07 Mart 2003 Cuma 00:00
Bu yıl faiz için çalışacağız

Türkiye'nin bu yıl 65.5 katrilyon lira, yani 40 milyar dolar faiz ödeyeceğini açıklayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Borç yükünü kucağımızda bir ateş topu gibi bulduk" açıklamasını yaptı

Maliye Bakanı Bakanı Kemal Unakıtan, iç ve dış borçların hükümetin kucağında bulduğu bir ateş topu olduğunu ifade etti. "Türkiye öyle bir borç sarmalına girmiştir ki artık borcu da borçla ödemek mecburiyetinde bırakılmıştır" diyen Unakıtan, ana hedefin bu borç faizlerini bir an önce indirmek olduğunu vurguladı. Unakıtan, "Bütçede öngörülen tasarruf tedbirlerini, gelir artırıcı tedbirleri işte bunların sonucunda almak mecburiyetinde olduğumuz tedbirlerdir" diye konuştu.

Borç demek faiz demek
Bakan Unakıtan, dış borç stokunun 2002 yılı Eylül ayı itibarıyla 127.5 milyar dolara yükseldiğini, bu tutarın yüzde 11'inin kısa vadeli, yüzde 89'unun da orta ve uzun vadeli olduğunu ifad~|~e etti. İç borç stokunun da Ocak 2003 itibariyle 155.4 katrilyon liraya ulaştığını anımsatan Bakan Unakıtan, yıllar itibariyle giderlerdeki artış hızının gelirlerdeki artış hızının üzerinde olması nedeniyle bütçe açığının giderek arttığını söyledi. "Bu borçların manası yüksek faizidir" diyen Unakıtan,. bu faizi millet ödemektedir. Bu yıl 65.5 katrilyon lira, yani 40 milyar dolar faiz ödenecektir. Bu faiz hükümetimizden önce alınan borçların faizleridir. Türkiye öyle bir borç sarmalına sürüklenmiştir ki, borcunu borçla ödemek durumundadır. Bütçede aldığımız tedbirler bu yüzdendir" dedi.

'İşçiyle işverenin saç saça baş başa girmesini istemeyiz'
İşverenlerin 15 Mart'ta yürürlüğe girecek olan İş Güvencesi Yasası ile eş zamanlı olarak yürürlüğe girmesini istedikleri İş Yasası Tasarısı'nda son aşamaya gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu İş Yasası Tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamladıklarını ve Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını açıkladı. Çalışma hayatındaki yasaların uygulama aşamasını izleyeceklerini belirten Başesgioğlu, ''İşçi?işverenin saç saça baş başa girmesini istemiyoruz.'' diye konuştu. Başesgioğlu, İş Yasası taslağına Bakanlıklardan gelen görüşler ve sosyal tarafların talepler doğrultusunda son şeklini verdiklerini ve önceki gün Bakanların imzasına açıldığını söyledi. Dünyadaki küresel gelişmelerin çalışma hayatını değiştirdiğini anlatan Başesgioğlu, Türkiye'de de katı çalışma kurallarının değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

11 MADDE
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, yeni iş yasa tasarısı üzerinde sosyal taraflarla iki aylık bir çalışma yapıldığını ve bu çalışmalarda taslağın 11 maddesi üzerinde anlaşılamadığını kaydeden Başesgioğlu, bu maddelere de son şeklini vererek, Bakanlar Kurulu'na sevkettiklerini belirtti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.