15 Kasım 2011 Salı 00:00
Çalışan kadının en büyük sorunu ?ayrımcılık'

HAK-İŞ Konfederasyonu, örgütlü olduğu işyerlerinde, kadın çalışanlara yönelik bir anket çalışması yaptı...

~|~

HAK-İŞ Konfederasyonu, örgütlü olduğu işyerlerinde, kadın çalışanlara yönelik bir anket çalışması yaptı. Ankete katılan kadınların yüzde 89'u özel sektörde, yüzde 11'i kamuda çalışıyor ve kadınların yüzde 9'u tarım-ormancılık, yüzde 60'ı gıda, yüzde 17'si tekstil, yüzde 10'u genel işler, yüzde 4'ü metal işkolunda istihdam ediliyor. Ankete katılan kadınların yüzde 20'si 16-22 yaş, yüzde 21'i 23-29 yaş, yüzde 40'ı 30-39 yaş, yüzde 15'i 40-49 yaş, yüzde 4'ü 50 ve daha üzeri yaş arasında. Anket uygulaması yapılan kadınların yüzde 17'si ilkokul, yüzde 5'i ilköğretim, yüzde 11'i ortaokul, yüzde 27'si düz lise, yüzde 23'ü meslek lisesi, yüzde 10'u meslek yüksek okulu, yüzde 6'sı lisans ve yüzde 1'i yüksek lisans mezunu. Yüzde 37'si bekar, yüzde 61'i evli ve yüzde 2'si de dul olan kadınların yüzde 45'i çocuk sahibi değil. Kadınların yüzde 26'sı 1, yüzde 23'ü 2, yüzde 5'i 3 çocuk sahibi. 5'ten fazla çocuk sahibi olan kadınların oranı yüzde 1.
Kadınların çalışma sürelerine bakıldığında yüzde 20'si 1 yıldan az süredir, yüzde 15'i 1-3 yıl arası, yüzde 18'i 3-7 yıl arası, yüzde 6'sı 7-10 yıl arası, yüzde 23'ü 10-15 yıl arası, yüzde 18'i ise 15 yıldan daha fazla süredir çalışıyor.

Emeklilik güvencesi için çalışıyorlar
Ankette, çalışan kadın olarak öncelikli konuların belirtilmesinin istendiği soruya verilen cevaplarda emeklilik güvencesi birinci, iş sağlığı ve güvenliği ikinci, iş güvencesi üçüncü, daha yüksek ücret dördüncü, iş, sosyal ve aile hayatında saygı görme beşinci, sendikalı olmak altıncı, meslekte yükselmenin önünün açılması ve bu yolda eğitim yedinci, iş ve aile yaşamını uyumlaştırma hizmetleri sekizinci, özgüven artması dokuzuncu, doğum izni ve ödeneği onuncu, eşit ücret onbirinci, ücretsiz sağlık hakkı onikinci sırada yer alıyor. Ankette, çalışma hayatında yaşanan en önemli sorunların belirtilmesinin istendiği soruya verilen cevaplarda kadına yapılan ayrımcılık ilk sırada yer aldı. İş ve aile yaşamını uyumlaştırmama ikinci, çocuk bakımı ve kreş sorunu üçüncü, terfi ve yükselme sorunu dördüncü, çalışma saatleri/gece vardiyası beşinci, mobbing altıncı, uygun pozisyonlarda görevlendirilmeme yedinci, doğum öncesi ve sonrası ücretli ve ücretsiz izinlerin yetersiz olması sekizinci, düşük ücret onbirinci, sosyal faaliyetlerin erkeklere yönelik düzenlenmesi onikinci, çalışan kadına yönelik sosyal çevrenin bakışı onüçüncü, sendikal faaliyetlerin erkeklere düzenlenmesi ondördüncü sırada bulunuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100