor. Halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Siyasi iktidara diyalog kurma yolunda çağrıda bulunuyoruz. Bu diyalog kurulmadığı takdirde bu eylemler devam edecektir."Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.