30 Haziran 2003 Pazartesi 00:00
Bunun hesabını kim soracak?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kasasına uzanan ellerden hesap soramıyor. Hortumcular aleyhine açılan 858 dava neticesinde bugüne kadar sadece 234.9 milyon dolar tahsil edilebildi

Çalanın, soyanın, hortumlayanın yanına kar kalıyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti, Türk halkının ortak servetini koruyamıyor. Hükümet, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 364 sandalyeye sahip olmasına rağmen, "hortumcunun vatandaştan çaldığını" geri alacak yasal düzenlemeleri yapamıyor. Türkiye'nin güvenliğinin ele alındığı başlıca platform olan Milli Güvenlik Kurulu, vatandaşların bankalara emanet ettiği paraları gündemine bile almıyor. Halkın vergileriyle geçimlerini temin eden Türk adaletinin savcıları, hakimleri, "hortumcu sözkonusu" olunca "bana ne?" deyip bir kenara çekiliyor. Sonuçta geçmişte olduğu gibi kazançlı çıkan yine hırsız, yine arsız oluyor!

Resmi kaynaklara göre hortumlanan para:

~|~17.3 milyar dolar

Hortumcularla ilgili çarpıcı açıklamayı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener yaptı. Şener, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün soru önergesini cevaplarken, Fon'a devredilen bankaların sahip ve ortakları hakkında bugüne kadar 858 dava açıldığını bildirdi. Şener, yönetimi ve denetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen bankaların devir zararının (hortumlanan paranın miktarı) 17.3 milyar dolar olduğunu belirtti.

11 milyar dolarını banka

sahipleri hortumlamış

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 17.3 milyar doların 11 milyar dolarının hakim ortaklarının kendi bankalarından ve TMSF bankalarından kullandıkları kaynaklar nedeniyle oluşan zarardan kaynaklandığını vurguladı.

Hortumlanan bankalara 21.7 milyar dolar aktarılmış

Şener, finansal yeniden yapılandırma kapsamında; TMSF bünyesine alınan bankaların mali bünyelerinin güçlendirilmesi, yeniden yapılandırılması ve yükümlülüklerinin devri için ihtiyaç duyulan 21.7 milyar dolar tutarındaki kaynağın 17 milyar dolarlık kısmının Hazine Müsteşarlığı'ndan, 4.7 milyar dolarlık kısmının ise özel sektör kaynağından karşılandığını bildirdi.

Sadece 58 firmaya el konuldu

Şener, hakim ortakların sahip oldukları 58 firmanın yönetim ve denetiminin devralındığını ifade etti. Şener, çeşitli dönemlerde açılan mali sorumluluk davaları veya zararın tazmini talebi davaları ile yapılan protokoller çerçevesinde, 31 Mart 2003 tarihi itibarıyla banka hakim ortaklarından 234.9 milyon dolar tahsilat yapıldığını bildirdi.

Tahsilat olumsuz etkileniyor

Şener, Fon'a devredilen bankaların sermayedarlarının bankayı uğrattıkları zarar tutarı dikkate alındığında, bugüne kadar tahsil edilen tutarların düşük olduğu görünmekle birlikte bankalarla ilgili davaların ihtisas mahkemelerinde görülmemesi, borçlunun malvarlığının borcu ödemeye yetmediğinde Fon'un alacağın tahsilinin fiilen mümkün olmaması, sorunlu varlıkların tahsilat ve satış süreçlerine ilişkin icra ve iflas mevzuatında yapılması gereken düzenlemelerin de henüz yapılmamış olmasının tahsili olumsuz etkilediğini kaydetti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100