07 Aralık 2003 Pazar 00:00
Bürokratlara hediye yasak!

Üst düzey bürokratların uyacakları etik kuralları belirlemek ve bunlara uyup uymadıklarını denetlemek için "Kamu Görevlileri Etik Kurulu" kurulacak. Cumhurbaşkanı, milletvekilleri ve bakanlar hakkında bu yasa uygulanmayacak. Kurul, hediye alma yasağının kapsamını belirleyecek

Üst düzey bürokratların etik davranış kurullarına uyup uymadıklarını denetlemek ve uymayanlarla ilgili inceleme ve araştırma yapmak için "Kamu Görevlileri Etik Kurulu" kurulacak. Tasarı TBMM'de ilk önce AB Uyum komisyonu'nda ele alınacak. TBMM'nin gündeminde bulunan bu yasa tasarısına göre, kamu görevlilerinin uymaları gereken etik davranış ilkelerini belirlemek ve uygulamayı gözetmek üzere "Kamu Görevlileri Etik Kurulu" oluşturulacak.

Kurul, milletvekillerini denetleyecek

Kurul'un görev alanı, bütün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan, yönetim ve denetim kurulu ile kurul, üst kurul başkan ve üye~|~leri dahil bütün personeli kapsayacak. Cumhurbaşkanı, milletvekilleri ve bakanlar hakkında bu yasa uygulanmayacak.

Kurul, bakanlık görevi yapmış olanlar arasından bir üye, Anayasa Mahkemesi Başkan veya üyeliği, Yargıtay Başkanlığı, Danıştay Başkanlığı, Sayıştay Başkanlığı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ile Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay'da daire başkanlığı görevlerinden emekliye ayrılanlar arasından üç üye, müsteşarlık, generallik, amirallik, valilik görevlerinde bulunmuş ve bu görevlerden emekliye ayrılanlar arasından üç üye, üniversitelerde rektörlük veya dekanlık görevlerinde bulunmuş öğretim üyeleri veya bunların arasından üç üye, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında en üst kademe yöneticiliği yapmış olanlar arasından bir üye olmak üzere 11 üyeden oluşacak.

En az müdür seviyesindeki bürokratlar için

Kurul, kamu görevlilerinin görevlerini yürütürken uymaları gereken etik davranış ilkelerini hazırlayacağı yönetmeliklerle belirleyecek, etik davranış ilkelerinin ihlal edildiği iddiasıyla yapılacak başvurular üzerine gerekli inceleme ve araştırmayı yaparak sonucu ilgili makamlara bildirecek, kamuda etik kültürünü yerleştirmek üzere çalışmalar yapacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.