Bu haber kez okundu.

Bıçak kemiğe dayandı
Memurların "İşe bir saat geç gelme eylemi" dün yapıldı. Memurların bütün sınırları zorladıklarını belirten Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, "Artık bıçak kemiğe dayandı" dedi. ~|~

 Kamu-Sen üyesi işçilerin 'işe bir saat geç gelme eylemi' başlarken, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, diyaloğun ve hoşgörünün bütün sınırlarını zorladıklarını, ancak olumlu bir sonuç alamadıklarını vurgulayarak, artık bıçağın kemiğe dayandığını ve sözün bittiği yere gelindiğini söyledi.

Kamu-Sen tarafından düzenlenen "işe bir saat geç gelme eylemi" kapsamında, Kamu Sen yöneticileri ve bir grup kamu çalışanı, Sosyal Sigortalar Kurumu önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Memurlar, "sağlıksız reformlar sağlığımızı bozuyor", "her şeyimizi sattınız bari sağlığımızı satmayın", "IMF evine, sağlık senin neyine" dövizleri taşıdı. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Sosyal Güvenlik Reformu adı altında yapılmaya çalışılan değişikliklerle yalnızca memurlar değil tüm yurttaşlara ağır bir darbe indirilmek istendiğinin belirterek, kısır tartışmalarla gündemin meşgul edildiği ortamda gerçeklerin gizlenmeye çalışıldığını söyledi. Akyıldız, yetkililerin "reform diye yutturmaya çalıştığı", sağlık ve sosyal güvenlikte yapılacak değişiklikle herkesten her muayene için 2 ile 10 YTL, tedavilerden ise 608 YTL'ye kadar katılım payı alınacağını ifade etti. Akyıldız, "Hastaneye yattığında ya da ameliyat olduğunda masrafların yüzde 1'ini cebinden karşılayacak. Ayrıca, hastanede yatarken ilaç veya protez kullandığında bu paranın yüzde 20'sini alacaklar" diye konuştu.
Aylık geliri 145 YTL'nin üzerinde olan herkesten 73 ile 475 YTL arasında sağlık sigortası alınacağını dile getiren Akyıldız, emekli maaşlarının da 210 YTL'ye kadar düşeceğini söyledi.

SAĞLIĞIMIZ SATILDI, EMEKLİLİĞİMİZ İPOTEK ALTINA ALINDI
Akyıldız, Tüpraş, Petkim, Erdemir ve Türk Telekom'dan sonra şimdi de sağlığın satıldığını, emekliliğin ise ipotek altına alındığını kaydetti. Diyaloğun ve hoşgörünün bütün sınırlarının zorlandığını ancak olumlu bir sonuç alamadıklarını dile getiren Akyıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:   "Artık bıçak kemiğe dayanmış, sözün bittiği yere gelinmiştir. Şimdi eylem zamanıdır. Açlığa ve yoksulluğa mahkum eden ekonomik politikalara, sosyal güvenlik haklarının kısıtlanmasına, aylık 145 YTL geliri olanların rızıklarında gözü olanlara 'dur' demenin vakti geldi. Bundan sonra hiçbir şey eskisi kadar kolay olmayacak." Bunun bir uyarı eylemi olduğunu dile getiren Akyıldız, yetkililerin yaptıkları düzenlemeleri bir kez daha gözden geçirerek yanlışlarından dönmesi gerektiğini söyledi. Akyıldız, "Umarız, yetkililer bu uyarımızı dikkate alırlar ve bizleri büyük eylem yapmaya zorlamazlar" dedi.

SİRKECİ POSTANESİ ÖNÜNDEKİ EYLEM
Sirkeci Postanesi önünde toplanan ve Türkiye Kamu Sen'e bağlı olarak çalışan PTT çalışanları da yaptıkları eylemle sesini duyurmak istedi. Türkiye Kamu Sen'in eylemine KESK'e bağlı memurlarda katılarak destek verdi. Mesaiye 08.30'da başlamaları gereken memurlar, işe başlamayarak basın açıklamasına katıldı.

Eylem yapan memurlar adına konuşan Türkiye Kamu Sen İstanbul İl Temsilcisi Ahmet Kurt, kendilerine enflasyon oranında zam yapıldığını ancak belli çalışanların faydalandığı yardım kalemlerinin tüm memurlar için geçerliymiş gibi açıklamalar yapıldığını savundu. Asgari ücretli ve işsiz vatandaşlarla memurların kıyaslandığını ve seslerinin bu şekilde kısılmak istendiğini belirten Kurt, bütün diyalog kurma girişimlerinin sonuçsuz kaldığını ifade etti.

