16 Nisan 2003 Çarşamba 00:00
Bir talimatnâme de AB'den

AB, Türkiye ile ilişkilerini değerlendirerek, Ankara'dan beklentilerini yansıttığı yeni Katılım Ortaklığı Belgesi'ni (KOB), Türk tarafına sundu. KOB, Lüksemburg'da dün yapılan Türkiye?AB Ortaklık Konseyi toplantısında sunuldu

Dün yapılan toplantı sonucunda onaylanan 27 sayfalık ''gözden geçirilmiş KOB'' belgesinde kapsamlı bir durum analizi yapılıyor ve AB'nin Türkiye'den son beklentileri dile getiriliyor. Türkiye'ye yapılacak yıllık mali yardımın 177 milyon euro olarak belirlendiğini, ancak bu miktarın önemli ölçüde artırılmasının öngörüldüğünü belirten KOB, 2004 yılı için 250 milyon, 2005 için 300 milyon, 2006 için 500 milyon euro olmak üzere, üç yılda toplam 1 milyar 50 milyon euro'luk bir yardım planı öneriyor.

AB, Türkiye ile ilişkilerini değerlendirerek, Ankara'dan beklentilerini yansıttığı yeni Katılım Ortaklığı Belgesi'ni (KOB), Türk tarafına sundu. KOB, Lüksem~|~burg'da dün yapılan Türkiye?AB Ortaklık Konseyi toplantısında sunuldu.

AB Komisyonu, 2000 yılı sonunda yayımladığı ilk KOB'da Türkiye'den taleplerini yansıtmıştı. Dün yapılan toplantı sonucunda onaylanan 27 sayfalık ''gözden geçirilmiş KOB'' belgesinde kapsamlı bir durum analizi yapılıyor ve AB'nin Türkiye'den son beklentileri dile getiriliyor.

Adaylığımız teyit

edilmiş ama...

Belgenin başlangıcında, Türkiye'nin AB'ye ''aday'' olduğunun 1999'da Helsinki zirvesinde teyit edildiği, daha sonra gerçekleşen Laeken, Sevilla, Brüksel ve Kopenhag zirvelerinde Türkiye'nin siyasi kriterlere ilişkin kaydettiği ilerlemelerin tanındığı belirtiliyor. Bu bölümde, Kopenhag zirvesinde, ''2004 yılı Aralık ayında, AB Komisyonu'nun hazırlayacağı rapor ışığında, AB Konseyi'nin, Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirdiğine karar vermesi halinde, bu ülkeyle tam üyelik müzakerelerinin hemen başlatılacağı kararı verildiği'' hatırlatılıyor.

Sadece 177 milyon euro

yardım yapılacak

Türkiye'ye yapılacak yıllık mali yardımın 177 milyon euro olarak belirlendiğini, ancak bu miktarın önemli ölçüde artırılmasının öngörüldüğünü belirten KOB, 2004 yılı için 250 milyon, 2005 için 300 milyon, 2006 için 500 milyon euro olmak üzere, üç yılda toplam 1 milyar 50 milyon euro'luk bir yardım planı öneriyor.

Bunlar temel ilkeler

KOB'da, tüm adaylar için geçerli temel ilkeler hatırlatılıyor. Bunlar arasında, ''demokrasiyi, hukuku, insan haklarını ve azınlıkları koruyan ve garanti altına alan kurumlara sahip olmak'', ''rekabet gücüolan ve AB iç pazarına uyumlu bir ekonomiye sahip bulunmak'' ve ''AB'nin ekonomik, siyasi ve parasal hedeflerinin getirdiği yükümlülükleri üstlenebilecek yetenekte olmak'' yer alıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.