06 Mayıs 2004 Perşembe 00:00
Bu lekeden kurtulmalıyız

Amerikan ve İngiliz askerlerin Irak'ta sergiledikleri vahşetin Türkiye'yi ilgilendiren boyutuna dikkat çeken BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, "Türkiye'yi ABD'nin stratejik ortağı kabul edenlerin bu yüce milleti bu insanlık suçuna ortak olmaktan derhal kurtarmaları ve bunu dünyaya deklare etmeleri şarttır" dedi

21. Yüzyıl haçlılarının Irak'ı gayrimeşru bahanelerle işgal ve istilası yetmiyormuş gibi Amerikan ve İngiliz askerlerinin, Iraklı Müslümanlara uyguladığı emsalsiz vahşet konusunda bir açıklama yapan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, bugün Irak'ta bir insanlık suçu işlenmekte olduğunu belirterek bu suçu hiç bir bahane ve sebebin mazur gösteremeyeceğini söyledi.

Batı bunu hep yapıyor

"Bunun bir benzeri halen Filistin'de yaşanmaktadır. Daha dün denecek kadar yakın bir geçmişte de Bosna'da yaşandı" diyen BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş şöyl~|~e konuştu: "Bu ve benzeri yaşanan ve yaşanacak olayları tesadüfi ve mahalli gelişmeler olarak görmek ise fevkalade yanlıştır. Hatta senaryonun bir parçasıdır. ABD'nin kuruluşundan bugüne sergilediği tablolara bakıldığında dünyayı bekleyen tehlikeleri hemen görürüz. Amerika'nın işgali, istilası ve yağmalanmasıyla başlayan süreç ne yazık ki bugün de devam etmektedir. Kızılderili, Maya ve Aztek'lerle başlayan zulüm ve soykırım, Afrika'da, Çin'de ve Hindistan'da da yaşanmıştır. İsrail'i göstermelik dahi olsa kınamayan ABD, kitle imha silahları bahanesiyle Irak'ı işgal ve istila ederken Hiroşima ve Nagazaki'ye attığı atom bombalarıyla yüz binlerce insanın ölümüne sebep olmuştur."

Ya dışarıya sızmayanlar

Türk askerinin başına çuval geçiren ABD'nin, şimdi Iraklı esirlerin ve kadınların başına çuval geçirerek namuslarını kirlettiğini; kendi canını, namusunu ve vatanını korumaktan başka bir suçu olmayan Iraklı esirlerin, basına yansıyan fotoğraflarıyla ne korkunç, çirkin ve ahlaksız muamelelere layık görüldükleri ortaya çıktığını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Korkarız ki bunlar sadece dışarıya sızanlardır. Ya dışarıya sızmayanlar, duyulmayanlar, görülmeyenler... Bunu insan olarak düşünmek de tahmin etmek de çok zor ve utanç vericidir" dedi.

Türk milleti bu ayıbı kabullenemez

ABD ve İngiltere'nin ortaklığının maksadının da, mahiyetinin de artık belli olmasının yanısıra esasen dün de belli olduğunu, ama bugün Amerikan mızrağının demokrasi çuvalına sığmamakla kendini daha iyi gösterdiğini söyleyen BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, gelinen bu noktada başta Türkiye olmak üzere bütün dünya ülkelerinin en azından kendi gelecekleri bakımından ABD'yi yeni baştan değerlendirmeleri gerektiğine dikkat çekerek şöyle dedi: "Amerika'nın kendisini ele veren politikalarını da bir fırsat kabul ederek işlenmekte olan insanlık suçuna ve ayıbına en azından ortak olmamak da bir insanlık hizmeti olacaktır. Bu noktada Türk siyasetine ve kamuoyuna büyük sorumluluklar düşmektedir. Türkiye'yi ABD'nin stratejik ortağı kabul edenlerin bu yüce milleti bu insanlık suçuna ortak olmaktan derhal kurtarmaları ve bunu dünyaya deklare etmeleri şarttır. Türk milleti olarak böyle bir suçu ve ayıbı kabullenmemiz asla söz konusu olamaz."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.