01 Aralık 2004 Çarşamba 00:00
Bu yatırıma dikkat!
Yetkililerince sürekli dinî ve ruhanî bir kurum olduğu belirtilen Patrikhane'nin, Ortodoks inancı hilafına ekonomik faaliyetler içinde olduğu ortaya çıktı. Patrikhane, Selanik'e devasa bir alış veriş merkezi yaptırıyor.

~|~ Yunan gazetelerine de yansıdığı şekliyle Patrikhane, Selanik'te, kendine ait 250 dönümlük bir arazinin yaklaşık 45.000 m2'sine dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden birini kuruyor. İnşaatı LAMDA DEVELOPMENT ve SONAE KHRANGİONİS şirketlerinin ortak konsorsiyumu PİLİEA Anonim Şirketi üstlenmiş bulunuyor.

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, AB sürecinin Türkiye'nin yumuşak karnına dönüşmesini fırsat bilerek Bizans'ı yeniden hortlatma, İstanbul'u Konstantipolis'e dönüştürme yolunda önemli bir kilometre taşı "ekümenik"lik (dünya Ortodokslarının liderliği) iddiasını pekiştirme konusunda girişimlerini sürdürürken diğer taraftan Patrikhane'nin Yunanistan'da büyük bir alışveriş merkezi kurma çalışması yaptığı ortaya çıktı.

Paraları Selanik'e

akıtacak merkez

Yunan gazetelerine de yansıdığı şekliyle Patrikhane, Selanik'te, kendine ait 250 dönümlük bir arazinin yaklaşık 45.000 m2'sine dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden birini kuruyor. İnşaatı LAMDA DEVELOPMENT ve SONAE KHRANGİONİS şirketlerinin ortak konsorsiyumu PİLİEA Anonim Şirketi üstlenmiş bulunuyor. Espresso, Elefterotipia gibi Yunan gazetelerine göre Patrikhane'nin kurmakta olduğu Mediterranean Cosmos, ikinci başkent Selanik için eşsiz bir "elmas?pırlanta" olacak, bütün paraları Selanik'e akıtacak. Ticaret ve eğlence merkezi statüsündeki kompleks, 2000 m2'lik bir süpermarket, toplam 12.500 m2'lik 9 büyük dükkan, toplam 19.300 m2'lik 188 küçük mağaza, 2.000 m2'lik 8 büyük restoran, 5700 m2'lik birçok sinema kompleksi, 2500 m2'lik eğlence merkezi, 3000 araçlık otoparktan oluşacak. Kompleks takriben 1,3 milyon kişiye hitap edecek. Kompleksin çok önemli bir kavşak noktasında inşa ediliyor olması, girişimcilerin yoğun taleplerine sebep oluyor. Hatta, bir "ziynet" olarak telakki edilen Mediterranean Cosmos için Selanik'li yatırımcıların 100 milyon Euro'yu gözden çıkardığı belirtiliyor.

Kaynak yardım paraları mı?

Ortodoks inancına göre ancak dinî ve ruhanî konularda cemaatin ihtiyaçlarını gidermekle hareket alanları sınırlı olduğu belirtilen Patrikhane'nin bir tüccar gibi davranması hem dikkat çekti, hem de Rum Ortodoks cemaati bireylerinin tepkisine yol açtı. Ayrıca, Patrikhane'nin bu yatırımı, alış?veriş yapmak suretiyle elde ettikleri kârlarla değil, bir çok insandan yardım amacıyla aldıkları ve hatta dolandırdıkları paralarla yaptığı iddia edildi.

Hani Patrik Türkiye'yi

çok seviyordu

Bu konuda en büyük tepki Patrikhane tarafından 3 milyon 300 bin Dolar dolandırıldığını iddia eden ve Mahkeme'ye başvuran işadamı Vasilaki Filoridi'den geldi. Filoridi, "Bu aldatılma ve dolandırılma olaylarının en belirgin örneği benden almış oldukları 3.300.000 USD ile ABD'den almış oldukları 12 milyon USD'dir. Bu miktarlar tabii ki bizim bildiklerimiz. Bir de bizim bilmediklerimiz ve toplumda konuşulanlar dikkate alındığında olayın vahameti açıkça ortaya çıkacaktır" diyor. Bu alışveriş merkezinin Türkiye'de değil Yunanistan'da yapılıyor olmasının da üzerinde düşünülmesi gereken bir husus olduğunu söyleyen Floridi, "Patrik ve Patrikhane yetkilileri, her konuşmalarında, Türkiye'yi düşündüklerini, Türkiye'nin menfaati için çalıştıklarını dile getirmelerine rağmen iyi niyetli yardımsever insanlardan topladıkları paralarla kendileri için yaptırdıkları alışveriş merkezlerini de vatan bildikleri ve sevdikleri Yunanistan'da yapma gereğini duymaktadırlar" şeklinde konuşuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100