02 Ekim 2014 Perşembe 00:06
Bu ekonomi Türkiye’yi taşımaz

YENİ MESAJ/İSTANBUL

Dünya Bankası’na göre Türkiye’de toplumun en çok kazanan yüzde 10’luk dilimiyle en az kazanan yüzde 10’luk dilimi arasındaki gelir makası 14.5 katı aşıyor. Bu fark 2002’de 14.7 kat idi. Son 12 yılda Türkiye’de gelir adaletsizliğini ortadan kaldırma konusunda kayda değer bir iyileşme olmazken, Brezilya en zengin yüzde 10 ile en yoksul yüzde 10 arasındaki makası yüzde 30, Arjantin yüzde 50, Meksika ise yüzde 20 azaltmayı başardı. TÜİK’in 2013 yılına ait Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’na göre ise bu fark 11.7 kat civarında. Uzmanlar TÜİK rakamlarının izaha muhtaç olduğunda birleşiyor.

Dolar milyarderi sayısında başa güreşen bir Türkiye 

Öte yandan Türkiye’deki gelir adaletsizliğini ortaya koyan çarpıcı bir veride milyarder sayısında yer alıyor. Türkiye dünyada milyarder sayısında 14. sırada yer alırken, sıra kişi başı gelire gelince bir anda 67.’liğe düşüyor! Türkiye halen ABD’den Avustralya’ya, İtalya’dan Meksika’ya, İngiltere’den Japonya’ya, Almanya’dan Fransa’ya, Meksika’dan Slovakya’ya 34 gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin üye olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi ülkeler içinde gelirin en adaletsiz dağıldığı üçüncü ekonomi olarak menfi yönden dikkat çekiyor. Ancak 2014 itibariyle 38 dolar milyarderi bulunan Türkiye, dünya üzerinde en fazla dolar milyarderine sahip 14. ekonomi... Buna karşın IMF verilerine göre kişi başına gelir bakımından 67. sırada yer alıyor. Oysa kalkınma hamlesine birlikte başladığımız ancak oldukça gerisinde kaldığımız Güney Kore, sahip olduğu 21 dolar milyarderiyle dünya milyarderler sıralamasında 23. sırada iken; dolar cinsinden kişi başına düşen gelir sıralamasında dünya üzerinde 30. sırada bulunuyor. Dolar milyarderliği yarışında Türkiye’yi geçen bazı ülkeler ise şöyle: ABD (571), Çin (190), İngiltere (130), Almanya (123), Rusya (114), Hindistan (100), Brezilya (61), Suudi Arabistan (57), Fransa (46)... İtalya ve Japonya’da 33, İspanya’da ise 32 dolar milyarderi bulunuyor.

Vatandaş borç altında eziliyor

Öte yandan TÜİK verilerine göre 2013’te önceki yıla göre ‘borç ve taksit ödemelerinden’ şikayet edenlerin sayısı 3 milyon 169 bin kişi artış artarak 45.3 milyona ulaştı. 2013 Türkiye’sinde resmi verilere göre hala iki günde bir sofrasına bir kap et yemeği koyamayan 34.3 milyon kişi bulunuyor. Bu da Türkiye’de fakirliğin diz boyu olduğunu, AKP’nin 12 yıllık iktidarında tablonun daha da vahim hal aldığını gözler önüne seriyor. Bu tablo 2 gün sonra idrak edeceğimiz Kurban Bayramı’nın Türkiye’de en az 34 milyon kişi tarafından iple çekildiğini de açığa çıkartıyor.  Öte yandan Türkiye’de ‘evden uzakta bir hafta tatil yapamıyorum’, ‘iki günde bir et, tavuk veya balık içeren yemek yiyemiyorum’, ‘beklenmedik harcamaları karşılayamıyorum’ diyen vatandaşların sayısında da artışlar dikkat çekiyor. 

Ekonomide ürküten bazı rakamlar 

* Vatandaşların bankalara (konut, taşıt, bireysel krediler ile kredi kartları borcu) borcu 12 yılda 4 milyar liradan 350 milyar liraya yükseldi.

* TÜİK yani resmi verilere göre (gayriresmi veriler daha yüksek) tarımda istihdam edilen vatandaşlarımızın sayısı 2013’te 97 bin kişi geriledi. 2013’te çiftçimizin işlediği toplam tarım alanı 20 bin dönüm azaldı. 2014’teki tablo ise zirai don, kuraklık ve aşırı yağışlar nedeniyle daha vahim... Kısaca çiftçilik para kazandırmadığından vatandaş toprağını terkediyor.  

* Türkiye’de evinde eskimiş mobilyasını değiştiremeyen 56.2 milyon vatandaşımız vardır. Bir başka ifadeyle 18.5 milyon haneden 14 milyonu mobilyasını değiştiremiyor.  

* 58.5 milyon vatandaşımız evden uzakta tatil yapamıyor. Yapanların çoğu da memleketine gidiyor.  

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.