02 Haziran 2007 Cumartesi 00:00
Büyükanıt ?ortada hedef yok' mesajı veriyor
Genelkurmay'a yakın bir gazeteci olan Fikret Bila, Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt'ın Harp Akademileri'ndeki konuşmasını değerlendiriyor. ~|~


Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırma ve Etüd Başkanlığı'nın (SAREM) İstanbul'da Harp Akademileri'nde düzenlediği "Güvenliğin Yeni Boyutları ve Uluslararası Örgütler" konulu uluslararası sempozyumda açış konuşmasından sonra gazetecilerle sohbet eden Org. Yaşar Büyükanıt önemli mesajlar verdi.
Sempozyum arasında salondan çıkacağı kapıyı kontrol edecek şekilde yer tutan gazeteciler, Org. Büyükanıt'ı daire içine aldılar...
Genelkurmay Başkanı'nın "Müsaade ederseniz bir sigara içip geleyim" diyerek "kuşatmayı yarma" girişimi, meslektaşlarımızın "Burada da içebilirsiniz" diyerek kül tablasını uzatmalarıyla başarısız oldu. Org. Büyükanıt gelmeden önce kendi aramızda yaptığımız kısa durum değerlendirmesinde, önce sınır ötesi harekât tartışması, arkasından "Dolmabahçe'de ne konuşuldu?" konusu, sonra tren kazasında ortaya çıkan silahlar sorulacaktı.
Öyle de oldu...

'Önce hükümet politik hedefi belirlesin'
Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, sınır ötesi harekât için Başbakan Erdoğan'ın "Başvururlarsa gereğini yaparız" sözü anımsatılarak yöneltilen soruya cevap verirken, hükümete ince gönderme yaptı...
Genelkurmay Başkanı, "Her askeri harekâtın politik bir hedefi olur" diyerek başladığı sözlerine, "Kuzey Irak'a girersek sadece PKK'yla mı mücadele edeceğiz yoksa Barzani'yle de bir şey olacak mı?" diye ve "Ortada bir de ABD var" diyerek ekleme yaptı.
Genelkurmay Başkanı'nın en önemli mesajlarından biri bu sözlerdeydi.
Org. Büyükanıt, "Ortada bir hedef yok, önce hükümet politik hedefi belirlesin ki biz de o hedefe ulaşmak için askeri planlamayı yapabilelim" demek istiyordu.
Aslında Genelkurmay Başkanı'nın bu sözleri, "Hükümetin Kuzey Irak'la ilgili bir politikası var mı yok mu? Varsa hedefi nedir?" sorusunu gündeme taşıyordu.
Politik hedef bilinmeden askeri harekât yapılamayacağını söylemek istiyordu.
Bu yaklaşım "Asker başvursun, yetki istesin, gereğini yapalım" diyen Başbakan ve hükümetin, "işi tersinden aldığı"na işaret ediyordu.
Önce hükümet hedefi belirleyecek, sonra askere yazılı talimat verecek ve asker de belirlenen o politik hedefleri sağlamak için harekete geçecek.
Org. Büyükanıt'ın deyişiyle, o hedefleri nasıl elde edeceğini, ne kadar bir kuvvetle elde edeceğini hesaplayacaktı...
Hükümet Irak ve Kuzey Irak'ta neyi hedefliyordu?
PKK dışında hedefleri arasında Barzani var mıydı?
Kuzey Irak'taki ABD için ne düşünüyordu?
Büyükanıt bu soruların yanıtını arıyordu.

Dolmabahçe görüşmesindeki sırlar
Org. Büyükanıt, Başbakan Erdoğan'la Dolmabahçe'de yaptığı baş başa görüşme konusunda bilgi vermedi. Bu konuda, "Söylenmeyecek şey yoktur, söylenmeyecek zaman vardır" anımsatması yaparak bu ilkenin bütün yöneticiler tarafından benimsenmesi gerektiğini vurguladı.
Başbakan Erdoğan'ın, "Görüş ayrılıklarımız var" açıklaması sorulunca da, "Ben böyle bir şey demem. Benim de Beşiktaş'la görüş ayrılığım var" diyerek ve "Şaka, şaka" diye ekleyerek konuyu geçiştirdi.

Büyükanıt ilk kez 'Faşist PKK' dedi
Büyükanıt'ın dikkat çeken değerlendirmelerinden biri de PKK'yı ilk kez "faşist terör örgütü" olarak nitelemesiydi. Büyükanıt, sempozyumu açış konuşmasında, "etnik milliyetçiliği" yorumlarken şu yorumu yaptı: "Etnik yapı sosyolojik bir olgudur ve normaldir. Ama buna siyasi söylem yüklerseniz etnik milliyetçilik olur. Bir de silahlı boyut eklerseniz işe o zaman ortaya PKK gibi faşist terör örgütü çıkar."
Genelkurmay Başkanı, dünyanın sıcak savaştan soğuk savaş dönemine, soğuk savaş döneminden de "karanlık savaş" dönemine girdiği saptamasını yaptı. PKK gibi örgütleri, mikro milliyetçi ayrılıkçı akımları, asimetrik terör tehdidini, ülkelerin isimlerinin başına bazı sıfatlar getirilmesini, bu savaşın unsurları olarak saydı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.