30 Mart 2004 Salı 00:00
Bu rüzgar Kıbrıs'ı götürmesin

Milli meselelerdeki net tavrıyla dikkat çeken Bağımsız Türkiye Partisi, seçim sonuçlarını "Artık çok daha rahatız" şeklinde yorumlayan hükümeti özellikle Kıbrıs konusunda birkez daha uyardı

28 Mart yükünü üzerimizden attık. Şimdi geriye doğru baktığımızda acaba kim diyebilir ki "ben gönül huzuru ile gittim oyumu AKP'ye, DYP'ye ya da MHP'ye verdim..." "Kim diyebilir? Seçimin henüz resmi sonuçlarının dahi açıklanmadığı şu ortamda bir vicdan muhasebesi ile konuştuğumuzda durum herhalde budur. "Kerhen oylar ile ve dayatılana ancak bu kadar direnilerek verilen oylar ve bu yolla yapılan siyaset..." Siyaset bu gönülsüz ve kerhen alanda ideallerin gerçekleştirilme zemini olmaktan hızla çıkıyor ve bizler kısmen temenniler ile iradelerimizi kısmen sergilemeye çalışıyoruz. Olaylara pratik yaklaşıyor ve pratik düşünüyoruz. Mesela biliyoruz ki belediyeler büyük borç yükleri alt~|~ında inim inim inliyor. Eğer bir şey olabilecek ise bu ancak Merkez'den gelebilecek bir yardımla mümkün olabilir. Böylece oylarımızı iktidar partisinin lehine kullanıyoruz. Bunun aslında bir kısır döngü olduğunu her oy kullanan vatandaşın da aynı ve benzeri pratikler ile seçim sandığına gittiğini unutuyoruz. Ya da unutmak istiyoruz. Daha da ötesinde iktidar partisi teşkilatlarında gözükür, göze girer isek belki bir iş, hiç değilse dağıtılan kumanyalardan birkaç torba kapabileceğimizi planlıyoruz.

İşte büyük harfli analizlerin ötesinde millet dediğimiz olgunun temel tercihlerini bu tür pratikler belirliyor... Bunun aslında sistemden bir umut kesme anlayışı olduğunu söylemeye herhalde gerek yok. Geminin kurtulacağından umut kesen vatandaş okyanus ortasında bir küçük taka ile yaşayabileceğini, dev dalgaları aşabileceğini zannediyor.

Eğer öyle olmasa iktidara götürüp oylarını niçin teslim etsin?

3 Kasım'dan bu tarafa milletin hangi ekonomik sorunu çözüldü? Gazete manşetleri dışında ne iyileşti, işsizlik mi azaldı, yoksa gelirler mi arttı?

Türk askerinin başına geçirilen çuval bu iktidar döneminde değil miydi?

Irak, Müslüman Irak bu hükümetin devri iktidarında Türk hava sahasını kullanan ittifak uçakları tarafından bombalanmadı mı?

Şu sözler Tayyip Erdoğan'a ait değil mi?

"Kahraman Amerikan askerlerinin evlerine sağ salim dönmeleri için dua ediyorum..."

Patrikhane'ye yarım asır sonra ilk kez yabancı papazlar atanmadı mı?

Patrik, Cumhuriyet dönemeden bu tarafa acaba hangi iktidar döneminde bu kadar "ekümenik" sıfatına yaklaştı?

Yine bu iktidar döneminde olmadı mı nüfus cüzdanlarındaki "İslam" ibaresinin çıkarılması?

Kıbrıs, Ege, Ermeni meselesi bütünü ile ortada duruyor ve bizler Cumhuriyet tarihinin en Amerikancı hükümeti ile karşı karşıyayız.

Bu fotoğraf yani milletine yabancı; Avrupa ya, ABD'ye yakın bir iktidar yoluna devam edebiliyor ise bunun anlamı şudur.

Ya bu millet kendi vatanından, dininden, geleceğinden vazgeçti, ya da olan bitenin farkında değil?

Birinci ihtimalin adı intihar olduğuna göre yapılacak şey anlatmaya, anlatmaya yine anlatmaya devam etmek gerekiyor.

CHP muhalefetsizliğinin getirdiği umutsuzluğunu ancak ve ancak BTP giderebilir. Giderebilir çünkü farklı şeyleri söyleyen tek parti o... Ülke eğer bir paradigma değişikliğine gidecek ise bunun en sağlıklı adresi BTP...

Ülkenin adeta bir ihtilal koşullarında seçime gittiği vasatta oylarını koruyan ve artıran BTP, yolculuğunu kendisine olan ihtiyacın her geçen gün arttığı şu zamanda tam bir mesuliyet ile devam ettirecektir.

Ahmet ERİMHAN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100