14 Haziran 2014 Cumartesi 00:08
Bu imza çığır açacak
RECEP BAHAR/İSTANBUL
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş ile Rusya Liberal Demokrat Parti (LDP) Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Roman İvanoviç Hudyakov, Rusya ile Türkiye arasında arasındaki sınırları ve setleri tümüyle ortadan kaldıran tarihi önemdeki Mutabakat Zaptı’nı dün İstanbul’da imzaladı. Sheraton Ataköy Otel’de yapılan imza merasimine BTP ve LDP kurmaylarının yanı sıra Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Aleksey Yerhov da katıldı. Baştan sona görkemli geçen Mutabakat Zaptı İmza Töreni’nde konuşan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, sözlerine Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ sözüyle başladı ve şöyle devam etti: “Esasen Atatürk’ün bu veciz ifadesi Peygamber Efendimizin buyurmuş olduğu ‘Müslüman öyle bir kişidir ki, bütün insanlar elinden ve dilinden fayda görür’ eksenindedir.” 

Rusya Müslümanları Sosyal Modeli’mizle huzura kavuştu

Bugün merkezini Rusya’nın oluşturduğu Bağımsız Devletler Topluluğu’nda 320 milyon insanın yaşadığını, bunların yüzde 65’inin Müslüman kardeşlerimiz olduğuna işaret eden BTP Lideri Prof. Dr. Baş, şöyle devam etti: “Prof. Dr. Viktor Minin, ‘Batı radikal Hıristiyanlığı ve radikal İslam’ı pompalayarak bu dünyadaki huzuru yok etmek istiyor’ demiştir. Sayın Viktor Volkonski de Duma’da yaptığımız sunumdan sonra ‘Rusya’da her zaman devletle din çatışmıştır. Haydar Baş sisteminde dinle ilmi barıştırmıştır. Rusya’nın buna her zaman ihtiyacı var’ ifadesini kullanmıştır. Rusya’da çeşitli akımlarla karışıklık çıkarmak isteyenlerin elbette burada yaşayan Müslümanlara zerre kadar faydası olmayacaktır. Bu dünyada onlara can, mal, namus ile din ve vicdan hürriyetini veren Rusya ile bir ve beraber olmak lazımdır. Yani Rusya bundan önceki dine karşı olan tavrını değiştirip bizim Sosyal Model’de olması gereken tavra bürünmüştür. Bir başka ifadeyle Rusya’da geçmişteki yanlışlar silindi; Müslümanlara mal, can, namus ile din ve vicdan hürriyeti doya doya yaşatılmaya karar verildi.”

Modeller savaşını MEM kazandı

Fransa’nın sağcı lideri Le Pen’in Rus televizyonuna verdiği demeçte şu anda gelinen durumda ‘bu ekonomik modellerin savaşıdır’ ifadesine atıfta bulunan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, şunları kaydetti: “ABD’nin bütün dünyaya dayattığı aşırı liberal model ile Rusya’nın inşa ettiği vatansever modeli arasında bir savaş... Modeller savaşı demek kapitalizmin Milli Ekonomi Modeli karşısında son çırpınışı demektir. Putin bir devletin kalkınması için adil paylaşımı sunan, sosyal haklara saygılı, harcama yapan kesime tüketim imkânı vererek halka huzur getirecek sistem arayışında. Prof. Dr. Andrey Korotkov’un Duma’da ifade ettiği üzere “Sayın Putin, MEM bunların hepsini sağladığı için ‘Biz de Milli Ekonomi Modeli’ni uygulayacağız, demiştir.” Bir başka ifadeyle Sayın Putin’in Başdanışmanı Sayın Korotkov, Duma’daki konuşmasında MEM’i Putin’in uygulayacağını ifade etmiştir. Bizce Milli Ekonomi Modeli’ni uygulayan, dünya barışına ve insan haklarına saygılı, can, mal, namus emniyetini, din ve vicdan hürriyetini yaşatmakta kararlı Rusya’ya başarılar diliyoruz. İki parti arasındaki bu anlaşma aslında Rusya Devleti ile BTP’nin anlaşmasıdır. Bu anlaşmanın ilmiş, siyasi, teknik, ticari ve eğitim anlaşması olduğunu ifade etmek isteriz. Özellikle ticari konuda tükenmiş olan tarım mamullerimize -Allah nasip ederse- Rusya sağlam ve gelişmiş bir pazar olacaktır.”

Türkiye’nin önüne müthiş pazar açıldı

Prof. Dr. Baş, mutabakat zaptıyla ilgili basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı. Zaptın ne anlama geldiği konusundaki soruya BTP Lideri şu şekilde cevap verdi: “Sosyal, siyasi ve iktisadi sahalarda her iki devletin de önü açılacak, bugüne kadar oluşturulan setler yıkılıp atılacaktır. Türkiye’nin önüne çok müthiş bir pazar açılmıştır. Meclis’e girmeden biz partimizle bu işi başardık, şimdi sıra millette. Milletimiz bizi Meclis’e soksun, iş tamamlansın...”

Prof. Dr. Baş’a devlet başkanlarına verilen nişan takdim edildi

Mutabakat Zaptı’na LDP adına imza atan LDP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Roman İvanoviç Hudyakov, BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş’a Rusya Parlamentosu Duma’nın verdiği en önemli nişan olan, üstü yüzde 99 saf altınla kaplanan bir nişan takdim etti. Nişanın bir yüzünde Rusya’nın, öteki yüzünde ise Duma’nın amblemi yer alıyor. Söz konusu nişanı Duma Başkanı diğer ülkelerin devlet başkanlarına ve parlamento başkanlarına takdim ediyor. LDP Genel Başkanı Jirinovski de, Prof. Dr. Baş’a özel bir saat hediye etti. BTP Genel Başkanı, hediye takdiminden sonra yaptığı konuşmada, “Güneşin nereden doğacağı belli olmaz. Bana gönderilen devlet başkanlarına gönderilen hediyelerden... Dua edelim, Allah niyetlerini kabul etsin” dedi. BTP heyeti de Rusya’dan gelen partili kurmaylara mutabakat zaptını imza ettikleri özel kalemleri hediye etti.  

Kapımız herkese açık

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, LDP ile imzalanan anlaşmanın bir benzerinin ABD ile yapılıp yapılamayacağı konusunda basın mensuplarının kendisine yönelttiği soruyu şöyle yanıtladı: “1995 yılında Başbakanlıkta çalışırken ABD’den gelen teklif aslında bize karşı telkin niteliğindeydi. Bir başka ifadeyle ‘bizim Türkiye’de temsilcimiz olur musunuz’ mahiyetindeydi. Ben hiç kimseden emir almayan bir insan olduğum için kabul etmedim. Ama ABD bize bugün ‘ben sizden istifade etmek istiyorum’ derse, kapılarımız onlara da ardına kadar açıktır. Biz kimseye kapı kapatmayız.”  

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137