13 Eylül 2005 Salı 00:00
Borsa yüzde 23 arttı yabancı yüzde 33 kazandı

Ağustos ayında Türkiye mali piyasalarından başlayan yabancı çıkışının çok sınırlı kaldığı anlaşıldı. Yabancıların portföy yatırımları toplamı sadece 348 milyon dolar azaldı. Temmuz ayı sonunda 44 milyar 571 milyon dolar olan yabancı portföy yatırım tutarı ağustos sonunda 44 milyar 223 milyon dolara indi. Böylece 17 Aralık sonrası hızlanan yabancı sermaye girişi mart ve nisan ayındaki kesintiden sonra ağustos ayında da kısmen mola almış oldu.

~|~  
Bonodan çıktılar
Toplamda sermaye çıkışının sınırlı kalmasına karşılık yatırım aracı bazında dağılım oldukça dengesiz. Yabancıların devlet iç borçlanma senetlerinden çıkarken hisse senedi ve mevduata yöneldikleri dikkati çekiyor.
Bitişikteki tablodan izlenebileceği gibi, yabancıların ağustos ayında devlet iç borçlanma senedi yatırımı 1 milyar 130 milyon dolarlık azalma gösterdi. Bu azalma mart ayındaki 1 milyar 177 milyon dolardan sonraki ikinci büyük azalma. Yabancıların eurobond yatırımında da 24 milyon dolar düşme meydana geldi.
Borsaya girdiler 
Buna karşılık yabancılar iki alana yöneldi. Bunlardan biri tıpkı yerlilerin yönelmesindeki gibi mevduat oldu. Ağustosta yabancıların mevduat yatırımı 414 milyon dolarlık artış kaydetti ve 3 milyar 983 milyon dolara çıktı.
Yabancıların Türkiye'de yöneldikleri ikinci alan ise hisse senedi piyasasıydı. Takasbank verilerine göre, yabancılar ağustosta 478.4 milyon dolar daha net alım yaptı. Bu yatırım yanında yabancıların hisse senedi portföyü 780.6 milyon dolar değer artışla 1 milyar 259 milyon dolara yükseldi ve 23 milyar 540 milyon dolarla en yüksek düzeyine vardı.
Alım eylülde sürüyor
Yılın 8 aylık döneminde yabancıların borsadaki net alımı 2 milyar 902.9 milyon dolar oldu. Yıllık bazda en yüksek alımı oluşturan bu tutar, geçen yılki 1 milyar 429 milyon dolarlık net alımın iki katını bile geçiyor. Bu alımlarla birlikte yabancıların borsadaki payları bitişikteki grafikte görüldüğü gibi, ağustos sonunda yüzde 63.88 düzeyine çıktı.
Böylece yabancıların payı 8 ayda 9 puan daha arttı. Yabancıların alımları eylül ayında da devam ediyor. 9 Eylül itibariyle yabancı payı yüzde 65.01'e çıkmış durumda.
Kazançta fark attılar
Yabancıların borsaya yatırımları ile portföylerinin değeri de arttı. Borsanın 8 aylık artışı yüzde 23.77 düzeyindeyken yabancıların portföy artışı yüzde 52.77 düzeyine vardı. Böylece artış oranı borsa ortalamasından 30 puan daha yüksek çıktı.
Burada yılbaşından beri net bazda 2 milyar 902.9 milyon dolarlık alımları düşüldüğünde gerçek potföy değeri artışı ortaya çıkıyor. Geçen yıl sonunda 15 milyar 408 milyon dolar olan yabancıların hisse senedi portföyü 2 milyar 902.9 milyon dolarlık net alımla 8 milyar 132 milyon dolar arttı. Net alım düşüldüğünde ise artış 5 milyar 229 milyon dolar oluyor. Bu da yılbaşındaki 15.4 milyar dolara 8 ayda 5.2 milyar dolarlık veya yüzde 33.93'lük kazanç demek. Borsanın ortalama kazancından 10 puan daha yüksek bir getiri. Yerliler satarken ve borsadan uzak dururken, yabancılar aldıkça alıyor ve bu hareketlerinin sonucunda da kazançlı çıkıyorlar.
Nereye kadar?
Bu kazanç nereye kadar sürdürülebilir? Ya da bu aşamadan sonra yerlilerin piyasaya dönmesi zor olacağına göre, yabancıların alımı nereye kadar devam edebilir?
Tüpraş ihalesinde ortaya çıkacak fiyat bu konuda iyi bir baz oluşturabilir.
Abdurrahman Yıldırım   Sabah
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.