13 Kasım 2012 Salı 12:08
Bu kanun Anayasa\'ya aykırı

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, “Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”yla “demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan” yerel yönetimlerin sayısının azaltıldığını belirterek, “Düzenleme, Anayasa’ya ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na aykırıdır. Öngörülen sistemle yerel yönetimden vazgeçilmekte merkezi otorite güçlendirilmektedir” dedi. Soğancı, yaptığı açıklamada, AKP’nin iktidarda olduğu 10 yılda belediye sayısının yaklaşık yüzde 60 azaldığını dile getirdi.

Yasa kapsamına alınan 13 ille birlikte büyükşehir sayısının 29’a çıktığını hatırlatan Soğancı, şunları ifade etti: “Türkiye’de belediye sayısı 2000 yılında 3 bin 228 düzeyindeyken, 2009 yılı yerel seçimleri sonrasında, 2010 yılında Büyükşehir Yasası ve Belediye Yasası’nda yapılan değişikliklerle 2 bin 950’ye indirilmiştir. TBMM’den geçen son düzenlemeyle bin 591 belediye daha kapatılmakta, belediye sayısı bin 359’a indirilmektedir. Bu sayıya yeni kurulan ilçe belediyelerinin eklenmesiyle sayı bin 384 olmuştur. Ülkemizin kamu idaresinde önemli değişimlere yol açan değişiklikler öngören düzenlemeyle yerinden yönetim anlayışından vazgeçilmektedir. Kurulması öngörülen Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezi bu durumu değiştirmemektedir. Aksine merkezi idarenin yerel üzerindeki kontrolünün artmasının bir aracıdır.”

Hizmete ulaşmak zorlaşacak

Soğancı, düzenlemenin yoksulluğun artmasına neden olacağına dikkat çekerek, şunları ekledi: “Sınırsız kontrol tutkusu nedeniyle sadece yetki sınırını genişletme amacıyla yapılan bu düzenleme; belediye sınırlarına uzak yerlerde yaşayanların hizmet almasını zorlaştırarak bazı kesimlere ulaştırılmasını neredeyse imkansızlaştırırken, bir yandan da su, kanalizasyon gibi hayati önemde olan hizmetler pahalılaşacaktır. Önceki deneyimlerde açıkça görüldüğü üzere daha önce mahalleye dönüştürülen yerlerde yaşayanlar açısından yoksullaşma artmıştır.

Mevcut yetki ve güç dağıtımı ile sınırların genişlemesi, belediye hizmetleri açısından hizmetin de genişlemesi ve yaygınlaşması anlamına gelmemektedir. İlçeler göz önüne alınarak oluşturulan yeni belediyeler ile birlikte, belediyelerin mekansal dağılımında da dengesizliğin büyümesine yol açacaktır. Özellikle dağınık olarak yer alan ve mahalleye dönüşmesi öngörülen köylere hizmet götürülmesinde önemli aksaklıkların çıkması kaçınılmazdır. Yerleşmelerin tarihiyle, kültürüyle bağdaşmayan, tepeden inme kararlarla ilçelerin, belediyelerin parçalanması, ortadan kaldırılması orada yaşayanların aidiyet duygusu yok edilerek kendi tarihlerinden ve kültürlerinden uzaklaştırılmasını amaçlamaktadır.

Cumhurbaşkanı’na veto çağrısı

Cumhurbaşkanını yasayı veto etmeye çağıran Mehmet Soğancı, “Demokrasi yaygınlaştırılıyor gerekçesiyle, meslek örgütlerini, bilim insanlarını görmezden gelerek hazırlanan, Anayasa’ya ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na aykırı olan, ülke kamu idare sistemine darbe vuran, köy tüzel kişiliklerinin kaldırılması ile orman köylerinin kentsel ranta açılmasını kolaylaştıran, yabancılara toprak satışının önü açan, bir kez daha ülkemizin doğal zenginliklerinin onarılamayacak biçimde zarar görmesine, talanına yol açacak bu kanunu TBMM’ye geri gönderiniz” dedi.
HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.