11 Mayıs 2015 Pazartesi 00:16
Bu bölümlerde okuyanlara iş yok
RECEP BAHAR/İSTANBUL

Kültür Sanat Emekçileri, Müzeciler, Arkeologlar, Sanat Tarihçileri, Restoratörler ve Görsel Sanatçılar Derneği Genel Başkanı Hızır İnan, Türkiye'nin kültür varlıkları açısından çok zengin bir birikime sahip olduğuna işaret ederek, "Bir yandan 'dünyanın çok önemli bir kültür mirasına sahibiz' diye övünürken, diğer yandan ülkemizi uygarlıkların mezarlığına çevirdiğimizin ve dünyanın ne kadar gerisinde kaldığımızın farkında değiliz" dedi. 
Günümüze kadar toprak altında korunarak gelen sayısız kültürel değerlerin birçoğunun her geçen gün kaçak kazılarla tahrip edildiğini, birçok eserimizin yurt dışına kaçırıldığını dile getiren Hızır İnan, "Uzman olmayan ellerde tarihî eserler yok olmaktadır" şeklinde konuştu. 

Kadrolar yetersiz
Türkiye genelinde 12 bin 280 arkeolojik sit alanı, 266 kentsel sit alanı, 32 kentsel arkeolojik sit alanı, 159 adet tarihi sit alanı, 438'i diğer sit alanları olmak üzere toplam 13 bin 175 sit alanı ve 97 bin 142 korunması gereken taşınmaz kültür varlığı bulunduğu bilgisini veren Hızır İnan, şunları söyledi: "Dahası Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren 194 adet müze ve özel sektör tarafından açılan 197 müze bulunmaktadır. Uzman/teknik eleman olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda arkeolog, müze araştırmacısı, sanat tarihçisi, Hititolog, antropolog toplamda 1003 kişi ile bu işler yürütülmektedir. İş yoğunluğunun artmasına rağmen bu kadar az sayıda personelle bu işlerin yapılması mümkün görülmemektedir. Neredeyse 50 yıldır göz ardı edilen kültür varlıklarımız son yıllarda turizm açısından ekonomik kaygıyla değer görmeye başlamıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerinden 2014 yılının Ocak ayında elde edilen gelir bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artmıştır. Yine Bakanlık verilerine göre 2013 yılı müze ve ören yeri gelirleri 30 milyon liraya dayanmıştır. Önemli bir maddî geliri ülkemiz bütçesine kazandıran meslektaşlarımız çalışma koşulları ve özlük hakları açısından çok yönlü sorunlarla boğuşmaktadır. Yeterli atamalar gerçekleşmemiştir. Koskoca ülkede ortalama 1000 uzman ile kültür korumacılığı yapılmaktadır!"

Gençlerin vakti çalınıyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın son 10 yılda 227 arkeolog, 100 müze araştırmacısı ve 57 sanat tarihçisi istihdam ettiğini söyleyen Hızır İnan, "Ülkemizin dört bir yanı diğer kadim medeniyetlerin yanı sıra Türk-İslâm eserleri ile nakışlanmış haldeyken, konunun uzmanları olan arkeolog ve sanat tarihçiler kendi alanlarında çalışma ortamı bulamamaktadır. Ülkemizde 100'e yakın Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümlerine yaklaşık 5000 öğrenci alınmakta, bu bölümlerden yılda yaklaşık 4000 mezun verilmektedir. Oysa kendi mesleğinde iş bulanların sayısı yılda 10-20 kişi arasında değişmektedir! Müzelerde yeterince istihdam edilmeyen ve öğretmenlik hakkı neredeyse elinden tamamen alınmış sanat tarihçiler için bu durum ciddi bir sorundur. Ülkemizde yaklaşık 800 bin öğretmen içerisinde yalnızca 130 adet sanat tarihi öğretmeni mevcuttur! 2008-2012 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı, sanat tarihi bölümü mezunu sadece 10 öğretmen atamıştır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137