25 Mart 2015 Çarşamba 00:08
BRICS varlığını MEM’e borçlu

YENİ MESAJ / İSTANBUL

9. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli (MEM) Kongresi’ne yurt dışından katılan BRICS ülkeleri İş Geliştirme Merkezi Başkan Vekili Prof. Dr. Vladimir Gorbanovsky çok önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasına, “Bu önemli kongreye davet edildiğim için teşekkür ederek sizleri BRICS ülkelerinin İş Geliştirme Başkanlığı adına selamlıyorum” diyerek başlayan Prof. Dr. Gorbanovsky, BRICS üyesi ülkelerin, özellikle de Çin’in küresel krizin etkilerine rağmen dünya ekonomisinin lokomotifi rolünü kaybetmeyerek en yüksek büyüme hızlarına ulaştıklarını söyledi. Prof. Dr. Vladimir Gorbanovsky şunları söyledi: “BRICS ülkelerinin kurumları siyasi, iktisadi ve diğer pek çok sahada başarılı oldular ve stratejik işbirliği kurmayı ve dostane ilişkileri tahkim etmeyi başardılar. BRICS ülkeleri İş Geliştirme Merkezi hızla gelişmekte ve ortak faaliyetlerin istikametlerini keşfetmektedir.”

Krize rağmen güçlendik

ABD’nin tek kutuplu dünya için çatışmaları körüklediğini söyleyen BRICS ülkeleri İş Geliştirme Merkezi Başkan Vekili Prof. Dr. Vladimir Gorbanovsky şunları söyledi: “Ekonomi açısından karşılıklı ticari yatırımları sürekli artıran BRICS ülkeleri ve özellikle de Çin, küresel krizin zararlı etkilerine rağmen dünya ekonomisinin lokomotifi rolünü kaybetmeyerek iktisadi büyümenin en yüksek hızlarını gösteriyor. Ama dünyadaki tek kutup olmak için çabalayan ABD bu vaziyete razı olmayarak bütün dünyada savaş ve çatışmaları kışkırtıyor ve dünyada ekonomi krizlerin çıkmasına neden oluyor. ABD bugün en büyük borca sahip olan ülke olmasına rağmen IMF’nin başka devletlere empoze ettiği tüm tedbirlerden kaçıyor ve askeri bütçesinin azalmasına ve vergilerinin artmasına izin vermiyor. Washington yönetimi kendi milli parasını sınırsız ölçüde basarak diğer ülkelerin servetlerini elde etmektedir.”

BRICS, ABD’yi 4’e katlayacak

Washington’un yaptığı yanlışların herkes tarafından çok iyi bilindiğini dile getiren Prof. Dr. Gorbanovsky, “ABD, Ortadoğu’nun sınırlarını değiştirmek istiyor. İran’a ve Venezüela’ya baskı yapıyor. Aynı şekilde Irak’ta, Afganistan’da, Libya’da ve Suriye’de savaşı kışkırtmaktadır. Bütün yasalar ABD’nin finans oligarşisinin önündeki engellerinin kaldırılması için çıkarılıyor. Ekonomi uzmanlarının öngörüsüne göre 2050 yılında BRICS ülkelerinin toplam gayrisafi yurt içi hâsılası ABD’den 4 kat fazla olacaktır” dedi. Prof. Dr. Vladimir Gorbanovsky şöyle konuştu: “Dikkat ederseniz yeraltı kaynakları açısından çok zengin olan ülkelerin insanlarının en fakir olduklarını görürsünüz. Dünya özelleştirme adı altında ülkelerin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının nasıl yabancı global şirketlerine devredildiğini seyretmiştir. Aynı şeyi başlarda bizler için de uyguladılar.”

Kâğıttan imparatorluğu Milli Ekonomi Modeli yıktı

“BRICS ülkeleri olarak bizim şansımız, 2005’te Milli Ekonomi Modeli ile tanışmış olmamızdır” diyen BRICS ülkeleri İş Geliştirme Merkezi Başkan Vekili Prof. Dr. Vladimir Gorbanovsky şunları söyledi: “Bir şeylerin yanlış gittiğini biliyorduk, görüyorduk ama yanlışın karşısına neyi koyacaktık? Bu noktada dünya insanlığına sunacağımız sistemli bir düşüncemiz yoktu. ABD’nin temsil ettiği emperyalist kapitalizm ile nasıl savaşacaktık? Doğrusunu söylemek gerekiyorsa dünya bunu tam manasıyla bilmiyordu. ABD gücünü kapitalizmden, kapitalim de gücünü parasından alıyor ve haksız kazanç elde ediyordu. Haksız kazancı ortadan kaldıracak, sömürü aracı olmayacak bir para tanımına tüm dünyanın ihtiyacı vardı. BRICS ülkeleri olarak bizim şansımız, 2005’te Milli Ekonomi Modeli ile tanışmış olmamızdır. İlk defa 2005 yılında Milli Ekonomi Modeli Kongresi’nde Prof. Dr. Haydar Baş parayı, emek ve üretimin karşılığı olarak tanımlıyordu. Ayrıca dünya ilk defa Haydar Baş’ın milli paralarla ticaret yapma fikriyle tanıştı. Bu çok önemliydi zira milli paralar devreye girdiğinde ABD’nin kâğıttan imparatorluğu yıkılacaktı.”

Başrolde MEM var

BRICS’in milli paralarla ticaret, yani Milli Ekonomi Modeli’nin bu formülü etrafından şekillendiğini söyleyen BRICS ülkeleri İş Geliştirme Merkezi Başkan Vekili Prof. Dr. Vladimir Gorbanovsky, “Haydar Baş sistemi yaşanılabilir bir dünyanın yeniden şekillenmesinde çok büyük bir rol üstlenmiştir. BRICS ülkeleri Prof. Dr. Haydar Baş’ın milli paralarla ticaret yapma düşüncesi etrafında şekillenmiştir. Kendilerini yeniden tanımak istiyordum nasip bugüneymiş. BRİCS ülkeleri adına Prof. Dr. Haydar Baş’ı selamlıyorum” diye konuştu.

BRICS’te hangi ülkeler var?

Dünya topraklarının üçte birini ve nüfusunun yüzde 45’ini kapsayan BRICS; Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşuyor. BRICS ülkeleri kısa süre önce küresel finans sisteminde daha etkin rol oynamak için IMF’ye alternatif olacak bir uluslararası para fonu, bir de yardım fonu kurma kararı aldı. Ocak 2015’ten bu yana başkanlığını Rusya’nın devraldığı BRICS’in bu dönemki önemli faaliyet alanlarından birinin İslam dünyası ile işbirliği olacağı açıklandı. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137