07 Kasım 2004 Pazar 00:00
Bu rapor her zaman geriyor
Lozan'ı, egemenliği, ulus devleti tartışmaya açan ve AB'nin istediği şekilde yeni azınlıklar oluşturan Azınlıklar Raporu'yla ilgili yapılan her toplantı kavgayla sonuçlanıyor

Başbakanlığa bağlı İnsan Hakları Danışma Kurulu'nda, Baskın Oran başkanlığındaki heyetin hazırladığı Azınlıklar Raporu toplumu germeye devam ediyor. Türkiye'de yeni azınlıklar oluşturmaya çalışan Azınlıklar Raporu, tartışıldığı her ortamda gerginliği de beraberinde getiriyor. Daha önce Kurul Başkanı İbrahim Kaboğlu'nun raporun son şeklini açıklayacağı basın toplantısında kavga çıkmıştı. Son olarak da, bu raporun tartışıldığı panelde yumruklar konuştu.

Başbakanlığa bağlı İnsan Hakları Danışma Kurulu'nda, Baskın Oran başkanlığındaki heyetin hazırladığı Azınlıklar Raporu toplumu germeye devam ediyor. Türkiye'de yeni azınlıklar oluşturmaya çalışan Azınlıklar raporu, tartışıldığı her ortamda gerginliği de beraberinde getiriyor. Daha önce Kurul başkanı İbrahim Kaboğlu'nun raporun son şeklini açıklayacağı basın toplan~|~tısında kavga çıkmıştı. Son olarak da, bu raporun tartışıldığı panelde yumruklar konuştu.

Azınlıklar panelinde olay çıktı

Bazı sivil toplum kuruluşlarınca İstanbul'da düzenlenen ve İnsan Hakları Danışma Kurulu bünyesindeki ''Azınlık Hakları ve Kültürel Haklar Çalışma Grubu''nca hazırlanan raporun tartışıldığı panelde tartışma ve arbede meydana geldi.

İstanbul Tabip Odası, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, KESK, DİSK, İstanbul Dişhekimleri Odası'nın da aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Oditoryumu'nda ''Azınlıklar ve Kültürel Hakları Sorunu'' konulu panel organize edildi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin, ''her düşüncenin özgürce tartışıldığı, farklı fikirlerin zenginliklere neden olduğu, eşit ve özgür bireylerin yaşadığı bir ülke istediklerini'' söyledi.

''İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun bir alt çalışma grubunda hazırlanan raporu sunmak için düzenlenen basın toplantısında yapılan fiili müdahaleye'' dikkat çeken Prof. Dr. Erdin, ''çalışma grubu üyelerinin hazırladıkları raporu özgürce ortaya koyduklarını'' bildirdi.

Tartışma ve arbede

Prof. Dr. Erdin, konuşmasının sonunda, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy'u, paneli yönetmek üzere kürsüye davet etti. Ancak bu sırada Beyoğlu SSK'da görevli olduğu öğrenilen Hikmet Çevik, tepki gösterdi ve ''Prof. Dr. Gürsoy'un paneli İstanbul Tabip Odası Başkanı sıfatıyla yönetemeyeceğini'' savundu.

Çevik, şunları söyledi:

''Türk tabip hareketi, Çanakkale'de şehit olanların kanlarıyla kurulmuştur. Bu ülkeye ihanet edenler, tabip odası başkanı olamazlar. Artık değildir. Ben bugünün tıbbiyelerinin gür sesiyim. Her yerde beni karşınızda bulacaksınız. Artık bu tartışmayı huzur içinde yapamayacaksınız. Gençay Gürsoy, tabip hareketinin tarihine, kuruluş ilkelerine ihanet etmiştir. Herkesi bu ihanet toplantısını terk etmeye çağırıyorum.'' Ardından salonda bulunan İşçi Partisi (İP) Öncü Gençlik üyeleri de, Çevik'e destek vererek, Türk Bayrağı açtılar.

Bunun üzerine salonda tartışma çıktı. Panele katılan dinleyicilerden bazıları, Çevik'i salondan atmaya çalıştı. Çevik ile bu kişiler arasında bir süre arbede yaşandı.

Zor kullanılarak Çevik'in dışarı atılmasından sonra salonun kapısı kapatılıp panele devam edildi.

Bu arada İstanbul Tabip Odası'ndan bir görevli, kürsüdeki mikrofonu eline alarak, ''Hikmet Çevik'in İstanbul Tabip Odası seçimlerine girdiğini ve kaybettiğini, bu yüzden de salonda şov yaptığını'' ileri sürerek, ''faşist'' suçlamasında bulundu.

İP Öncü Gençlik'ten bazı kişilerin ise salonda bulunanlara ''AB'den kaç para aldınız?'' diye bağırdıkları duyuldu.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137