14 Ağustos 2012 Salı 11:43
Bin aydan hayırlı gece

Bugün (14 Ağustos), mübarek Ramazan ayının 26. günüdür; takvimlere göre, bu ayın 26. gününü 27. gününe bağlayan gece (27. gece) mübarek “Kadir Gecesi”dir.

Bazı zamanlar, benzerlerine nazaran çok daha kudsî, mukaddes ve mübarektir. Allahü teâlâ, kullarına çok acıdığı için bazı gecelere, günlere ve aylara kıymet vermiş, bu gece, gün ve aylardaki dua, teybe, namaz ve oruç gibi ibadetleri kabul edeceğini bildirmiştir. Aslında Cenâb-ı Hak, kullarının çok ibadet yapmaları, dua ve teybe etmeleri için böyle gece, gün ve ayları birer sebep kılmıştır. O hâlde böyle gece, gün ve ayları birer ganimet bilelim.

Nasıl ki, altın madeni bakır, demir, kömür gibi madenlerden çok üstün ise; yine yâkût taşı diğer normal taşlardan çok kıymetli ise; gül çiçeği diğer çiçeklerden çok daha değerli ise, bu gece de diğer normal gecelerden çok üstündür.

“Bereketli, hayırlı, faydası bol, feyizli” demek olan “mübarek” sıfatıyla sıfatlanan ve İslâm dininin kıymet verdiği on geceden (hicrî-kamerî sene içerisindeki sırasına göre, 1 Muharrem, 10 Muharrem (Aşûre gecesi), Mevlid, Regâib, Mi'râc, Berât, Kadir, Ramazan Bayramı, Arefe ve Kurban Bayramı geceleri) biri de Kadir gecesidir.

Kur'ân-ı Kerîmin, Resûlullah Efendimize gelmeye başladığı ve Ramazan ayı içinde olan “Kadir gecesi”nin fazileti (üstünlüğü), bin aydan daha faziletli (hayırlı, kıymetli) olduğu Kur'ân-ı Kerîm'de “Kadir sûresi”nde açıkça bildirilmektedir. Bu gece, Kur'ân-ı Kerîm'de methedilen en kıymetli gecedir. Hadîs-i şerîfte de buyuruldu ki: “Allahü teâlâ indinde en kıymetli gece, Kadir gecesidir.”

Hangi gece?

 Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bildirilmemiştir. Bir hadîs-i şerîfte: “Allahü teâlâ, 5 şeyi 5 şey içinde: Rızasını tâatlerde, gazabını günahlarda, orta namazı 5 vakit namazda, evliyasını halk arasında, Kadir gecesini ise Ramazan ayı içinde gizlemiştir” buyuruluyor.

O hâlde, Allahü teâlânın rızasına kavuşmak için, hiçbir iyiliği küçük görmemeli. Gazabı günahlar içinde saklı olduğu için, hiçbir günahı küçük görüp işlememeli. Orta namazı kaçırmamak için, 5 vakit namazı vaktinde kılmalı. Evliyası, insanlar arasında gizli olduğu için, herkese iyi muamele etmelidir. Onun için atalarımız, “Her geleni Hızır, her geceyi Kadir bil” demişlerdir.

İmam-ı Şâfiî, Kadir gecesi Ramazan-ı şerif ayının “17. gecesi”, İmam-ı A'zam Ebû Hanîfe ise, “27. gecesi” olması çok vaki olur demişlerdir.

Kadir gecesine kavuşmak için her hâlde en pratik çare şudur: Ramazanın bütün geceleri ihyâ edilirse, Kadir gecesine rastlanılmış olur.

Hazreti Aişe validemiz buyurdu ki: “Resûlullah, Ramazan ayının son on gününde her zamankinden daha fazla ibâdet ederdi.“ (Tirmizî)

Hadîs-i şerîflerde, bu gecenin, Ramazan ayının son on gecesinde yani 20-30. geceleri arasında aranması bildirilmiştir. Bu husustaki hadîs-i şerîflerden birkaçı da şöyledir:

“Son on günde arayın!”

“Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın.” (Müslim); “Kadir gecesini, Ramazanın son on gününün (21, 23, 25, 27 ve 29 gibi) tek gecelerinde veya Ramazanın son gecesinde arayınız. Sevâbını umarak Kadir gecesini ibadetle geçirenin geçmiş ve gelecek günahları affolur.” (İmâm Ahmed)

“Kadir gecesi Ramazanın 27. gecesidir.“ (Ebû Dâvud); Kadir gecesini soran bir zâta Peygamber Efendimiz: “Bu yıl Ramazanın ilk gecesi idi geçti. 27. geceyi ihya et! Ramazanın 27. gecesini ihya edene, vücudundaki kıllar sayısınca, hac, umre, şehitlik ve gazilik sevabı verilir” buyurdu.

Bir başka senede, Hazret-i Aişe validemize hitaben de, “13. gece idi geçti. Kadir gecesini kaçırdıysan, 27. geceye kavuşursun. O geceyi ihya edersen, ahiret yolculuğu için azık olarak o geceki ibadet sana yeter” buyurdu. Başka bir sahabeye de, “Bu yıl Kadir gecesi geçti; fakat Ramazanın 27. gecesini ihya et! Kadir gecesi sevabına kavuşursun. Şefaatten nasipsiz kalmazsın“ buyurdu.

Bu vesileyle, kıymetli okuyucularımızın, asil milletimizin ve bütün Müslümanların mübarek Kadir gecelerini candan tebrik ediyoruz.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.