17 Temmuz 2007 Salı 00:00
BTP nasıl mı yapacak?
Milli Ekonomi Modeli sadece Türkiye'yi değil, diğer geri kalmış dünya ülkeleri ve gelişmekte olan ülkeleri de kalkındırabilecek olan yegâne modeldir. A.H.Kepekçi'nin yazısı ~|~

 


Milli Ekonomi Modeli (MEM) sadece Türkiye'nin değil, diğer geri kalmış dünya ülkeleri ve gelişmekte olan ülkelere de kalkındırabilecek olan yegâne modeldir. Kapitalizme, liberalizme ve sosyalizme alternatif bir modeldir. İstanbul'a, Azerbaycan'da Devlet İktisad Üniversitesi ve Almanya Heilderberg'de Viyana Üniversitesi ve Bonn Üniversitesinin katkısı ile yapılan Uluslararası Milli Ekonomi Modeli kongrelerinde yüzlerce bilim adamı bu tez karşısında takdirlerini tebliğleriyle dile getirmişlerdir. 25 ülkeden 100'ü aşkın ilim adamlarının teklifi ile modelin sahibi Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş Nobel ödülüne aday olarak gösterilmiştir.
MEM tüketim eksenli bir ekonomi modelidir. Tüketici güçlendirilerek, sosyal devlet projesi hayata geçirilecektir. Böylece halkın onurlu ve yarın endişesi olmadan huzurlu yaşaması temin edilecektir. Tüketim kabiliyeti arttırılarak üretim de teşvik edilecektir.
MEM de kaynaklar üç başlık halinde ele alınabilir.

Birincisi, tüketicinin desteklenmesiyle üretim de artacak, ticaret ve hizmet sektörünün hacmi de büyüyecektir. Yıllık kazancı 100 bin YTL'nin üzerinde olan vatandaşın ödeyeceği vergiler.

İkincisi, Türk insanının üretiminin ve emeğinin karşılığı olan paranın basılması, yani senyoraj hakkını kullanarak emisyonun genişletilmesi.
Ve üçüncü kaynak, yeraltı kaynaklarımızın devlet millet ortaklığı ile işletilmesi sonucu elde edilecek gelirler.


MEM uygulandığında devlet borçlanmayacak, elde ettiği gelirle ev kadınlarına maaş, çiftçiye köylüye, esnafa faizsiz kredi verilecektir.
Bu şekilde; Üretim tetiklenecek, tüketim harekete geçecektir.
Böylece işçi, memur, köylü, çiftçi yani toplumun en geniş tüketici kesiminin tüketme kabiliyeti artacaktır. Buna mukabil üretici de, daha fazla üretecek, talep olduğu için üretimini devamlı arttıracaktır. Bu iki ana unsur emme basma tulumba gibi birbirini harekete geçirecek ve ekonomide istenilen denge elde edilecektir.
Milli Ekonomi Modeli Rusya'da uygulanmaya başlamıştır. Rusya MEM'i 3 yıllık kalkınma programına dâhil ederek, ev hanımlarına maaş ve doğum başına 9 bin $ uygulamasını başlatmıştır.

BTP iktidarında hiçbir mazeret öne sürmeksizin Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet Projesi kapsamında;

  • Her ev hanımına iktidarın ilk ayından başlamak üzere her ay 500 YTL maaş verilecektir.
  • Doğum yapan her anneye 15 bin YTL doğum ikramiyesi verilecektir.
  • Çocuklar için çocuk başına 250 YTL çocuk maaşı verilecektir.
  • 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşına iktidarın 12.ayından itibaren her ay 500 YTL maaş verilecektir.
  • Asgari ücret 2 bin YTL olacaktır.
  • Her çiftçiye, tohumunu ekmeden yüzde 50 avans verilecektir.
  • Mazot 80 Ykr olacaktır.

    Bunlar vaad değil altına bizzat Genel Başkanımız altına imza attığı taahhütlerdir.


Ayrıca Prof. Dr. Haydar Baş BTP'nin tek başına iktidara gelmesi halinde yerine getireceği taahhütlerini Türk Milletine duyurulmak üzere 11 Haziran 2007 tarihli, 13891 yevmiye nolu olarak İstanbul 16. Noterliği kanalıyla ilgili basın kuruluşuna tekzip metni olarak göndermiştir.

Aziz milletim sakın BTP'nin projelerini çalanlara, taklitçilere kanma. Bir dönem daha kaybetme. Hatta bir dönemden ziyade, millet olarak devlet olarak varlığımızın kaybına sebep olma. Bakın AKP, MHP, CHP, Genç Parti, DP ve SP'ye... Hepsi çalıyor da çalıyor. Fakat yapamazlar. Çünkü bu anlatılanlar liberal yaklaşımlar ve IMF politikalarıyla gerçekleştirilemez. Bunu yapabilmek için orijinal bir modele, dünyanın ileri gelen ekonomistlerin de kabul ettiği Milli Ekonomi Modeline ihtiyaç var. TRT 1'deki seçim konuşmasında SP Genel Başkanı Recai Kutan'ı dinledim. Kutan IMF'ye karşı Milli Ekonomi Projesi diyerek 3?4 defa vurgu yaptı. Pes doğrusu sayın Kutan, hani 'Adil Düzeni'niz vardı. Bu 'adi düzen'e mi döndü ki daha ağzınıza almıyorsunuz. Baktınız Milli Ekonomi Modeli halk tarafından kabul gördü, başladınız çalmaya. Sayın Kutan vazgeçin bu taklitçilikten. Doğrunun önünde perde olmayın. Bu hakka karşı yapılan en büyük yanlıştır. Artık siz denendiniz sizin bahsettiğiniz adı milli fakat kendisi liberal olan bir model.

AZİZ MİLLETİM, GELİN KURTULUŞUMUZUN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ, PERDELERİ YIRTIP ATALIM. DEVLETLE MİLLETİ BULUŞTURALIM. GÖRECEKSİNİZ BTP İKTİDARINDA DEVLET MİLLET İÇİN OLACAKTIR.
22 TEMMUZ GÜNÜ EVET MÜHRÜNÜ ORTASINDA HİLAL ETRAFINDA 16 YILDIZ BULUNAN BTP AMBLEMİNİN ALTINA VUR Kİ İŞSİZLİĞE, AÇLIĞA SON VERELİM.


Not: Dün (16 Temmuz 2007) itibarıyla Recep Ayına ulaşmış bulunuyoruz. Aziz milletimin ve Kilisli hemşerilerimin Mübarek Üç Aylarını Tebrik ediyorum. Allah'tan bizler için Recep ve Şaban Ayını bereketli kılmasını ve bizi Ramazan ayına kavuşturmasını niyaz ederim.

Dr. Ahmet Hamdi KEPEKÇİ /  ahamdi@yenimesaj.com.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137