16 Kasım 2001 Cuma 00:00
Borumuzu çalacaklar
Bor madenlerinin devlet eliyle işletilmesi gereken madenler statüsünden çıkarılması konusunda kelime oyunuyla yasal değişikliğe gidiliyor

Petrol?İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, bor madenlerinin devlet eliyle işletilmesi gereken madenler statüsünden çıkarılması amacıyla 2840 Sayılı Yasa`da değişiklik öngören yasa taslağı hazırlandığını belirtti.

Mustafa Öztaşkın, ``Bor Tuzları, Trona ve Asfaltit Madenleri ile Nükleer Enerji Hammaddelerinin İşletilmesi, Linyit ve Demir Sahalarının Bazılarının İadesini Düzenleyen 2840 Sayılı Yasa``nın 2. maddesinde ``Uranyum, toryum ve bor tuzlarının aranması ve işletilmesi devlet eliyle yapılır`` ifadesinin yer aldığını hatırlattı.

Öztaşkın, hazırlanan taslakta, söz konusu maddede geçen ``bor tuzları`` ibaresinin çıkarılarak, bu alanın yabancı ve yerli firmalara açılmasının hedeflendiğini vurguladı.

Yasanın değiştirilme gerekçesi olarak da, ``Borların stratejik olmadığı ve üretim, işlenmesi ve pazarlanmasında tüccar gibi davranı~|~lmadığının`` gösterildiğini anlatan Öztaşkın, şunları söyledi:

``Bor madeni, uzay teknolojisinden ilaç sektörüne kadar yaklaşık 250 üründe kullanılıyor. Türkiye`nin petrolü ve önde gelen ulusal kaynağı durumunda olan bor madenleri üzerinde tamamen dünya bor tekelinin çıkarına olarak oyun oynamaya kimsenin hakkı yoktur.``

Bor madenlerinin, Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla özelleştirme kapsamından çıkarıldığını hatırlatan Öztaşkın, ``Şimdi 2840 Sayılı Yasa`da yapılacak değişiklikle bor madenlerini devlet eliyle işletilecek madenler statüsünden çıkarıyorlar. Bunun sonucunda Eti Bor A.Ş.`nin özelleştirilmesi gündeme gelecek`` dedi.

``Türkiye bu madenden çok büyük gelir elde edebilir``

Bor madenlerinin Türkiye için çok kritik bir maden olduğunu ifade eden Öztaşkın, ``Dünya rezervlerinin yüzde 70`ine sahip olan Türkiye, işlenmiş bor pazarının sadece yüzde 32`sini elinde tutuyor. Oysa yabancı firmalar bor madenini hammadde olarak alıp, işleyerek yüzde 250`ye yakın katma değerle dünyaya satıyor. ABD yüzde 10`luk rezervine rağmen pazarı elinde tutuyor`` diye konuştu.

Eti Bor A.Ş.`nin yeni yatırımlarla bor madenini yüzde 50 hammadde, yüzde 50 işlenmiş olarak dünyaya pazarlamaya başladığını anlatan Öztaşkın, sözlerini şöyle sürdürdü:

``Bu durumda kıyamet koptu. `Burayı nasıl çökertiriz, devlet tekelini nasıl kaldırırız ve karlılığımızı, pazar payımızı nasıl sürdürürüz?` düşünceleri gündeme geldi. Bugün yılda 260 milyon dolar ihracat geliri sağlayan Türkiye, bu gelirini 1,5 milyar dolara çıkarabilir. Türkiye, bu maden üzerinden çok büyük gelir elde edebilir. Meclisten geçirilmeye hazırlanan bu yasa değişikliği ile bormadenleri belki yerli ortak aracılığıyla ulusötesi tekele sunulacaktır.``
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.