Kurt, Sosyal Güvenlik Reformu adı altında yapılmaya çalışılan değişikliklerin memurlara ağır bir darbe daha indireceğini savunarak, " Sosyal güvenlikte yapılacak değişiklikle her muayene için 2 ila 10 YTL, tedavilerden 608 YTL'ye kadar katılım payı alınacak. Vatandaş hastaneye yattığında ve ameliyat olduğunda masrafların yüzde 1'ini cebinden karşılayacak. Aylık geliri 145 YTL'nin üzerinde olan herkesten 73 YTL ile 475 YTL arasında sağlık sigortası alınacak.Bütün bunlara razı mısınız?" şeklinde konuştu. Kurt'un konuşması "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek, emekçiyiz haklıyız kazanacağız" sloganlarıyla zaman zaman kesildi.
Memurlar 2008'in ilk maaşlarını alamadan vergilere, doğalgaza, taksi, otobüs ücretlerine, elektriğe ve suya zam yapıldığını kaydeden Kurt, böylece 80 YTL'lik zammın ceblerinden sökülüp alındığını dile getirdi. Kurt, memurların sesine kulak verilmediği takdirde daha büyük eylemler yapacaklarını da duyurdu.

ŞİŞLİ VERGİ DAİRESİ ÖNÜNDEKİ EYLEM
Şişli Vergi Dairesi önünde toplanan Kamu-Sen üyesi yaklaşık 50 kişi, 'Ankara duy sesimizi, bu memurun ayak sesleri' şeklinde slogan atarak basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı okuyan Türk Büro-Sen İstanbul 4 nolu şube başkanı Nevzat Uyar, "Bu bir uyarı eylemidir. Yıllardan beri memurlarımızın kazanılmış hakları geritilmekte memur maaşları gün ve gün erimektedir. Memur maaşlarına enflasyon kadar zam yapılmakta ama yalnızca belirli çalışanların faydalandığı ödeme ve yardım kalemleri sanki tüm memurlar gibi geçerliymiş gibi açıklamalar yapılmaktadır. En son olarak da sosyal güvenlik reformu adı altında yapılmaya çalışılan değişikliklerle yalnızca memurlarımıza değil tüm vatandaşlarımıza ağır bir darbe daha indirilmek istenmektedir. Kısır tartışmalarla gündemin meşgul edildiği ortamda gerçekler vatandaşlardan gizlenmek isteniyor. Yetkililerden bugünden itibaren kamu görevlilerin sesine kulak vermelidir" dedi.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ GÖZTEPE KAMPUSU ÖNÜNDEKİ EYLEM
Marmara Üniversitesi Göztepe Kampus önünde de saat 09.00'da bir araya gelen yaklaşık 150 kişilik Kamu-Sen ve Eğitim-Sen üyesi basın açıklaması yaparak zamları protesto etti. Her gün artan masraflarına karşın yapılan zamların memurları tatmin etmediğini söyleyen sendika mensupları, haklarını arama yollarında tüm diyalog yollarını kullandıklarını söyleyerek girişimlerinin hep yanıtsız kaldığını belirti. Çıkarılan kanun ve düzenlemelerle memruların sırtına binen yükün arttığını söyleyen sendika üyeleri her geçen gün haklarının biraz daha budandığını savundu. Sosyal Güvenlik Reformu ile sadece memurla değil tüm vatandaşlara ağır darbeler indirmenin hedeflendiğini söyleyen sendika üyeleri muayenede hastalardan 2 ile 10 YTL, tedavilerden ise 608 YTL'ye kadar katılım payı alınmasını anlayamadıklarını söyleyerek bu sistemi kabul etmediklerini belirttiler. Emekli maaşlarındaki artışın enflasyona endekslenmesine karşı olduklarını, emeklilikte 25 yıllık emekleri boyunca aldıkları maaşın yarısını almalarının haksızlık olduğunu söyleyen sendika üyeleri sloganlarla hükümeti protesto etti. Ellerindeki dövizlerle yaşadıkları sıkıntıları halka duyurmaya çalışan sendika üyeleri daha sonra yanlarında getirdikleri maaş bordrolarını çıkararak yaktı. Paralarının da ağıt gibi kül olduğunu söyleyen sendika üyelerinin bazı ise soğuk havada yakılan ateş ile ısınmaya çalıştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100