06 Haziran 2002 Perşembe 00:00
II. Kuvayı Milliye'nin mimarı Prof. Dr. Haydar Baş, "Batı dünyasının bizden ileri olduğu nokta, medeniyet değildir. Biz medeniyetimizle yine onların çok üstündeyiz. Onlar bizden üstünlüğü teknolojidedir. Bir asırdan öncesi bu konuda da biz onlardan çok daha iyi idik. Misyonerlik faaliyetleriyle azmi, gayreti, iradeyi elimizden maalesef çaldılar. Biz de kendi değerlerimizle münakaşa etmeye başladık. İç tabiat meselelerimize döndük. Madde ile uğraşmayı terk ettik. Halbuki Türk milleti asil bir millettir. Kendi iç bünyesiyle hiç bir zaman uğraşmasına gerek yoktur. Çünkü, medeniyet onun özünde, ruhundadır" dedi.

Hocam, bu haftaki sohbetimizde, millet, kültür, kültürün korunması, milletin değerlerinin korunması ve bu değerler üzerindeki küresel faaliyetler hakkında bir ufuk turu yapacağız. Dilerseniz önce millet kavramından başlayalım. Millet, nasıl teşekkül eder? Millet hangi hasletlerle teşekkül eder?

Prof. Dr. Haydar Baş? Millet, zannedildiği gibi alelade bir topluluk, birkaç~|~ insanın bir araya gelmesinden teşekkül eden ve tesadüfi olarak oluşan bir topluluk manasına kesinlikle gelmez. Bilakis milletler, bir takım değerler etrafında müşterekleri olan ve müşterekleri hayatının her zerresine taşıyan insan topluluklarıdır. O bakımdan dikkat ederseniz, her milletin örfü vardır, adeti vardır, geleneği vardır. Bütün bunlardan meydana gelen bir şuur, tarih şuuru dediğimiz bir şuuru vardır. Ahlakı vardır ve bir kültürü vardır. Bütün bunların özü olarak ifade edilen bir kültürü vardır. İşte millet dediğimiz, o aidiyeti olan toplum, bu müşterek değerleri, örfü, adeti, geleneği, maneviyatı, dini paylaşan, yaşayan toplumun adıdır. O bakımdan her milletin kendine has örfü, adeti, geleneği, ahlakı vardır. Mesela A toplumunu siz B toplumu ile aynı manada yorumlayamazsınız. Zira onların inançlarından kaynaklanan bir takım, kendilerine mahsus aidiyet gerekçeleri vardır. Mesela örf dedik, adet dedik, ahlak dedik; işin temeline indiğimiz zaman göreceğimiz husus şu ki hepsinin kaynaklandığı bir merkez vardır. Faraza biz Batı toplumlarının, mesela Almanya'nın örfüne, adetlerine, geleneklerine baktığımız zaman, hemen temeline indiğimiz zaman bakıyoruz ki bir medeniyeti var. Acaba bu medeniyetin ruhu nedir? Hangi kurum, hangi oluş bütün bu ayrıntılara etki etmiş diye baktığımızda, işin özünde dinin olduğunu görüyoruz.

Prof. Dr. Haydar BAŞ Bey ile Haftanın Sohbeti için linkler bölümünden H.Sohbeti linkine tıklayınız...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137