20 Ağustos 2013 Salı 00:08
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş:
YENİ MESAJ / NEVŞEHİR

Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma törenleri sırasında bazı etkinliklere katılmak ve ziyaretlerde bulunmak için Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine giden Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş önemli açıklamalarda bulundu. Küresel güçler ve onların yerli taşeronlarının Türkiye’de ve İslam dünyasında Alevi-Sünni çatışması çıkarmak istediğini söyleyen Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: “İslam dünyasını Şii-Sünni diye ikiye bölerek birbirine karşı çıkarmak istiyorlar. Biz 3 yıl evvel başlattığımız programlarla Türkiye’nin böyle bir savaşın içerisine fiilen girmesine mani olduk. Halkımız Aleviliğin ne olduğunu anladı. Şiiliğin ne olduğunu anladı ve İmam Ali kimdir bunu çok iyi tanıdı. Ondan sonra siyaset geri adım atmaya mecbur kaldı. Bu işin Sünnisi Alevisi yok. Biz Müslüman olarak birbirimizin kardeşiyiz. Allah’ın Kuran’da beyan ettiği gibi biz birbirimizi destekleyen unsurlarız. Her kim bundan sapmak ister ve insanları saptırırsa bilesiniz ki onun yolu şeytanın yoludur. Allah ümmeti Muhammedi bu akıbetten muhafaza eylesin.”

Mübarek ile Mursi’nin farkı yok

Mısır’da yaşanan olayları da değerlendiren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaşananların Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) bir parçası olduğunu ifade etti. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: “Ondan önce Mısır’ı yönetenle şu anda devrilen Mursi arasında bence hiçbir fark yok. Hepsi ABD’nin talimatıyla Mısır’ın başına geldi. Gene ABD, çıkarları uğruna bunları harcadı. Neden? Çünkü ABD o bölgede kaos istiyor. Kaos içinde ordunun idareye el koyması ve kaos döneminde de Mısır’ın parçalanması, proje budur. Bu projeye ben şunu destekliyorum, bunun karşısındayım demek çıkar yol değildir. Onları devreye koyan iradeyi devreden çıkarmak lazımdır. ABD’yi devreden çıkartacak bir irade düşünüyor mu siyasiler? Yok. O zaman konuşmasınlar. Konuştukları her şey boştur. Hepsi bu projenin bir parçasıdır. Şimdi mesela Türk siyaseti 'kabul etmiyorum' diyor. Neyi kabul etmiyorsun? Mursi’nin gitmesini… Peki, Mursi’yi kim getirdi? Mursi Amerikan vatandaşı. Yani milli mi bu adam? Değil. Kendi sonlarını orada gördüğü için kabul etmiyorlar.”

Sonları hüsran olacak

Batılı projelerde taşeron olanlar kim olurlarsa olsun en sonunda hüsrana uğrayacaklarının altını çizen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, “Binaenaleyh bizim kanaatimiz şudur ki, bir başka devletin ve ya büyük güçlerin Büyük Ortadoğu Projesi’nin bir parçası olan kim olursa olsun -mesela Şah ve Saddam bu projenin birer parçasıydı. Gördük ki bunların sonu hüsranla bitti, bu projeye alet olanların sonu da böyle bitecek. Onun için o sonu yaşamak için kabul etmemek gibi rollere bürünüyorlar. Bence bunların hiçbiri çıkar yol değildir. Yapılacak iş Mısır için de İslam ülkeleri için de Arap Baharı falan değil, milli istiklallerini ilan etme baharını, bayramını yaşamaları lazımdır. Bahar olacaksa, bayram olacaksa İslam ülkelerinin tamamı bağımsızlıklarına kavuşması ve yabancı güçlerin işgaline son vermesi lazımdır. Bu yapılmazsa her gün temcit pilavı gibi bu işleri ısıtıp ısıtıp önümüze koruz” dedi.

Prof. Dr. Haydar Baş, Hayrullah Ulusoy'la görüştü

Prof. Dr. Haydar Baş ve beraberinde bulunan Hacı Bektaş-ı Veli'nin torunu Arife Ana'nın oğlu Timurcan Ulusoy, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hacıbektaş ilçe başkanlığının açılışını yaptı. Kurbanlar kesildi, dualar okundu. Ardından Hünkâr Hacı Bektaş-ı Velinin torunlarından Hayrullah Ulusoy evinde ziyaret edildi. Atatürk’ü Hacıbektaş’ta ağırlayan Ahmet Cemalettin Çelebi hazretlerinin torunlarından Hayrullah Ulusoy, Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Bey'i samimi bir şekilde karşıladı. Hayrullah Ulusoy Efendi, İş Bankası tarafından yayınlanan Cumhuriyetimizi kuran aileler albümünde yer alan ‘Ulusoy’ ailesi konusunda Prof. Dr. Haydar Baş’a bilgi verdi. Görüşmede Atatürk’ün Hacıbektaş’a gelişi, yeni kurulacak devletin isminin Türkiye Cumhuriyeti olarak belirlenmesi, Atatürk’ün şimdi müze olarak kullanılan kendi evlerinde misafir edilişi ve daha birçok hatıra bu görüşmede Hayrullah Efendi tarafından ifade edildi. Milli mücadele yıllarında Ulusoy ailesinin ve Alevilerin gayretlerinin altı çizildi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137