12 Mart 2006 Pazar 00:00
Büyükanıt'a destek yürüyüşü
Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde yaşayan Özkaya, Şemdinli olaylarıyla ilgili olarak  "Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanlarını Destekliyorum" yazılı döviz taşıyor. ~|~


Üzerinde TSK ve Büyükanıt'ı destekleyen yazı bulunan dövizi taşıyan Selahattin Özkaya (54), gün boyunca Turgutlu sokaklarında dolaşıyor. Bazı vatandaşların da kendisine destek verdiği belirten Özkaya, "Kara Kuvvetleri Komutanımız Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında çıkan iddialar sadece iftiradır. Askerimize kimse el uzatamaz.

Ben bu protestomu sonuna kadar sürdürmekte ve bu şekilde Ankara'ya kadar yürümekte kararlıyım. Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini asker attı. Unutulmasın ki, ulu önder Atatürk de bir askerdir" dedi. Kalp ameliyatı olduğu için askerlik yapamadığını, bunun üzüntüsünü hep içinde taşıdığını vurgulayan Özkaya, destek amacıyla Ankara'ya tek kişilik yürüyüş başlattı. Özkaya, Turgutlu İlçesi'nin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün memleketi olduğunu da belirterek, ilçe halkının aynı desteği göstermemesini de eleştirdi.

Yürüyüşe geçen Selahattin Özkaya'ya emekli astsubay Mustafa Tılsım da destek oldu. Özkaya'nın yanında yer aldığını söyleyen Tılsım, eyleme destek verdi.

Görevde yükselmede ön eleme sınavı durduruldu
Danıştay, Türkiye Kamu?Sen'in başvurusu üzerine, Devlet Memurları Görevde Yükselme Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği'nin 7. maddesiyle getirilen ek 4. maddesinin yürürlüğünün durdurulmasına karar verdi.

Türkiye Kamu?Sen, Başbakanlık tarafından hazırlanan ve görevde yükselme eğitimine alınacakları ön eleme sınavına tabi tutan, "Devlet Memurları Görevde Yükselme Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği"nin 7. maddesiyle getirilen ek 4. maddesinin yürürlüğünün durdurulması için Danıştay'a başvurdu.

Kamu?Sen başvuru dilekçesinde, bu düzenlemeyle liyakat ilkesine göre yapılacak değerlendirmelerden uzaklaşıldığı, "ön eleme sınavı" adı altında sözlü sınavın getirildiği, getirilen bu esasın geçici 1. maddeyle yönetmelik kapsamında yer alan ve özel yönetmelikleri olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına mecburi bir düzenleme yapmakla zorunlu kıldığını öne sürdü.

Başvuruyu inceleyen Danıştay 5. Dairesi, söz konusu düzenlemenin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. 28.12.2004 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan, "Devlet Memurları Görevde Yükselme Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"in 7. maddesiyle getirilen ek 4. maddede şu hüküm bulunuyordu:
"Bu yönetmeliğin yayımından önce görevde yükselmeye ilişkin özel yönetmelikleri bulunan kurumlar, esas ve usullerini yönetmeliklerinde düzenlemeleri kaydıyla müdür yardımcısıyla bu düzey ve üstü görevler için yapılacak görevde yükselme eğitimine alacakları personeli müracaat sayısına bakılmaksızın yazılı ve sözlü olarak yapacakları ön eleme sınavına tabi tutarak belirleyebilirler."  Bu maddeden sonra gelen geçici 1. maddede ise, "Kurum ve kuruluşlarca daha önce yürürlüğe konulmuş görevde yükselme yönetmelikleri, Devlet Personel Başkanlığı'nın olumlu görüşü alınarak, bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde bu yönetmeliğe uygun hale getirilir" hükmü yer alıyor.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.