07 Ekim 2005 Cuma 00:00
Bir ziyaretin perde arkası
Kilis Postası gazetesinden İbrahim Meşe, AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hans Jörg Krestchmer'in Kilis ziyaretinde yaşanan 'enteresan olayları' aktarıyor. ~|~

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hans Jörg Krestchmer'in Güneydoğu illerini gezisi sırasında Kilis'e yaptığı ziyeret  haberi ulusal basında yeterince ilgi görmedi. Ziyaret ( az da olsa ) basına magazin yönü ile yansıdı. Oysa bu ziyeretin bir de perde arkası bulunmaktaydı. Krestchmer, 28 Temmuz. 2005 tarihinde sabah saatlerinde Kilis Valiliği'ni ve Belediye'yi ziyaretinden sonra saat 10.30'da Kilis Adliyesi'ne geldi. Burada Kilis'te görev yapan avukatlarla yaptığı görüşmede Baro Temsilcisi'ne yönelttiği sorular dikkat çekmekteydi...

İşte o sorular
* Kilis'te ne kadar Kürt nüfusu var? Bunlara herhangi bir baskı var mı?
* Kilis'te alevi azınlık yaşıyor mu? Bunlara herhangi bir baskı var mı?
* Kilis'in etnik yapısı nedir?
* Kilis'te insan hakları ihlalleri var mı? Bu konuda açılmış davalarınız var mı?
* Karakollarda insan hakları ihlaleri oluyor mu? Bu konuda açılmış davalarınız var mı?
* Kilis'te kadınlara şiddet uygulanıyor mu? Bu konuda açılmış davalarınız var mı?
* Kilis'te kaç tane yerel gazete ve televizyon var?
* Yerel radyolarda kadın hakları ile ilgili programlar yapılıyor mu?
* Kilis'te kaç avukat var? Kazancınız ne kadar? Hayatınızdan memnun musunuz?
* Kilis'te ne tür suçlar çoğunlukla işleniyor?
Krestchmer bu sorularından aldığı cevaplardan yeterince tatmin olmamış olacak ki, daha sonra da yalnız görüşmek istediği bir avukat hemşehrimize aynı soruları yöneltmiş ve benzer cevapları almıştır.
Bu sırada bir avukat; "Terör örgütü PKK'nın elindeki silahlar Avrupa menşeyli, bu durumda Avrupa terör örgütünü desteklemiş olmuyor mu?" sorusuna Krestchmer "Avrupa menşeyli silahlar PKK'ya desteği belgelemez" diye cevap vermiştir.

Avukatların cevapları
Kilisli avukatların, Krestchmer'e verdiği cevaplara bakalım.
SORU: Kilis'te ne kadar Kürt nüfusu var? Bunlara herhangi bir baskı var mı?
CEVAP: Kilis'in 400'e yakın köyünden, Kürt dağı dediğimiz bölgede 10?15 kadar Kürt köyü vardır. Bunlar kendilerini 'Kürt kökenli Türk vatandaşı' olarak algılarlar. Onlarla hiç bir ayrımız gayrımız yoktur. Kültürümüz, adetlerimiz, örfümüz birdir. Daha önemlisi inancımız birdir. Kız alıp vermişizdir. Dedelerimiz milli mücadelede, yurdumuzu işgal işgal edenlere karşı birlikte omuz omuza dövüşmüşlerdir. Dolayısıyla bu hemşehrilerimize karşı bir baskı sözkonusu olamaz.
SORU: Kilis'te alevi azınlık yaşıyor mu?
CEVAP: Öncelikle soru yanlış, Türkiye'de Aleviler azınlık değildir. Kilis'te iki üç köy Alevi inancındadırlar. Onlarla da tıpkı Kürt kökenli Türk hamşehrilerimizle olduğu gibi hiç bir sorun ve ayrılığımız yoktur.
SORU: Kilis'in etnik yapısı nedir?
CEVAP: Büyük çoğunluk Türktür. Dini azınlık yoktur.
SORU: Kilis'te insan hakları ihlalleri var mı?
CEVAP: Kilis'te insan hakları ihlalleri yoktur. Güvenlik güçleri bu konuda çok hassastır. Özellikle askeri kesim çok titiz davranmaktadır.
SORU: Kilis'te kadınlara şiddet uygulanıyor mu?
CEVAP: Kilis'te kadınlara şiddet uygulanmaz. Bu konuda adliyelik bir vaka yoktur. Hem bizim inancımıza göre Cennet anaların, yani kadınların ayakları altındadır.
SORU: Kilis'te kaç avukat var? Kazancınız ne kadar? Hayatınızdan memnun musunuz?
CEVAP: Memnunuz . Çok şükür.

Eski bir hatıra
Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hans Jörg Krestchmer Kilis'i ziyareti bana tarihi bir olayı hatırlattı: "1919 yılının ilk aylarında, o karanlık günlerde, Suriye'de bir Arap devleti kurulacağından  söz ediliyordu. Bu durumda Kilis, Haleb'e mi yoksa Antep'e mi bağlansın diye tartışılıyordu. Kilis halkının hemen hepsi Antep'e bağlı kalmak istiyorlardı.
İşte o günlerde, "Amerikan Kızılhaç Kurulu" kisvesi altında bir kısım yabancılar Kilis'e gelerek güya kamuoyu yoklaması yaptılar. Çok az sayıda kişi, verimli arazilerinin Halep Ovası'nda kalmasından dolayı Halep'e bağlanması için dilekçe verdiler.
Bu dilekçeleri İngilizler bir koz olarak şubat 1921 Lonra Konferansında Türk Dışişleri Bakanı Bekir Sami Bey'in önüne koydular.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.