02 Mayıs 2011 Pazartesi 00:00
''Bu vatanda hürler yaşasın''
Türk milletinin büyük atası Oğuz Kağan, Hakk'a yalvarışında şöyle dua eder: "İlahî, Sana hepsinden çok yalvardığım şudur ki, benim milletimi dalkavukluktan kurtar. Aile, töre ve disiplinini her şeyden evvel koru. Bu vatanda hürler yaşasın. Adaletten başka bir şey hüküm sürmesin. Türk yurdunda yoksulluk o kadar azalsın ki fakirlik suç sayılsın" ~|~

Müslüman?Türk miletinin mazisi insanlık tarihinin başlangıcına kadar uzanmaktadır ve aziz milletimizin tarihi, başlıbaşına şeref duyulacak, iftihar edilecek ve başka milletlere yol gösterecek zenginliktedir.
Lakin, kendi tarihimizden, o engin ve de zengin tarihimizden, önce millet olarak kendimiz ibret almalı ve tefekkür etmeliyiz. Yarınları kuşatabilmesi için öncelikle yeni yetişen kendi gençliğimize milli tarihimizi, sayısız medeniyetlere imza atan şanlı atalarını, o dillere destan kahramanlıklarını öğretmeliyiz. Ki, ne ekersek onu biçeriz...
Gençliğimize tarih şuurunu öğretmeliyiz
Prof. Dr. Haydar Baş beyin ifade ettiği gibi; "Bugün gençliğimiz tarihinden övgüyle bahsetmiyorsa, kendine örnek bir millet veya ideoloji arıyorsa, hatayı, bu kıymetli malzemeyi kullanamayan sorumlularda aramak gerekmez mi? O halde vakit geçirilmeden, 'zararın neresinden dönülürse kârdır' düşüncesiyle gençliğimize gerekli tarih şuurunu vermek lazımdır".

Müslüman?Türk gençliğine bu anlayış ve şururu kazandıracak nitelikte bir edebî metin, tâ yüzyıllar öncesinden günümüze kadar hâlâ değerini korumaktadır. Bu değer, Oğuz Kağan Destanı'dır ve Oğuzname adı verilen eserde yer almaktadır.
Destanda, atamız Oğuz Kağan'ın miletine duasının bulunduğu bölümü günümüz Türkçesi'ne göre ve sadeleştirerek aktarmak istiyorum:
"İlahî, Türkü, Türk yurtlarını koru, düşman şerrinden sakla. Türkü yiğitlikte daim et, erlik davasıyla yaşat, gerçekçi yap... Türk miletini ideal ile yaşat ve ideali hakikat yapmaya çalışsınlar. Törelerini canları gibi saklat. Milletime zevk ü sefa verme, bilakis çileye alıştır.

Zahmetle yürekleri, bedenleri demir olsun, bu sayede onlara yüksek çalışma kudreti ver. Evladımı faal ve cevval eyle, kuvvetli bir karakter ver. Zamanla seciyesi değişmesin, lakin tekammülle tadilat görsün.
İlahî, milli kuvvet ancak, namus, ahlak, azim, sebat, ideal, millet ruhu, yurtseverlik, ilim, sanat teşkilatı, intizam, beden kuvveti ve zenginlik ile hasıl olduğundan; aziz milletime bunları ver. Türk'ten hırsız, namuzsuz türerse hemen kahret.
Türk milletine yüksek bir benlik ver; nefsine karşı, itimat sahibi olsun. Muhakemeli, ciddi bir adam olarak yarat. Hissiyatına kapılıp, öfke ile ayaklanmasın, birden barut gibi parlamasın. Daima soğuk kanlı olsun, her milletten cesur olsun.
Türk yurdunda fakirlik suç sayılsın
Öç almayı asla unutmasın. Namuzsuz bir tek Türk yaratacağına, dünyayı yık daha iyi... Sabırlı, derde dayanıklı olsun. İradesi çelik gibi olsun. Dönek, maymun iştahlı yaratma onları. Daima ihtiyatla adım atsın. Kimsenin tatlı diline kanmasın. Kimseye güvenmesin.

İlahî, Sen miletimi çalışkan eyle, ömrü çalışma ile geçsin. Tembellikten sakınsın. Zeka ve çalışma; ikisi bir arada olunca benim milletimin önünde durulmaz. Milletimi ahlaklı, sebatlı ve fedai kıl, onları kendi kudretile birleştir ve herşeyden evvel ruhları birleşsin. Onları tek bir kafa gibi birleştirici kültür sahibi et, töresine sadık kıl.
İlahî, Türk milletini dedikoducu değil, elinden iş gelir insanlar et. Bir şey söylemek vazife yapmak değildir. Onu fiilen yapmak ve yaptırmanın vazife olduğunu beyinlere sok. İlahî, Sana hepsinden çok yalvardığım şudur ki, benim milletimi dalkavukluktan kurtar... Aile, töre ve disiplinini her şeyden evvel koru. Bu vatanda hürler yaşasın. Adaletten başka bir şey hüküm sürmesin. Türk yurdunda yoksulluk o kadar azalsın ki fakirlik suç sayılsın. İlahî, Sen miletime sağlam, sürekli irade ver. Güçlüklerde, sabrını, tahammülünü aynı zamanda gayretini arttır. Ona esas seciye olarak vazife muhabbeti ve mesuliyet duygusu ver. Mesuliyeti yurdundan eksik etme. Türkçe konuşulan, Türke yurtluk etmiş olan tüm yerleri kıyamete kadar Türkün hükmü altında bırak!.."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100