09 Mart 2013 Cumartesi 11:10
Büyüme dinamikleri zayıfladı
YENİ MESAJ / İSTANBUL
Koç Holding, 2012 yılında toplam konsolide satış gelirlerini yüzde 13 artırarak 84.8 milyar TL’ye yükseltirken, azınlık payı sonrası net kârını 2.3 milyar TL’ye yükseltti. Koç Holding CEO’su Turgay Durak, “2012 yılı, Türkiye’de hızlı büyüme dinamiklerini yavaşlatmaya yönelik ekonomik tedbirlerin, yurtdışında ise finansal piyasalarda süregelen belirsizliklerin damga vurduğu bir yıl oldu. 2013 yılında büyüme dinamiklerinin tekrar hız kazanmasını ve Türkiye’de yüzde 4.5 dolaylarında bir büyüme gerçekleşmesini
bekliyoruz. Yurtdışı piyasalardaki tüm belirsizliklere karşın, Koç Topluluğu olarak etkin ihracat politikaları sürdürürken, ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmeye devam ettik. Bu politikalarımız sonucunda, ülkemizin en fazla ihracat yapan 10 şirketinden 4’üne sahip olan Topluluğumuz 2012 yılında da kombine yurtdışı satış gelirlerini ABD Doları bazında yüzde 11 artırmayı başardı. Ülkemize en yüksek katkıyı sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

2013 yatırım miktarı 6.8 milyar TL olacak
Koç Holding’in 2012 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Turgay Durak,  “Bir yılı daha kârlı bir büyümeyle geride bırakırken, sektörlerimizdeki liderlik pozisyonlarımızı pekiştirmeye devam ederek, önemli yatırımlara imza attık” dedi. 2012 yılında pazardaki olumsuz ekonomik konjonktüre karşın, büyüme odaklı yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini anlatan Turgay Durak, “2012’de toplam 4.9 milyar TL’lik rekor düzeyde kombine yatırım gerçekleştirdik. 2013’te ise 6.8 milyar TL kombine yatırım planlıyoruz. Hedefimiz her zaman kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak ülkemiz ve paydaşlarımız için sürekli ve yüksek getirili yatırımlara dönüştürebilmektir. Hem hissedar ve paydaşlarımıza hem de ülkemize en yüksek katkıyı sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Koç Topluluğu şirketlerinin durumu
2012 yılında Koç Topluluğu’nun enerji sektöründe petrol ve LPG’de açık ara üstünlüğünü koruduğunu vurgulayan Turgay Durak, Opet’in sektöründe pazar payını en çok artıran şirket olarak ikinciliğini koruduğuna dikkat çekti. Aygaz Grubu’nun Aygaz-Mogaz-Lipet markalarıyla sektörde açık ara liderliğini sürdürdüğünü vurgulayan Turgay Durak, AES Entek’in de Kırıkkale’de Tüpraş’a enerji sağlayacak 220 mw’lık doğalgaz santrali üzerinde çalışmalara başladığını belirtti. Enerji sektöründe Tüpraş’ın aldığı 2.1 milyar ABD Doları tutarındaki kredinin, “Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesinde En İyi Yapılandırılmış Finansman İşlem Ödülü”nü aldığını hatırlatan Durak, gerek benzer yapılandırılmış finansman işlemleri gerekse yeni tahvil ihraçlarıyla Koç Topluluğu’nun Türk şirketleri için uygun koşullarla finansmana erişimde önemli bir örnek teşkil ettiğinin altını çizdi. Turgay Durak, iç pazarda liderliğini korumayı 2012 yılında da sürdüren Arçelik’in global pazarda da büyümesini sürdürdüğünü anlatırken, “Arçelik Grubu 2012’de Batı Avrupa’da pazar payını yüzde 7.1’e çıkartarak tüm Avrupa’da ciro bazında üçüncü sıraya yükseldi. 2011 sonunda Güney Afrika’da satın alınan Defy şirketinin entegrasyonu başarılı şekilde tamamlanırken, yeni üretim hatları için yaklaşık 24 milyon ABD Doları yatırım yapıldı. Ayrıca Ukrayna ve Mısır’da birer satış şirketi kuruldu. Dayanıklı tüketim sektöründe erişilen piyasa payları bir yandan dikkat çekerken, diğer yandan Türk şirketleri adına gurur veriyor” diye konuştu. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.