29 Mayıs 2008 Perşembe 00:00
Bildirinin nedeni hükümetin AB tercihi
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin önce AB Komiseri Olli Rehn'e verilmesinin yargı mensuplarını üzdüğüne dikkat çekti. ~|~

 
Yargı ve Hükümet arasında yaşanan gerginlik sonrası Cumhurbaşkanı Gül ile bir araya gelen Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, "Kişisel olarak çatışmaya girme taraftarı değilim" dedi.
Cumhurbaşkanı Gül ile yaptıkları görüşmenin çok olumlu geçtiğini belirten Gerçeker, "Yapıcı olmak lazım. Cumhurbaşkanı ile bildirimizde yer alan ilkeler doğrultusunda konuştuk. Bildirinin ne amaçla yayınlandığını anlattım" diye konuştu. Yayınladıkları bildirinin kamuoyu tarafından değerlendirileceğini kaydeden Gerçeker, şunları söyledi: "Gayet doğal bir ziyaret. hiç kimseyle tartışmaya girmeyi istemem. Gergin havayı yumuşatmak istedik. Onun dışında bir amacımız yoktu. Kişisel olarak polemiğe girmek istemiyorum."
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in, geçtiğimiz yıl yargı mensuplarına yapılan yüzde 40 oranındaki zammı gündeme getirmesine ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Gerçeker, "Bakan daha sonra söylediğini geri aldı. Yorum yapmayacağım" cevabını verdi.

'Bildirinin arkasındayız'
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, bir gazeteye verdiği demeçte ise, Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisinin arkasında olduğu mesajını verdi. Gerçeker, şunları söyledi: "Bilindiği gibi, bir Yargı Reformu Strateji Belgesi söz konusu. Bu belgede öngörülen bazı düzenlemelerin yargı bağımsızlığıyla çeliştiğini gördüğümüz için açıklama yaptık. Yargı bağımsızlığıyla bağdaşmayan düzenlemeler karşısında görüşümüzü açıklamak bizim görevimizdir. Bu bağlamda, bildiriyle duyurduğumuz görüşlerimizde elbette bir değişiklik yok. Görüşlerimizin arkasındayız."

'Görüşümüz alınmalıydı'
Gerçeker, bildirinin gerekçelerinden biri olarak da Yargı Reformu Strateji Belgesi hazırlanırken yüksek yargının görüşlerinin alınmamış olmasını gösteriyor. Bugüne kadarki uygulamada hep yüksek yargının görüşlerinin alındığını hatırlatıyor. Belgenin yüksek yargıdan önce Olli Rehn'e verilmesinin Yargıtay ve diğer yüksek yargı mensuplarını üzdüğüne dikkat çeken Gerçeker, şunları söyledi: "Zaten ilgili kurumların görüşlerinin alınması bir yerde yasal zorunluluk. Yarın komisyonlarda o kurumlar temsil edilecek ve kurumsal görüşlerini açıklayacaklar."Rahatsızlık bildiriye de yansımıştı
Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun 21 Mayıs'ta yayınladığı 5 sayfalık bilidiride 'Yargı Reformu Strateji Taslağı'nin önce AB yetkililerine tevdi edilmesi sert ifadelerle eleştirilmişti. Bildiride bu çerçevede gündeme taşınan görüşler şöyle: "Avrupa Birliği genişlemeden sorumlu Komiseri'ne 'Yargı Reformu Strateji Taslağı' adıyla bir belge tevdi olunmuş, bu konuda Yargıtay'ca yapılan düzeyli ve hukuki uyarıya hiç de icaplı olmayan biçimde karşılık verilmiş, zamanlaması, biçimi ve içeriği itibariyle kabulü mümkün olmayan böylesi bir taslakla, yürütme erkinin nasıl bir yargı erki yaratmak istediği gün ışığına çıkarılmıştır.

Yargı erkinin geleceğini şekillendirecek böylesine ciddi bir taahhüdün, yargıda reformu geçmişten bu yana ısrarla savunan, tüm toplumca benimsenir nitelik ve nicelikte öneriler saptayan ve bu önerileri de Avrupa Birliği temsilcilerine kabul ettirerek geçmiş tavsiye kararlarına yansıttıran Yargıtay'a sunulmadan, görüş, düşünce ve deneyimlerinden yararlanmadan diğer Yüksek Mahkemelerin ve yargı erkinin sair üst organ ve kuruluşlarının ve mensuplarının görüş ve önerilerinden de yararlanma gereksinimi duymadan Avrupa Birliği yetkilisine verilmesinin Devlet sorumluluğuyla bağdaşmayacağı, hiçbir gerekçeye de sığınılarak açıklanamayacağı ortadadır. Kaldı ki, yayımlanmış içeriği itibarıyla reform gibi gösterilen ve gerçekleştirileceği Devletçe taahhüt edilen birçok önerinin, yargı bağımsızlığı adına asla kabul görmeyeceği, yoğunluğunun Avrupa Birliği'nin önceki istişare ve ilerleme raporlarıyla ve keza kabul görmüş uluslararası yargı bağımsızlığı kavramlarıyla büyük ölçüde çeliştiği gözlemlenmiştir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132