31 Ekim 2001 Çarşamba 00:00
Bütçeden kimse memnun değil
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2002 Mali Yılı Bütçe Kanunu üzerindeki görüşmelerde, iktidar ve muhalefet partilerine mensup milletvekilleri '2002 Bütçe'sini' kıyasıya eleştirdiler

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2002 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmelere başlandı. ANAP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, IMF ve Dünya Bankası ile yapılan görüşmelerde ülke gerçeklerinin iyi anlatılamadığını savundu. Ayaydın, "Yaşanan krizlerden sonra, artık ülkenin otorite hatalarına tahammülü olmadığı görülmektedir" dedi. Ayaydın, yabancı sermayeye ihtiyaç duyulan bir dönemde yerli sermayenin de bürokrasiden bıktığı için komşu ülkelere kaçtığını ifade ederek, ekonomideki karar alıcıların "birbirinden kopuk çalıştığını"öne sürdü. Türkiye'de "siyasi otoritenin bürokratik otoritenin güdümüne girdiğini" öne süren Ayaydın, "Bu son derece yanlıştır. Siyasi otorite karar almalı, bürokrasi uygulamalıdır" şeklinde konuştu.

Program yanlış

DYP Samsun Milletvekili Kemal Kaba~|~taş ise uygulanan ekonomik programın yanlış olduğunu savunarak, iç finans dengesinin kaybolduğunu kaydetti. "2001'deki hasarın 2002 bütçesine yansıtılmadığını" anlatan Kabataş, yıl ortasında bütçe rakamlarında yeni bir düzenleme yapılmasının kaçınılmaz olacağını dile getirdi. Türkiye'nin reel sektöründeki en büyük kuruluşların bile "felç olmuş durumda" olduğunu ifade ederek, "Türkiye 2001 sonunda IMF'siz bir tek adım atamayacak duruma gelmiştir" şeklinde konuştu. Kemal Kabataş, bütçenin "daraltılmış ve Türkiye'yi nefes alamaz"duruma getirdiğini iddia ederek, "Bu bütçenin kendisini tayin edecek bizler değiliz. Üç yıl önce olduğu gibi yine IMF heyete bekleniyor" dedi. "İç borçlarda bir operasyon yapmazsa Türkiye bu bütçenin içine sığamaz" diyen Kabataş, yüzde 35'lik enflasyon hedefine ''hazırlayanların bile inanmadığını", bu hedefin gerçekçi olmadığını savundu.

MHP: Felaket tablosuyla karşı karşıyayız!

MHP Çankırı Milletvekili Hakkı Duran da Türkiye'nin bir felaket tablosuyla karşı karşıya olduğunu ifade ederek, "Tamamen dolarize olan bir ekonomi ve Türk Lirası'nın ortadan kalktığı bir ortamda bütçe yapma hakkımız da elimizden gidiyor" diye konuştu. Duran, ekonominin kötülüğü karşısında, "kara mizah gibi", insanların, emekliliği çoktan haketmiş liderleri de sırasıyla yeniden denemeye hazırlandıklarını, eski cumhurbaşkanının yeniden siyasete ısındırılmaya çalışıldığını söyledi. Duran, Türkiye'nin IMF'in insafına kalmaması gerektiğini de belirterek, "(IMF kredisi sağlanacak yüzümüz gülecek) deniyor. Bu kredi değil borç, hibe bile olsa dilenme gibi bir şeyden yüzümüzün gülmesi değil buruşması lazım" dedi.

DSP: Vergiler borca yetmiyor

DSP Tunceli Milletvekili Bekir Gündoğan ise Türkiye'nin 2002 yılına 421 katrilyon lira borçla girdiğini savunarak, "Türkiye artık vergi geliriyle borç faizini bile ödeyemez durumda" dedi.

Bütçede memur maaşları için ilk altı ayda yüzde 10 zam öngörüldüğünü hatırlatan Gündoğan, enflasyonun bu rakamın üstünde gerçekleşmesi durumunda memurun enflasyona ezdirilmiş olacağını söyledi. Gündoğan, "Memurun çocuğu beslenme özürlü olarak büyüyor. Zaten bu kadar açığımız varsa 2 katrilyon lirayı da bu memurlar için verelim" diye konuştu.

SP yabancı sermayenin yanında

SP Sakarya Milletvekili Cevat Ayhan, Türkiye'de tablonun iyi gitmediğini savunarak, "Çıkış yolu üretimdir, ihracattır" dedi. SP Hatay Milletvekili Metin Kalkan da, 2002 Bütçesi'nin "Bu Hükümet'in son bütçesi" olduğunu öne sürerek, en fazla bir revizyon bütçesi yapabileceğini kaydetti.

"Komünist ülkeler liberalleşiyor, Türkiye hala komünist zihniyetten vazgeçmiyor" diyen Kalkan, yabancı sermayenin önündeki engellerin kaldırılmasını, iç sermayenin yurt dışına kaçışını önleyecek düzenlemeler yapılmasını öne sürdü.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132