16 Aralık 2009 Çarşamba 00:00
Bu hesap sadece batırmaz, patlatır
Terör ve bölücülükle milleti tam patlatamayanlar, açlık ve sefaletle sosyal patlamaya sürüklüyorlar! BTP'den gayrı da bu vahim gidişata dur deyip devlet ve milleti toparlayacak bir başka irade ve siyaset yoktur. M.Emin Koç'un yazısı... ~|~

 AKP'nin İngiliz pasaportlu Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıkladığı 2010 yılı bütçe rakamları, hem batak Türk ekonomisinin derinliğini gösteriyor, hem de böylesine batmış bir ekonomiyi "pembe tablo" olarak millete yutturmaya kalkışan AKP hükümeti ve besleme yandaş medyanın maharetini?
Artık batacak yer kalmadı.
Bütçenin gelirleri, 236 milyar 794 milyon TL. Giderler ise 286 milyar 981 milyon TL.
Daha kağıt üzerinde 50 milyar 187 milyon TL bütçe açığı var.
Eski deyişle, katrilyon bunlar!
Borçların kendisi bir yana; borçların faizlerini dahi ödenemiyoruz. Faizlerin bile sadece 56 milyar 750 milyon TL'lik kısmı ödenecek. Gerisi, devlet tahvilleriyle ötelenecek? 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl; tutturabildikleri yıla kadar!
Bütçenin geliri nerden?!
Milletin sırtından?
Vergi!
Başka da kayda değer bir gelir kalemi yok!
AKP hükümeti, 5?6 yıldan beri ensesinde boza pişirdiği ve bir lokma ekmeğe muhtaç vaziyete düşürdüğü milletin sırtından 193 milyar 324 milyon TL vergi geliri devşirecek.
Hem de dolaylı vergi? Tabana yayılmış vergi olacak bu!
Ekmekten, peynirden, sudan, tuzdan, benzinden, mazottan, ilaçtan vs.
Şimşek, yüzde 18?20 civarında daha fazla vergi hedefliyoruz diyor.
Yüzde 18?20 dolaylı?yaygın vergi demek, yüzde 18?20 daha "zam" demek!
Elektriğe, tuza, ekmeğe, suya zam demek!
İlginçtir, sayın Bakan, hadi diyelim hiç iktidat okumamış olabilir, ama sanki hiç matematik bile okumamış gibi, enflasyon rakamımız yüzde 5.6 olacak diyor!
İşaret fişeği kabilinden ÖTV'de birkaç zam rakamı saylıyor:akaryakıtta yüzde 26, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 33, köprü ve otoyollarda yüzde 24? vs.
Bu tablo iflastan beter ekonomi tablosudur!
Duyun?i Umumiye'den çok daha vahim bir tablodur. Duyun?i Umumiye vaziyeti, kısa zaman sonrasında Osmanlı'nın darmadağın edildiği, ecnebi alacaklıların "madem borçlarınızı ödeyemiyorsunuz, o halde vergileri biz toplayalım, şuralardan toprak verin" diyerek işgallere başlattığı vaziyettir.
Satılacak vatan toprağı, yabancıya peşkeş çekilecek işletmesi, ecnebiye devredilecek limanı kalmamış Türkiye'nin bu müflis ekonomi tablosu, Duyun?i Umumiye'den daha vahimdir.
Lakin AKP kurmayları, pişkin pişkin, hala 10 bin dolarlık kişi başına Milli gelir rakamlarını üflüyorlar.
4 kişilik her Türk ailesinin her ay en az 5 bin TL aylık geliri olması lazım ki, bu rakam tutsun! Millet evladının böyle bir gelir olmadığını göre, bu paraları kim hortumluyor, nereye gidiyor?! AKP önce bunun hesabını vermelidir.
Öte yandan reel durum, gelir düzeyi istatistikleri, açlık ve yoksulluk tablosu AKP'nin pembe tablolarını yalanlıyor. İnsanımızın yüzde 1.5'inin gelirler içindeki payı 200 milyar dolar, yüzde 14.5'inin gelir payı 374 milyar dolar, yüzde 85'inin toplam gelirler içindeki payı 70 milyar dolar? Yani yaklaşık 60 milyon vatan evladının günlük kişi başı geliri 5 TL! Günlük 5 TL ile 60 milyon geçimini sağlamaya çalışıyor!
Bu hesapsızlık ve müflis tablo, millet ve devleti batırmakla kalmaz, aynı zamanda patlatır.
Bu tabloyu görmemek ve okumamak için sadece kör, sağır veya ahmak olmak yetmez.
Terör ve bölücülükle milleti tam patlatamayanlar, açlık ve sefaletle sosyal patlamaya sürüklüyorlar!
BTP'den gayrı da bu vahim gidişata dur deyip devlet ve milleti toparlayacak bir başka irade ve siyaset yoktur. Var diyebilen varsa, beri gelsin!

Mehmet Emin Koç / meminkoc@yenimesaj.com.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100