24 Eylül 2014 Çarşamba 00:08
BRICS, Batı’yı MEM’le bitirdi

RECEP BAHAR/HABER-ANALİZ

Dünya yaklaşık 200 yıldır Batı’nın hegemonyası altında bulunuyor. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Batı, özellikle Birleşmiş Milletler bünyesinde kurulan IMF ve Dünya Bankası vasıtasıyla gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeleri sömürüp durdu. ABD’nin başını çektiği bu dünya Vietnam’dan Afganistan’a, Irak’tan Panama’ya çok sayıda ülkeyi işgal etti.  

Oysa şimdi devran değişiyor. Rusya’nın öncülüğünde kurulan BRICS (Rusya, Çin, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika) artık dünyanın yeni eksenini oluşturmaya başladı. BRICS’in yükselişinin Rusya’nın yükselişiyle paralellik göstermesi dikkat çekiyor. 2006 yılından bu yana Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli’ni (MEM) uygulayan ve model sayesinde yeniden küresel güç olan Rusya, hayat bulduğu MEM sistemini BRICS Bloğu’na da yansıttı. Rusya, blok içinde dış ticaretin ulusal para birimleriyle yapılmasını sağladı ve şimdi bu halkaya Arjantin, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Vietnam gibi ülkeler de dahil olmaya başladı. 

Ülkeler BRICS etrafında kümeleniyor

BRICS sadece ekonomik anlamda Batı’yı dengelemiyor ve Batıya karşı yeni bir güç merkezi olmuyor. Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden Mihail Troitski’ye göre BRICS yeni doktrinlerin oluşturulması, yeni kavramların ve teknolojilerin ortaya konulmasında da Batı’ya meydan okuyor. Dahası Troitski; Batı’yı dengelemek adına Rusya, Çin ve Hindistan’ın diğer devletleri kendi etraflarında toparlamak için büyük bir potansiyel güce sahip olduğunu kaydetti. Troitski’ye göre Batı; geçmişte gelişmiş silahlarda olduğu gibi teknolojik alanlardan uluslararası doktrinleri belirlemeye kadar çeşitli defalar Rusya, Çin ve Hindistan’a meydan okudu. Ancak artık devir değişiyor. Şimdi BRICS ülkeleri Batı’ya meydan okuyor. Suriye’nin Arap Baharı’nın başında işgal edilememesi de buna örnek olarak gösteriliyor. Troitski; Rusya, Çin ve Hindistan’ın Batı’yı dengelemek adına yaptıklarını ise şu şekilde sıraladı: Asimetrik yöntemler, Suriye konusunda olduğu gibi Batıyı hukuki tahditlerle sınırlama, IMF ve Dünya Bankası’na alternatif bankanın ve fonun kurulmasında olduğu gibi Batılı kuruluşları dengelemesi ve aralarında ortaya koydukları güçlü işbirliği... Troitski; Rusya, Çin ve Hindistan’ın artık kendi kavramlarını geliştirdiğini de kaydetti. 

Alternatif banka çok önemli bir aşama

BRICS’in Brezilya’da 15-16 Temmuz’da gerçekleştirilen zirvesinde ‘BRICS Bankası ve BRICS Fonu’ kurulmuştu. BRICS ülkeleri dünya nüfusunun yüzde 40’ını teşkil ediyor. Oysa Batı dünyasını teşkil eden “ABD, Avustralya, Kanada, Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Belçika, Portekiz” ve birkaç küçük devletin toplam nüfusu yaklaşık 800 milyon civarında bulunuyor. Dünya ticaretinin yüzde 15’ini elinde bulunduran BRICS ülkeleri dünya milli gelirinin de yüzde 20’sini üretiyor. Dünyadaki para rezervinin yüsde 40’ı da BRICS ülkelerinin elinde bulunuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137