Bu haber kez okundu.

Bıçak kemiğe dayandı
Son bir ay içinde dünya genelinde 3 gelişmekte olan ülkede kitleler yürüyor. Bu kitlesel yürüyüş İstanbul’da Gezi Parkı’nda başladı, akabinde yükselen BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) bloğunun en dikkat çeken ülkesi Brezilya harekete geçti, sonunda da Mısır halkı patladı. Avrupa Birliği ülkelerinden Portekiz, Yunanistan, İtalya, İspanya, Romanya, Macaristan, Fransa ve İrlanda’da da kitleler son aylarda ya genel greve gitti, ya da hükümetlerinin ekonomi politikalarını eleştiren protesto gösterilerinde bulundu. Geçen yıl dünyanın bir numaralı ekonomisi ABD’de kitleler, “Yüzde 99, yüzde 1’e karşı” sloganıyla küresel sistemi protesto etti. Globalleşen dünyada global hoşnutsuzluk her yerde kendini gösteriyor. Bu güçlü protesto dalgasının ekonomisi kriz sinyali veren, genellikle üzerinde oynanan verileri artık dikiş tutmayan Çin’e ve Japonya’ya da sıçraması yakın gelecekte ihtimal dahilinde.  

Çıkış noktaları farklı ama talepler ortak

Son 37 gün içinde son derece stratejik önemi olan 3 ülkede halk meydanlara döküldü. Asya ile Avrupa’yı birleştiren Türkiye’de Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesiyle başlayan olaylar 78 ile yayıldı ve AKP Hükümeti karşıtı gösterilere dönüştü. Latin Amerika’nın alan olarak yarısından fazlasını kaplayan Brezilya’da ise toplu taşıma ücretlerine yapılan okkalı zam, halkın hükümetin icraatlarını sorgulamasını beraberinde getirdi. Afrika’yı Asya’ya bağlayan Mısır’da ise muhalefet Cumhurbaşkanı Mursi’nin ülkeyi başına buyruk yönetmesine ve ekonomiyi yönetememesine karşı Temerrüd (İsyan) bayrağını çekti. 
Her üç ülkede de olayların çıkış nedeni farklı olsa da halkların talepleri ortak. Bu ortak talepleri şu şekilde sıralayabiliriz: 
1. Demokrasi ile idare edilen her 3 ülkede de yönetimde olanlar vatandaşlara eşit davranmıyor, anayasaları gereği özgürlükleri garanti altına almıyor. 

2. Her 3 ülkede de halk, ‘iktidarın tekelleşmesi’ne karşı çıkıyor. Tekelleşen iktidarlar, sadece kendi yandaşlarına çalışıyor. Örneğin Mısır’da Müslüman Kardeşler’den ve Türkiye’de AKP’li olmayanlar kamunun sunduğu fırsatlardan eşitçe yararlanamıyor.  

3. Çok daha önemlisi her 3 ülkede iktidarlar, kaynak üretim vatandaşların geneli için sağlık, eğitim, ulaşım, konut gibi hizmetleri gereği gibi sunamıyor. Kısaca hizmet üretilemiyor. 

4. Mısır ve Türkiye, ABD ile paralel dış politika izliyor. Brezilya’daki gösterilerde hükümetin dış politikası bu açıdan sorgulanmadı. 

5. Her 3 ülkenin de çok yüksek tarım potansiyeli var ama tarım kesimleri yeterince desteklenmiyor. Tarımla uğraşanlar, sarfettikleri emeğin karşılığını alamıyor. Brezilyalı çiftçiler bu açıdan biraz daha şanslı. 

6. Neticede her 3 ülkede de eylemler, birbirinden farklı siyasi gruplar, apolitik ve organize olmayan halk kitleleri, ortak talepler etrafında bir araya geliyor. 

7. Her 3 ülkede de gençlerin eğitim düzeyi artıyor ama ekonomiye entegre olmaları gittikçe güçleşiyor. Kısaca gençlik heba oluyor!

8. Her 3 ülkenin geçmişinde IMF ve Dünya Bankası politikaları var. Türkiye ile Brezilya, IMF’ye borçlarını ödese de IMF’nin ekonomi mantığı bu ülkede hâlâ iktidarda. Mısır ise ekonomi ile yeni bir anlaşma imzaladı. 

Çözüm Milli Ekonomi Modeli’nde

Globalleştiği ifade edilen dünyada halklar Kuzey ve Latin Amerika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya yönetimlerden hoşnut değil. İktidarlar, kitlelerin taleplerine karşılık veremiyor ve sorunlarına çare üretemiyor. Çözüm ise Prof. Dr. Haydar Baş’ın sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli’nde yer alıyor. Modeli en geniş kapsamıyla uygulayan Rusya’da halk ‘geçim, eşitlik ve hizmet’ talepli hareketlerinin gözlenmemesi dikkat çekiyor. Milli Ekonomi Modeli; vatandaşlık maaşı ile geniş kitlelerin paraya ulaşımını kolaylaştırırken; tarım, sanayi, enerji, madencilik, hayvancılık sahalarında getirdiği yenilikçi projelerle ülkelerin kalkınmasını hızlandırıyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100